NBC: veel Republikeinen Senaat vinden kandidatuur Gaetz kansloos
WASHINGTON (ANP) - Een meerderheid van de Republikeinen in de Senaat verwacht niet dat de benoeming van Matt Gaetz tot minister van Justitie wordt goedgekeurd, bericht NBC News na gesprekken met ingewijden. Het team van aankomend president Donald Trump heeft er volgens de nieuwszender nog vertrouwen in dat hij uiteindelijk wordt aangesteld, al wordt wel rekening gehouden met verzet.
Trump schoof zijn aanhanger Gaetz afgelopen week naar voren om minister te worden. Dat leidde ook binnen de Republikeinse partij tot geschokte reacties. Gaetz zat in het Huis van Afgevaardigden en raakte herhaaldelijk in opspraak. Een parlementscommissie onderzocht beschuldigingen van onder meer seksueel wangedrag en drugsgebruik. Een afzonderlijk onderzoek naar beschuldigingen dat hij een seksuele relatie had met een tienermeisje leidde eerder niet tot zijn vervolging.
De onvrede over Gaetz vormt een uitdaging voor Trump, wiens Republikeinse Partij bij de verkiezingen in november een meerderheid veroverde in de Senaat. Kandidaten die hij voordraagt om minister te worden, moeten ook worden goedgekeurd door de Senaat. Aankomend vicepresident J.D. Vance zou zijn ingeschakeld om met zijn medewerkers senatoren te bellen om een indruk te krijgen van hun opstelling tegenover Gaetz.
Ondertussen is nog onduidelijk wat er gaat gebeuren met de resultaten van het onderzoek naar de beoogde minister door het Huis van Afgevaardigden. Voorzitter Mike Johnson, een bondgenoot van Trump, wil niet dat die nog worden vrijgegeven. Gaetz heeft inmiddels zijn parlementszetel opgegeven en dat betekent volgens Johnson dat het Huis ook niet meer bevoegd is om het onderzoek te publiceren. Sommige Republikeinse senatoren hebben al aangegeven alsnog inzage te willen in wat de onderzoekers hebben ontdekt.
Meer uit Buitenland
ZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. De VS hebben de afgelopen tijd meermaals gedreigd het eiland van NAVO-bondgenoot Denemarken af te pakken om het beter te beschermen.
12 minuten geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
58 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Zwitserland blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
2 uur geleden