Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland

NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland

BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet in de resten van een Russische drone die op Roemeens en dus NAVO-grondgebied zijn neergekomen geen moedwillige aanval. Het westerse militaire bondgenootschap heeft daarvoor geen aanwijzingen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Op de Roemeense oever van de Donau, die daar de grens met Oekraïne vormt, zijn wrakstukken gevonden van een Russische drone. Die zou een Oekraïense stad aan de overkant op de korrel hebben gehad. NAVO-land Roemenië lichtte daarop de andere dertig lidstaten in.

De NAVO wacht nog op de uitkomst van het onderzoek naar het voorval. Maar "we hebben geen informatie die wijst op een bedoelde aanval door Rusland", zei Stoltenberg op bezoek in het Europees Parlement.

Artikel 5

Als een NAVO-lidstaat aangevallen wordt, kan die een beroep doen op het belangrijke artikel 5 van het verbond. Dat stelt dat een aanval op één lidstaat beschouwd wordt als een aanval op alle bondgenoten.

"De Oekraïners zijn erin geslaagd door de verdedigingslinies van de Russische strijdkrachten te breken", aldus Stoltenberg. "Ze winnen geleidelijk veld" met hun tegenoffensief, verzekert hij. Ook al gaat dat gepaard met "zware, moeilijke gevechten".

Extreem moeilijk

De Noorse secretaris-generaal heeft weinig op met klachten over het moeizame en trage verloop van het tegenoffensief. Oekraïne herovert "misschien niet zoveel als we hoopten", maar dat is begrijpelijk. Er liggen haast meer mijnen op het strijdtoneel in Oekraïne dan waar ook ooit tevoren, meent hij. "Dus het was evident dat het extreem moeilijk zou worden."

Bovendien gaan de Oekraïners zelf over de beste strategie om hun land te bevrijden. Bondgenoten kunnen hen van advies dienen, maar Kyiv en commandanten te velde moeten de beslissingen nemen. En "de werkelijkheid is dat ze steeds weer onze verwachtingen overtreffen".

Meer uit Buitenland

Epstein-dossier: FBI negeerde in 1996 klacht over kinderporno

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een vrouw die in de jaren negentig voor Jeffrey Epstein werkte, diende in 1996 een klacht in bij de FBI over zijn interesse in kinderporno. De FBI deed er niets mee. Dat blijkt uit het recent vrijgegeven dossier over de in 2019 overleden Amerikaanse zedendelinquent. Justitie had Epstein destijds al zo'n tien jaar op de korrel.

32 minuten geleden
17 jaar voor Pakistaanse oud-premier Khan en zijn vrouw om fraude

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan en zijn vrouw Bushra Bibi zijn elk veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf in verband met de aankoop van luxe staatsgeschenken tegen een te lage prijs. Dat melden de rechtbank en de advocaten van Khan.

1 uur geleden
Tienduizenden aanwezigen bij uitvaart studentenleider Bangladesh

DHAKA (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen woonden zaterdag de uitvaart bij van de vermoorde Bengalese studentenleider en verkiezingskandidaat Sharif Osman Hadi. Hij werd vorige week door gemaskerde aanvallers in zijn hoofd geschoten terwijl hij zijn verkiezingscampagne aftrapte. Zijn dood zes dagen later leidde tot gewelddadige protesten in het land.

1 uur geleden
Oekraïne meldt aanval op boorplatform en schip in Kaspische Zee

KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.

2 uur geleden
Russische gezant onderweg naar Miami voor Oekraïne-gesprekken

MIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.

3 uur geleden
Politici VS kritisch na vrijgave deel Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.

4 uur geleden
Meerdere doden bij Amerikaanse aanvallen op IS in Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven waren gekomen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.

5 uur geleden