Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland

NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland

BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet in de resten van een Russische drone die op Roemeens en dus NAVO-grondgebied zijn neergekomen geen moedwillige aanval. Het westerse militaire bondgenootschap heeft daarvoor geen aanwijzingen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Op de Roemeense oever van de Donau, die daar de grens met Oekraïne vormt, zijn wrakstukken gevonden van een Russische drone. Die zou een Oekraïense stad aan de overkant op de korrel hebben gehad. NAVO-land Roemenië lichtte daarop de andere dertig lidstaten in.

De NAVO wacht nog op de uitkomst van het onderzoek naar het voorval. Maar "we hebben geen informatie die wijst op een bedoelde aanval door Rusland", zei Stoltenberg op bezoek in het Europees Parlement.

Artikel 5

Als een NAVO-lidstaat aangevallen wordt, kan die een beroep doen op het belangrijke artikel 5 van het verbond. Dat stelt dat een aanval op één lidstaat beschouwd wordt als een aanval op alle bondgenoten.

"De Oekraïners zijn erin geslaagd door de verdedigingslinies van de Russische strijdkrachten te breken", aldus Stoltenberg. "Ze winnen geleidelijk veld" met hun tegenoffensief, verzekert hij. Ook al gaat dat gepaard met "zware, moeilijke gevechten".

Extreem moeilijk

De Noorse secretaris-generaal heeft weinig op met klachten over het moeizame en trage verloop van het tegenoffensief. Oekraïne herovert "misschien niet zoveel als we hoopten", maar dat is begrijpelijk. Er liggen haast meer mijnen op het strijdtoneel in Oekraïne dan waar ook ooit tevoren, meent hij. "Dus het was evident dat het extreem moeilijk zou worden."

Bovendien gaan de Oekraïners zelf over de beste strategie om hun land te bevrijden. Bondgenoten kunnen hen van advies dienen, maar Kyiv en commandanten te velde moeten de beslissingen nemen. En "de werkelijkheid is dat ze steeds weer onze verwachtingen overtreffen".

Meer uit Buitenland

Dubai luchthaven beschadigd, vier gewonden bij 'incident'

DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.

47 minuten geleden
Dode en gewonden door Iraanse aanval op Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Bij een Iraanse raketaanval op de Israëlische stad Tel Aviv is zeker één dode gevallen, melden Israëlische hulpdiensten. Ook zouden minstens 20 mensen gewond zijn geraakt.

1 uur geleden
Trump meldt dood Iraanse leider Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.

1 uur geleden
Explosies te horen in delen van Israël, ook in Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.

2 uur geleden
Trump: groot deel van Iraans leiderschap omgekomen

WASHINGTON (ANP) - Volgens president Donald Trump is een groot deel van de Iraanse leiding omgekomen bij de gezamenlijke Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. "Een groot deel wel, ja. We weten niet alles, maar een groot deel wel. Het was een zeer krachtige aanval", zei hij zaterdag in een telefoongesprek met ABC News.

3 uur geleden
Israël: hoogste leider Khamenei van Iran is gedood

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei is dood en zijn lichaam is gevonden. Dat zegt een hoge Israëlische functionaris tegen persbureau Reuters. Iran heeft de dood van Khamenei nog niet bevestigd.

4 uur geleden
Netanyahu: veel aanwijzingen dat Khamenei dood is

JERUZALEM/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.

4 uur geleden