Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland

NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland

BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet in de resten van een Russische drone die op Roemeens en dus NAVO-grondgebied zijn neergekomen geen moedwillige aanval. Het westerse militaire bondgenootschap heeft daarvoor geen aanwijzingen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Op de Roemeense oever van de Donau, die daar de grens met Oekraïne vormt, zijn wrakstukken gevonden van een Russische drone. Die zou een Oekraïense stad aan de overkant op de korrel hebben gehad. NAVO-land Roemenië lichtte daarop de andere dertig lidstaten in.

De NAVO wacht nog op de uitkomst van het onderzoek naar het voorval. Maar "we hebben geen informatie die wijst op een bedoelde aanval door Rusland", zei Stoltenberg op bezoek in het Europees Parlement.

Artikel 5

Als een NAVO-lidstaat aangevallen wordt, kan die een beroep doen op het belangrijke artikel 5 van het verbond. Dat stelt dat een aanval op één lidstaat beschouwd wordt als een aanval op alle bondgenoten.

"De Oekraïners zijn erin geslaagd door de verdedigingslinies van de Russische strijdkrachten te breken", aldus Stoltenberg. "Ze winnen geleidelijk veld" met hun tegenoffensief, verzekert hij. Ook al gaat dat gepaard met "zware, moeilijke gevechten".

Extreem moeilijk

De Noorse secretaris-generaal heeft weinig op met klachten over het moeizame en trage verloop van het tegenoffensief. Oekraïne herovert "misschien niet zoveel als we hoopten", maar dat is begrijpelijk. Er liggen haast meer mijnen op het strijdtoneel in Oekraïne dan waar ook ooit tevoren, meent hij. "Dus het was evident dat het extreem moeilijk zou worden."

Bovendien gaan de Oekraïners zelf over de beste strategie om hun land te bevrijden. Bondgenoten kunnen hen van advies dienen, maar Kyiv en commandanten te velde moeten de beslissingen nemen. En "de werkelijkheid is dat ze steeds weer onze verwachtingen overtreffen".

Meer uit Buitenland

Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

7 minuten geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

54 minuten geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

1 uur geleden
Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

2 uur geleden
Situatie met 'actieve schutter' bij grote synagoge nabij Detroit

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.

3 uur geleden
VS zeggen 6000 doelen te hebben geraakt in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.

3 uur geleden
Roemenië en Oekraïne maken samen drones, versterken energiebanden

BOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.

3 uur geleden