NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet in de resten van een Russische drone die op Roemeens en dus NAVO-grondgebied zijn neergekomen geen moedwillige aanval. Het westerse militaire bondgenootschap heeft daarvoor geen aanwijzingen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.
Op de Roemeense oever van de Donau, die daar de grens met Oekraïne vormt, zijn wrakstukken gevonden van een Russische drone. Die zou een Oekraïense stad aan de overkant op de korrel hebben gehad. NAVO-land Roemenië lichtte daarop de andere dertig lidstaten in.
De NAVO wacht nog op de uitkomst van het onderzoek naar het voorval. Maar "we hebben geen informatie die wijst op een bedoelde aanval door Rusland", zei Stoltenberg op bezoek in het Europees Parlement.
Artikel 5
Als een NAVO-lidstaat aangevallen wordt, kan die een beroep doen op het belangrijke artikel 5 van het verbond. Dat stelt dat een aanval op één lidstaat beschouwd wordt als een aanval op alle bondgenoten.
"De Oekraïners zijn erin geslaagd door de verdedigingslinies van de Russische strijdkrachten te breken", aldus Stoltenberg. "Ze winnen geleidelijk veld" met hun tegenoffensief, verzekert hij. Ook al gaat dat gepaard met "zware, moeilijke gevechten".
Extreem moeilijk
De Noorse secretaris-generaal heeft weinig op met klachten over het moeizame en trage verloop van het tegenoffensief. Oekraïne herovert "misschien niet zoveel als we hoopten", maar dat is begrijpelijk. Er liggen haast meer mijnen op het strijdtoneel in Oekraïne dan waar ook ooit tevoren, meent hij. "Dus het was evident dat het extreem moeilijk zou worden."
Bovendien gaan de Oekraïners zelf over de beste strategie om hun land te bevrijden. Bondgenoten kunnen hen van advies dienen, maar Kyiv en commandanten te velde moeten de beslissingen nemen. En "de werkelijkheid is dat ze steeds weer onze verwachtingen overtreffen".
Meer uit Buitenland
TAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
5 uur geledenGUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
8 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
13 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
15 uur geleden