NAVO ziet in droneresten Roemenië geen bedoelde aanval Rusland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet in de resten van een Russische drone die op Roemeens en dus NAVO-grondgebied zijn neergekomen geen moedwillige aanval. Het westerse militaire bondgenootschap heeft daarvoor geen aanwijzingen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.
Op de Roemeense oever van de Donau, die daar de grens met Oekraïne vormt, zijn wrakstukken gevonden van een Russische drone. Die zou een Oekraïense stad aan de overkant op de korrel hebben gehad. NAVO-land Roemenië lichtte daarop de andere dertig lidstaten in.
De NAVO wacht nog op de uitkomst van het onderzoek naar het voorval. Maar "we hebben geen informatie die wijst op een bedoelde aanval door Rusland", zei Stoltenberg op bezoek in het Europees Parlement.
Artikel 5
Als een NAVO-lidstaat aangevallen wordt, kan die een beroep doen op het belangrijke artikel 5 van het verbond. Dat stelt dat een aanval op één lidstaat beschouwd wordt als een aanval op alle bondgenoten.
"De Oekraïners zijn erin geslaagd door de verdedigingslinies van de Russische strijdkrachten te breken", aldus Stoltenberg. "Ze winnen geleidelijk veld" met hun tegenoffensief, verzekert hij. Ook al gaat dat gepaard met "zware, moeilijke gevechten".
Extreem moeilijk
De Noorse secretaris-generaal heeft weinig op met klachten over het moeizame en trage verloop van het tegenoffensief. Oekraïne herovert "misschien niet zoveel als we hoopten", maar dat is begrijpelijk. Er liggen haast meer mijnen op het strijdtoneel in Oekraïne dan waar ook ooit tevoren, meent hij. "Dus het was evident dat het extreem moeilijk zou worden."
Bovendien gaan de Oekraïners zelf over de beste strategie om hun land te bevrijden. Bondgenoten kunnen hen van advies dienen, maar Kyiv en commandanten te velde moeten de beslissingen nemen. En "de werkelijkheid is dat ze steeds weer onze verwachtingen overtreffen".
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is aangekomen in Genève voor overleg over het stoppen van de oorlog in Oekraïne. Hij spreekt in de Zwitserse stad met Oekraïense en andere Europese functionarissen.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een gouden zakhorloge van een passagier die stierf bij het zinken van de Titanic, is op een veiling verkocht voor bijna 1,8 miljoen pond (ruim 2 miljoen euro). Nog nooit eerder is zoveel betaald voor Titanic-memorabilia, aldus veilinghuis Henry Aldridge and Son Auctioneers.
1 uur geledenHANOI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental door de zware overstromingen in Vietnam is opgelopen tot negentig, meldt de regering van het Aziatische land. Ook worden zeker twaalf mensen vermist. De hevige regenval in Vietnam houdt nog zeker aan tot en met dinsdag.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
15 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
17 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
17 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
17 uur geleden