NAVO zet voor het eerst flitsmacht in om oostflank te beschermen
BRUSSEL (ANP) - De NAVO zet voor het eerst haar flitsmacht in om oostelijke lidstaten te beschermen die zich bedreigd voelen door Rusland. Eenheden van die snelle reactiemacht, "te land, ter zee en in de lucht", gaan de oostflank van het bondgenootschap versterken, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.
De snelle reactiemacht van 25.000 man bestaat al sinds 2006 maar is nog nooit eerder gebruikt om de alliantie te verdedigen, aldus Stoltenberg. De troepen kunnen binnen vijf dagen worden ingezet. De NAVO-baas tekent aan dat niet om de hele flitsmacht in actie komt, maar "elementen daarvan".
De leiders van de NAVO-landen hebben tijdens video-overleg vrijdagmiddag ook toegezegd Oekraïne extra wapens te sturen. Het gaat onder meer om luchtafweer, aldus Stoltenberg. De Noorse secretaris-generaal prees de "moedige" Oekraïners die de Russische invasie proberen af te slaan. Ze brengen het Russische leger echt klappen toe, zegt hij.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Het Britse parlement stemt dinsdag over een mogelijk onderzoek naar premier Keir Starmer, meldt de parlementsvoorzitter. Uit dat onderzoek zou moeten blijken of Starmer het Lagerhuis bewust of onbewust heeft misleid bij het aanstellen van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
3 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, geeft de Verenigde Staten de schuld van het mislukken van de vredesbesprekingen in Pakistan. Dat zei hij na zijn aankomst in Rusland, waar hij de Russische president Vladimir Poetin ontmoet.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft een 37-jarige man opgepakt, die te maken zou hebben met een reeks aanslagen op verschillende Joodse locaties in Londen. De afgelopen maand zijn in totaal 26 mensen gearresteerd vanwege het onderzoek naar brandstichting en andere aanvallen in de Britse hoofdstad.
11 uur geledenODESA (ANP/RTR) - Elf mensen zijn gewond geraakt door een Russische droneaanval op de zuidelijke Oekraïense stad Odesa, meldden Oekraïense functionarissen. De aanvallen waren het zwaarst in het centrum van de stad, waarbij onder meer huizen, een hotel en andere voorzieningen werden beschadigd.
12 uur geledenVIRGINIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse zangeres Nedra Talley Ross is op 80-jarige leeftijd overleden. "Ze lag veilig in haar eigen bed thuis, omringd door haar familie, wetende dat ze geliefd was", schreef haar dochter in een bericht op Facebook. Talley Ross was het laatst levende lid van meidengroep The Ronettes.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Drie mensen zijn omgekomen bij een aanval van het Amerikaanse leger op een vermeende drugsboot in het oostelijke deel van de Stille Oceaan. Dat maakte het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) in de nacht van zondag op maandag bekend op X.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voor het Correspondents' Dinner zaterdag in Washington gold niet de hoogste beveiligingsstatus die normaal bij zulke bijeenkomsten wordt afgegeven. Dat schrijft The Washington Post op gezag van anonieme overheidsfunctionarissen.
14 uur geleden