
NAVO wil spiraal van Russische agressie doorbreken
WARSCHAU (ANP/DPA) - De NAVO moet de "spiraal van Russische agressie" doorbreken, vindt NAVO-baas Jens Stoltenberg. Op een top van de oostelijke lidstaten van het bondgenootschap in de Poolse hoofdstad Warschau heeft hij ervoor gepleit Rusland voor eens en voor altijd te laten zien waar diens grenzen liggen.
"We mogen niet toestaan dat Rusland de Europese veiligheid verder ondergraaft", aldus de secretaris-generaal in een toespraak. "We moeten ervoor zorgen dat de geschiedenis zich niet herhaalt".
Stoltenberg wees erop dat Rusland voor het begin van de oorlog tegen Oekraïne een jaar geleden al in 2008 Georgië aanviel en dat het in 2014 het Oekraïense schiereiland de Krim annexeerde. Ook begon Poetin de pro-Russische separatisten in het oosten van Oekraïne te ondersteunen.
"We beleven het agressieve gedragspatroon van Rusland al vele jaren", zei hij op de bijeenkomst, waar ook de Amerikaanse president Joe Biden aan meedeed. Biden verzekerde dat de Amerikanen elke vierkante centimeter NAVO-gebied zullen verdedigen. Het is voor de Verenigde Staten een "heilige verplichting", zei hij.
Meer uit Buitenland
BOOM (ANP/BELGA) - Het hoofdpodium van het Belgische festival Tomorrowland staat in brand, is te zien op beelden bij Belgische media zoals de VRT, de Gazet van Antwerpen en Het Laatste Nieuws. Het dancefestival in de buurt van Antwerpen moet vrijdag beginnen.
44 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De ultraorthodoxe partij Shas stapt uit de Israëlische coalitie uit onvrede over de geplande militaire dienstplicht voor orthodoxe joden, melden Israëlische media. Dat betekent dat premier Benjamin Netanyahu zijn meerderheid in het parlement verliest. Shas zou echter hebben besloten Netanyahu niet te laten vallen en geen motie van wantrouwen tegen hem en zijn regering te steunen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe meerjarenbegroting (MFK) van de EU groeit van 1200 miljard naar 2000 miljard euro, zo blijkt uit het woensdag gepresenteerde voorstel van de Europese Commissie. De nieuwe MFK loopt van 2028 tot 2034. De afgelopen jaren droegen EU-lidstaten 1,1 procent van hun bruto nationaal inkomen af aan de EU, dat wordt vanaf 2028 1,26 procent.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Jennifer Geerlings-Simons is woensdagochtend lokale tijd beëdigd als president van Suriname. De presidentiële sjerp is haar omgehangen door haar voorganger Chan Santokhi, die het land sinds 2020 heeft geleid. Hij gaf haar daarna een omhelzing.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft opnieuw aanvallen uitgevoerd op de Syrische hoofdstad Damascus. Het ministerie van Defensie en een militair doel bij het presidentieel paleis zouden zijn getroffen.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het terugtreden van premier Denys Sjmyhal. Hij diende dinsdag zijn ontslagbrief in om plaats te maken voor Joelia Svyrydenko, die president Volodymyr Zelensky eerder deze week naar voren schoof als nieuwe premier. Over haar aanstelling wordt waarschijnlijk donderdag gestemd.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - Ekrem Imamoglu, de inmiddels geschorste burgemeester van Istanbul die in maart werd opgepakt, is veroordeeld tot een celstraf van een jaar en acht maanden. Hij werd berecht voor het bedreigen en beledigen van een aanklager, meldt de Turkse omroep Habertürk. Imamoglu werd wel vrijgesproken voor het opjutten van anderen tot het aanvallen van de aanklager.
5 uur geleden