Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO wil politieke samenwerking versterken

NAVO wil politieke samenwerking versterken

LONDEN (ANP) - De NAVO wil de politieke samenwerking binnen het bondgenootschap verbeteren. De leiders van de lidstaten gaven topman Jens Stoltenberg op hun top in Londen de opdracht dit proces met andere experts in goede banen te leiden, staat in de eindverklaring van de NAVO-top in Londen.

Het besluit viel na een ruzieachtige sfeer over onder meer de Turkse inval in Noord-Syrië, die niet binnen de NAVO was overlegd. De Franse president Macron was het duidelijkst over de noodzaak tot veranderingen in de strategie, door zijn opmerking dat de NAVO "hersendood" is.

De Turkse president Erdogan zette zijn aankondiging het verdedigingsplan voor Polen en Baltische staten te blokkeren niet door. Hij had daarmee gedreigd als de andere lidstaten zijn strijd tegen 'terroristen' in Syrië niet zouden steunen. Het betreft de Koerdisch-Syrische YPG-militie, die eerder werd bewapend door de VS. De militie kwam niet ter sprake, maar Erdogan heeft ingestemd met het plan, aldus Stoltenberg.

Wapenwedloop

De leiders bogen zich onder meer over Rusland en de opkomst van China als (militaire) wereldmacht. Op die "uitdaging" moet een reactie komen. De NAVO-landen moedigen ook China aan deel te nemen aan nieuwe afspraken over wapenbeheersing, zei Stoltenberg. Dialoog met Moskou, naast afschrikking, moet voorkomen dat er een nieuwe wapenwedloop ontstaat, zei hij.

Alle bondgenoten schaarden zich achter het principe dat een aanval op één, een aanval op allen is. Ook onderschreven ze de doelstelling 2 procent van hun nationaal inkomen aan defensie uit te geven.

Meer uit Buitenland

Israëlische minister deelt beelden geboeide flotilla-activisten

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schrijft de rechtse hardliner.

9 minuten geleden
Italië noemt optreden tegen Global Sumud Flotilla onaanvaardbaar

ROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.

45 minuten geleden
Van corruptie verdachte Poolse oud-minister vlucht naar VS

WARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.

1 uur geleden
Parlement Israël zet eerste stap naar vervroegde verkiezingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.

1 uur geleden
Eerste door VS uitgewezen personen aangekomen in Sierra Leone

FREETOWN (ANP/AFP) - Een eerste vliegtuig met door de VS uitgewezen personen is in het West-Afrikaanse Sierra Leone geland. Volgens de autoriteiten van het land waren er 25 mensen uit West-Afrikaanse landen aan boord.

1 uur geleden
Hof Filipijnen houdt uitvoering ICC-arrestatiebevel niet tegen

MANILLA (ANP/RTR) - Het Filipijnse hooggerechtshof stemt niet in met een verzoek van senator Ronald Dela Rosa over het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) tegen hem heeft uitgevaardigd. Hij hoopte dat het hof zijn arrestatie en overdracht aan het ICC in Den Haag tijdelijk zou tegenhouden.

1 uur geleden
Warm welkom in Polen voor nieuwe Hongaarse leider Magyar

WARSCHAU (ANP/DPA/AFP/RTR) - De nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar is in Polen met ceremonieel vertoon ontvangen door zijn ambtgenoot Donald Tusk. Magyar versloeg vorige maand bij verkiezingen de langzittende leider Viktor Orbán en brengt nu zijn eerste bezoek aan het buitenland.

2 uur geleden