Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO wil grotere rol in Oekraïne om slechte situatie op slagveld

NAVO wil grotere rol in Oekraïne om slechte situatie op slagveld

BRUSSEL (ANP) - De NAVO wil een grotere rol spelen bij het leveren van militaire steun aan Oekraïne, verklaarde secretaris-generaal Jens Stoltenberg voorafgaand aan een tweedaagse top met ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-lidstaten. "Dat is een weerspiegeling van de ernst op het slagveld."

Er wordt onder meer gesproken over een fonds van 100 miljard euro om de regering in Kyiv de komende vijf jaar te steunen. Dat bedrag moet worden opgebracht door de 32 lidstaten. Stoltenberg wilde niet op de details ingaan, maar erkent wel dat er een voorstel op tafel ligt om de hulp "robuuster" en "voorspelbaarder" te maken.

Rusland voert de druk op langs het front, aldus de NAVO-topman. De hulp moet daarom anders geregeld worden, meer gericht op de lange termijn. "Zodat we minder afhankelijk worden van vrijwillige bijdragen." Daarom moet volgens hem de rol van de NAVO in de coördinatie van de hulp en het geven van trainingen groter worden.

Meer zekerheid

Met een meerjarige toezegging voor hulp krijgt Oekraïne meer zekerheid. Het land moet worden "verzekerd van betrouwbare en voorspelbare" hulp voor de lange termijn, aldus de secretaris-generaal. Het is volgens hem ook een signaal aan het regime in Moskou dat het bondgenootschap Oekraïne niet zal laten vallen.

De NAVO-lidstaten leveren al 99 procent van de militaire hulp aan Kyiv. Maar het leger van Oekraïne heeft een tekort aan wapens en munitie. Stoltenberg riep het Amerikaanse Congres opnieuw op snel een groot hulppakket voor Oekraïne goed te keuren. Het uitblijven hiervan is een reden dat het slecht gaat op het slagveld en de Russen terrein winnen, zei hij.

Het oosten van Azië

Volgens Stoltenberg worden er de komende dagen nog geen besluiten genomen. Dat zal gebeuren tijdens een top in juli in Washington waar de staats- en regeringsleiders van de NAVO-landen bijeenkomen om het 75-jarige bestaan van de NAVO te vieren. Deze week bestaat het bondgenootschap precies driekwart eeuw.

De NAVO-ministers spreken ook over de situatie in het oosten van Azië. De hulp uit China, Noord-Korea en Iran is "van levensbelang" voor Rusland om de oorlog voort te kunnen zetten, aldus Stoltenberg. Daarom moeten gelijkgestemde landen volgens hem samenwerken. Daarom schuiven donderdag ook ministers uit Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en Zuid-Korea aan.

Meer uit Buitenland

Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

53 minuten geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

3 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

5 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

5 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

7 uur geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

8 uur geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

8 uur geleden