NAVO wil grotere rol in Oekraïne om slechte situatie op slagveld
BRUSSEL (ANP) - De NAVO wil een grotere rol spelen bij het leveren van militaire steun aan Oekraïne, verklaarde secretaris-generaal Jens Stoltenberg voorafgaand aan een tweedaagse top met ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-lidstaten. "Dat is een weerspiegeling van de ernst op het slagveld."
Er wordt onder meer gesproken over een fonds van 100 miljard euro om de regering in Kyiv de komende vijf jaar te steunen. Dat bedrag moet worden opgebracht door de 32 lidstaten. Stoltenberg wilde niet op de details ingaan, maar erkent wel dat er een voorstel op tafel ligt om de hulp "robuuster" en "voorspelbaarder" te maken.
Rusland voert de druk op langs het front, aldus de NAVO-topman. De hulp moet daarom anders geregeld worden, meer gericht op de lange termijn. "Zodat we minder afhankelijk worden van vrijwillige bijdragen." Daarom moet volgens hem de rol van de NAVO in de coördinatie van de hulp en het geven van trainingen groter worden.
Meer zekerheid
Met een meerjarige toezegging voor hulp krijgt Oekraïne meer zekerheid. Het land moet worden "verzekerd van betrouwbare en voorspelbare" hulp voor de lange termijn, aldus de secretaris-generaal. Het is volgens hem ook een signaal aan het regime in Moskou dat het bondgenootschap Oekraïne niet zal laten vallen.
De NAVO-lidstaten leveren al 99 procent van de militaire hulp aan Kyiv. Maar het leger van Oekraïne heeft een tekort aan wapens en munitie. Stoltenberg riep het Amerikaanse Congres opnieuw op snel een groot hulppakket voor Oekraïne goed te keuren. Het uitblijven hiervan is een reden dat het slecht gaat op het slagveld en de Russen terrein winnen, zei hij.
Het oosten van Azië
Volgens Stoltenberg worden er de komende dagen nog geen besluiten genomen. Dat zal gebeuren tijdens een top in juli in Washington waar de staats- en regeringsleiders van de NAVO-landen bijeenkomen om het 75-jarige bestaan van de NAVO te vieren. Deze week bestaat het bondgenootschap precies driekwart eeuw.
De NAVO-ministers spreken ook over de situatie in het oosten van Azië. De hulp uit China, Noord-Korea en Iran is "van levensbelang" voor Rusland om de oorlog voort te kunnen zetten, aldus Stoltenberg. Daarom moeten gelijkgestemde landen volgens hem samenwerken. Daarom schuiven donderdag ook ministers uit Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en Zuid-Korea aan.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De opkomst bij de Israëlische parlementsverkiezingen is uitgekomen op 77,7 procent, de hoogste sinds 1999. Dat maakte de kiescommissie bekend nadat de stembussen dinsdagavond werden gesloten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
7 uur geleden