NAVO waarschuwt voor ondermijning na uitlatingen Trump
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Elke suggestie dat NAVO-bondgenoten elkaar niet zouden verdedigen, ondermijnt de veiligheid van het bondgenootschap en brengt Amerikaanse en Europese soldaten in gevaar, stelt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Hij reageert op uitlatingen van de Amerikaanse ex-president Donald Trump dat NAVO-landen voldoende moeten dokken als ze bescherming willen.
Volgens Stoltenberg zal elke aanval op de NAVO worden beantwoord met een "eensgezind en krachtig antwoord." Hij verwerpt daarmee de opmerking van Trump dat NAVO-bondgenoten die niet genoeg betalen, niet worden geholpen bij een aanval. Een van de kernpunten van de NAVO is dat een aanval op één lid als aanval op alle leden wordt beschouwd.
Maar volgens Trump, die weer president wil worden, mag Rusland "doen wat het maar wil" met NAVO-landen die minder aan defensie uitgeven dan de door het bondgenootschap afgesproken richtlijn van 2 procent van het bruto binnenlands product. Op een verkiezingsbijeenkomst benadrukte hij dat onder zijn leiding de Verenigde Staten die landen niet zal helpen. Het Witte Huis noemt de uitspraken van Trump "verwerpelijk en losgeslagen".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
17 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
20 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
6 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
6 uur geleden