Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO verwelkomt Zweden met vlagvertoon

NAVO verwelkomt Zweden met vlagvertoon

BRUSSEL (ANP) - De veiligheid van Zweden heeft sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog niet meer zo onder druk gestaan als nu. Dat zei de Zweedse premier Ulf Kristersson ter gelegenheid van de verwelkoming van Zweden als 32e land van de NAVO.

Kristersson zei dat Zweden alert blijft op cyberaanvallen van Rusland, die mogelijk intensiever worden nu het Scandinavische land is toegetreden tot het militaire bondgenootschap. Moskou kondigde eerder tegenacties aan als er nieuwe leden toetreden tot de NAVO. Een duidelijk geroerde Zweedse premier onderstreepte dat de steun voor de NAVO in Zweden breed wordt gedragen. Die steun werd onderstreept door de meegekomen Zweedse delegatie met verschillende kabinetsleden en partijleiders evenals de Zweedse kroonprinses Victoria.

De toetreding werd bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel gevierd met het hijsen van de Zweedse vlag naast die van de 31 andere lidstaten. Ook op de NAVO-commandobases in Europa en Noord-Amerika werd de Zweedse vlag gehesen.

Groot strategisch belang

"Zweden is veiliger binnen de NAVO dan daarbuiten", beaamde NAVO-chef Jens Stoltenberg. Andersom, voegde die eraan toe, is de NAVO beter af met Zweden erbij. Stoltenberg had duidelijk plezier tijdens deze bijeenkomst. De Noorse NAVO-chef noemde zichzelf "een vriend uit een Noordelijk land" en prees de Zweedse militaire inbreng.

Het strategisch belang van Zweden voor de NAVO is groot. Door de toetreding is vrijwel het hele lint van landen aan de oever van de Oostzee (of Baltische Zee) nu NAVO-lid. Rusland heeft ook havens aan deze zee. Door de toetreding van Zweden, waartoe ook het grote eiland Gotland in het midden van de Oostzee behoort, kan Rusland hier moeilijker opereren.

Spannend proces

Zweden trad donderdag officieel toe als 32e lid van de militaire alliantie. Het NAVO-lidmaatschap was een spannend proces. Drie maanden na de Russische inval in Oekraïne in 2022 vroegen Zweden en Finland gezamenlijk het lidmaatschap aan. Zo wilden zij zich beter beschermen tegen eventuele agressie van Rusland. Want de NAVO-landen hebben afgesproken dat bij een eventuele aanval op één lidstaat, de andere landen militair te hulp schieten. Het Finse lidmaatschap werd snel door de andere landen goedgekeurd. Maar de aanvraag van Zweden bleef hangen, omdat Turkije en Hongarije bezwaar maakten. Turkije stemde tenslotte afgelopen januari in en Hongarije deed dit vorige maand.

Meer uit Buitenland

Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski vrijgelaten

MINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.

40 minuten geleden
Zelensky benoemt nieuwe hoofdaanklager

KYIV (ANP/DPA) - President Volodymyr Zelensky heeft Roeslan Kravtsjenko officieel aangesteld als de nieuwe hoofdaanklager van Oekraïne. Hij volgt Andri Kostin op, die opstapte na de vaststelling van dienstplichtfraude bij onder meer het Openbaar Ministerie. Verscheidene medewerkers werden aan een invaliditeitsverklaring geholpen waardoor ze het leger niet in hoefden. Volgens een onderzoek van de veiligheidsdienst gebeurde dat ook op grote schaal bij andere overheidsinstanties.

1 uur geleden
Syrische veiligheidsdienst pakt neef van Assad op

DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische veiligheidsdienst heeft volgens het nationale persbureau SANA Wassim al-Assad gearresteerd, een neef van de voormalige machthebber Bashar al-Assad. De VS zetten hem in 2023 op de sanctielijst als leider van een paramilitaire groepering die het regime van zijn oom steunde, en wegens drugshandel.

2 uur geleden
Japan en VS ruziën over door VS geëiste verhoging defensiebudget

TOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten zijn in aanloop naar de NAVO-top hard gebotst over de Amerikaanse eis dat Japan meer in defensie zou moeten steken. Japan heeft topoverleg met de VS afgezegd, meldt de Financial Times.

3 uur geleden
Erdogan beschuldigt Israël van sabotage besprekingen

ISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat de Israëlische aanvallen op Iran vlak voor een nieuwe nucleaire gespreksronde met de VS bedoeld waren om de onderhandelingen te saboteren. Het laat volgens hem zien dat de regering Netanyahu niet van plan is kwesties op te lossen door diplomatie.

4 uur geleden
Pakistan nomineert Donald Trump voor Nobelprijs voor Vrede 2026

ISLAMABAD (ANP/DPA) - De Pakistaanse regering draagt president Donald Trump voor als kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 2026. Pakistan zegt dit doen uit erkentelijkheid voor Trumps snelle "diplomatieke ingrijpen" tijdens de recente escalerende spanningen met het buurland India. Trump toonde volgens Islamabad toen strategisch inzicht en leiderschap en kwam met "een robuuste diplomatie".

5 uur geleden
Poetin zegt Israël dat Iran geen kernwapen maakt

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft naar eigen zeggen herhaaldelijk aan Israël laten weten dat Iran helemaal geen nucleaire wapens wil maken. Er is volgens Poetin geen enkel bewijs dat Iran dat van plan zou zijn. Ook het Internationaal Atoomenergieagentschap van de Verenigde Naties heeft daar geen bewijzen voor gezien.

7 uur geleden