NAVO verwelkomt nieuw lid Noord-Macedonië
BRUSSEL (ANP) - Op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is Noord-Macedonië ceremonieel binnengehaald als nieuw lid. De vlag van de republiek werd gehesen naast die van de andere lidstaten terwijl het volkslied van het Balkanland klonk. Noord-Macedonië is nu het dertigste lid "van de NAVO-familie", zei NAVO-topman Jens Stoltenberg in zijn welkomstwoord. De ceremonie vond vanwege het coronavirus zonder publiek plaats.
"Noord-Macedonië heeft een historisch compromis over zijn naam gesloten, wat de toetreding mogelijk heeft gemaakt", prees Stoltenberg. Vanwege de naam Macedonië hield Griekenland de toetreding altijd tegen, maar vorig jaar ging de voormalige Joegoslavische republiek er mee akkoord om zich Noord-Macedonië te noemen. De vertegenwoordiger van Noord-Macedonië die bij de ceremonie aanwezig was zei: "Eindelijk zijn we met onze bondgenoten."
Stoltenberg verwelkomde ook het besluit van de EU om de toetredingsonderhandelingen met het land te openen. Die gaan mogelijk nog dit jaar van start.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
17 minuten geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
18 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
2 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
2 uur geleden