NAVO veroordeelt 'roekeloze gedrag' Rusland na drones in Polen
BRUSSEL (ANP) - De NAVO veroordeelt het "roekeloze en gevaarlijke gedrag" van Rusland na het binnenvliegen van Russische drones in NAVO-land Polen. Of Rusland met opzet het Poolse luchtruim schond, wordt nog onderzocht, zei secretaris-generaal Mark Rutte na overleg van de 32 lidstaten. "Het is duidelijk dat de schending van afgelopen nacht geen geïsoleerd incident is."
"Weet dat we klaarstaan", waarschuwde Rutte, die de Russische president Vladimir Poetin rechtstreeks aansprak. "Dat we op onze hoede zijn en dat we elke centimeter van het grondgebied van de NAVO-bondgenoten zullen verdedigen." De boodschap voor het Kremlin is duidelijk, meent Rutte: "stop met het schenden van het luchtruim van de alliantie".
De NAVO-landen waren woensdagochtend door Polen bijeengeroepen om zich over de Russische drones te buigen. Het land viel daarvoor terug op een zelden gebruikte NAVO-procedure voor spoedoverleg als een lidstaat zich bedreigd voelt. Opzet van Rusland heeft de alliantie nog niet vastgesteld, "maar of het nu bewust was of niet, het is natuurlijk zonder meer roekeloos, het is zonder meer gevaarlijk", zei Rutte.
Sabotageactie
Rutte prees de Nederlandse vliegers die met hun F-35's drones hebben uitgeschakeld en de anderen die in het geweer zijn gekomen. Hij spreekt van "een erg geslaagde reactie van de NAVO".
"Ik complimenteer de piloten en allen die hebben bijgedragen aan deze snelle en bekwame reactie. Ik ben echt onder de indruk. We moeten altijd zorgen dat we een stap voorlopen, maar ik denk dat gisteravond heeft laten zien dat we in staat zijn iedere centimeter van het NAVO-grondgebied te verdedigen, vanzelfsprekend inclusief het luchtruim."
Na een mogelijke sabotageactie tegen onderzeese kabels in de Oostzee stuurde de NAVO in januari onder meer marineschepen naar de regio. Het is onduidelijk of de westerse militaire alliantie nu iets soortgelijks overweegt om het luchtruim aan de oostgrens beter te beschermen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het een schande dat zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aanvallen op Russische raffinaderijen heeft hervat. Trump voegde daar in een interview met Newsmax aan toe dat Zelensky met de actie de wereldwijde energieprijzen opdrijft.
33 minuten geledenBEND (ANP/AFP/RTR) - Bij de schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn drie kinderen en een lerares omgekomen. Dat bevestigde de politie in de plaats Bend donderdagavond plaatselijke tijd. De jonge slachtoffers waren 5, 8 en 11 jaar oud. Een 7-jarig kind en een lerares verkeren in kritieke toestand.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - In delen van de Oekraïense hoofdstad Kyiv en de omliggende regio is de elektriciteit uitgevallen na een Russische aanval op cruciale energie-infrastructuur. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Energie. Volgens burgemeester Vitali Klitsjko heeft schade bij een nutsbedrijf ook gezorgd voor problemen met de waterdruk in de stad.
1 uur geledenBEND (ANP/AFP) - Bij een schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn meerdere slachtoffers gevallen. Volgens Amerikaanse media zijn vier mensen omgekomen. Onder meer CNN meldt dat drie van de dodelijke slachtoffers kinderen zijn.
3 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse presidentskandidaat Flávio Bolsonaro levert in de peilingen iets van zijn voorsprong op de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva in. Bolsonaro zou volgens een nieuwe peiling van bureau Datafolha nu 47 procent van de stemmen krijgen tegenover 45 procent voor Lula.
3 uur geledenCALAIS (ANP) - Het aantal zwaargewonden als gevolg van het ongeluk tussen een minibusje en een vrachttrein aan de Franse kant van de Kanaaltunnel is bijgesteld naar twee. Dat melden de lokale autoriteiten tijdens een persmoment ter plaatse. Eerder spraken Franse media nog van vijf zwaargewonden.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de EU-leiders António Costa komt binnen een paar weken met een nieuw onderhandelingsvoorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zo is donderdag besloten tijdens de EU-top. Dat laat een hoge EU-bron weten.
6 uur geleden