NAVO verachtvoudigt snelle reactiemacht
BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat zijn snelle reactiemacht (NRF) fors vergroten. Die gaat van ongeveer 40.000 naar meer dan 300.000 man, zegt secretaris-generaal Jens Stoltenberg.
De troepen moeten in korte tijd kunnen reageren als de nood aan de man is, ook bijvoorbeeld om een aanval op NAVO-grondgebied af te slaan. Een deel van de NRF kan zelfs in een paar dagen worden ingezet, en binnen anderhalf tot een paar weken moet de rest kunnen volgen. De troepenmacht houdt hoofdkwartier in het Limburgse Brunssum en in Italië.
De versterking van de reactiemacht is nodig nu Rusland een rechtstreekse bedreiging vormt voor de veiligheid van de landen van de westerse militaire alliantie, zei Stoltenberg aan de vooravond van de NAVO-top in Madrid. Het bondgenootschap zal Rusland voortaan niet langer als "strategische partner" aanduiden, zoals twaalf jaar geleden nog is afgesproken.
Reserveren
Vooral Estland, Letland en Litouwen dringen erop aan de NAVO-troepen van de NRF die hen beschermen permanent daar te legeren nu Rusland meer dan voorheen op oorlogspad lijkt. Nu rouleren zij nog. Maar de dertig bondgenoten zullen in Madrid waarschijnlijk afspreken om troepen wel voor deze taak vrij te maken, maar nog niet daadwerkelijk naar het oosten te sturen, zeggen NAVO-bronnen. Zij wijzen op het voorbeeld van Duitsland, dat militairen reserveert voor de verdediging van Litouwen maar ze daar nog niet stationeert. Wel zouden hun tanks en andere zware wapens vast aan de kwetsbare oostflank worden gestationeerd, zodat die vast klaarstaan.
Rusland eist op de komende NAVO-top veel aandacht op, maar ook voor de militaire opkomst van China zijn de dertig lidstaten beducht. Voor het eerst zullen ze die zorg ook uitdrukkelijk benoemen, zeggen NAVO-bronnen. Al willen ze China nog geen bedreiging noemen, zoals de Verenigde Staten graag zouden zien.
Meer uit Buitenland
TSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
5 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
6 uur geleden