Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO verachtvoudigt snelle reactiemacht

NAVO verachtvoudigt snelle reactiemacht

BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat zijn snelle reactiemacht (NRF) fors vergroten. Die gaat van ongeveer 40.000 naar meer dan 300.000 man, zegt secretaris-generaal Jens Stoltenberg.

De troepen moeten in korte tijd kunnen reageren als de nood aan de man is, ook bijvoorbeeld om een aanval op NAVO-grondgebied af te slaan. Een deel van de NRF kan zelfs in een paar dagen worden ingezet, en binnen anderhalf tot een paar weken moet de rest kunnen volgen. De troepenmacht houdt hoofdkwartier in het Limburgse Brunssum en in Italië.

De versterking van de reactiemacht is nodig nu Rusland een rechtstreekse bedreiging vormt voor de veiligheid van de landen van de westerse militaire alliantie, zei Stoltenberg aan de vooravond van de NAVO-top in Madrid. Het bondgenootschap zal Rusland voortaan niet langer als "strategische partner" aanduiden, zoals twaalf jaar geleden nog is afgesproken.

Reserveren

Vooral Estland, Letland en Litouwen dringen erop aan de NAVO-troepen van de NRF die hen beschermen permanent daar te legeren nu Rusland meer dan voorheen op oorlogspad lijkt. Nu rouleren zij nog. Maar de dertig bondgenoten zullen in Madrid waarschijnlijk afspreken om troepen wel voor deze taak vrij te maken, maar nog niet daadwerkelijk naar het oosten te sturen, zeggen NAVO-bronnen. Zij wijzen op het voorbeeld van Duitsland, dat militairen reserveert voor de verdediging van Litouwen maar ze daar nog niet stationeert. Wel zouden hun tanks en andere zware wapens vast aan de kwetsbare oostflank worden gestationeerd, zodat die vast klaarstaan.

Rusland eist op de komende NAVO-top veel aandacht op, maar ook voor de militaire opkomst van China zijn de dertig lidstaten beducht. Voor het eerst zullen ze die zorg ook uitdrukkelijk benoemen, zeggen NAVO-bronnen. Al willen ze China nog geen bedreiging noemen, zoals de Verenigde Staten graag zouden zien.

Meer uit Buitenland

Deense troepen waren 'gevechtsklaar' in Groenland

NUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.

1 uur geleden
Onderzoekers: spoorscheur bij Adamuz zat er al vóór treinbotsing

MADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.

1 uur geleden
Internationale sterren bij uitvaart Valentino in Rome

ROME (ANP) - Veel internationale sterren zijn vrijdag in Rome voor de uitvaart van de Italiaanse modeontwerper Valentino Garavani. Onder anderen modejournalist Anna Wintour, actrice Anne Hathaway en modeontwerper en filmregisseur Tom Ford kwamen in de ochtend aan bij de basiliek di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.

2 uur geleden
Alle lichamen geborgen na vliegtuigcrash Indonesië

JAKARTA (ANP/DPA) - Zoekteams hebben het tiende en laatste slachtoffer geborgen van een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Alle inzittenden kwamen bij de crash om het leven.

2 uur geleden
Polen en EU sturen aggregaten naar door kou getroffen Oekraïne

WARSCHAU/BRUSSEL (ANP/RTR) - Polen en de EU sturen bijna duizend aggregaten naar Oekraïne om dat land te helpen de strenge winter door te komen. In Oekraïne is het de afgelopen tijd zeer koud, met uitschieters tot 20 graden onder nul.

2 uur geleden
Denemarken: onderhandelingen met VS kunnen snel beginnen

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De onderhandelingen tussen de VS en Denemarken over het versterken van de veiligheid in de Noordpoolregio kunnen "redelijk snel" beginnen. Dat heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, gezegd tegen de Deense publieke omroep. Rasmussen zei niet publiek te zullen maken wanneer die gesprekken plaatsvinden, omdat dat een "kalm proces" in de weg staat.

4 uur geleden
Dodental door brand winkelcentrum Pakistan loopt op richting 70

KARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.

5 uur geleden