NAVO-troepen mogelijk al in Zweden voor toetreding tot alliantie
STOCKHOLM (ANP/RTR) - Zweden staat toe dat de NAVO troepen en materieel in het land stationeren, terwijl het zelf nog geen lid is van de alliantie. Het besluit is een "duidelijk signaal" naar Rusland en versterkt de Zweedse verdediging, aldus premier Ulf Kristersson en defensieminister Pal Jonson in een opiniestuk in de krant Dagens Nyheter.
"De regering heeft besloten dat het Zweedse leger met de NAVO en NAVO-lidstaten voorbereidingen mag treffen om gezamenlijke operaties in de toekomst mogelijk te maken", laten ze weten. "De voorbereidingen kunnen bestaan uit het tijdelijk stationeren van buitenlands materieel en personeel op ons grondgebied."
Kristersson en Jonson stellen dat Rusland in de nabije toekomst een bedreiging vormt voor nabijgelegen landen. Ze zeggen onzeker te zijn over de reikwijdte van de territoriale ambities van de Russische president Vladimir Poetin. De Russische inval in Oekraïne was vorig jaar voor Zweden en Finland reden om een lidmaatschapsverzoek in te dienen bij de NAVO.
Zweden hoopt te kunnen toetreden voor de NAVO-top in Litouwen volgende maand. Of dat gaat lukken, is onduidelijk. Bijna alle lidstaten zijn akkoord met de Zweedse deelname aan het bondgenootschap, maar het verzet van Hongarije en vooral Turkije houdt aan. Die twee landen hebben wel ingestemd met de Finse toetreding. Finland, dat een lange grens met Rusland deelt, maakt sinds april deel uit van de alliantie.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
20 minuten geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
26 minuten geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
3 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
9 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
10 uur geleden