
NAVO-topman Jens Stoltenberg blijft jaar langer
BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Jens Stoltenberg blijft nog een jaar langer aan. De Noor zou in oktober na negen jaar afzwaaien, maar zijn mandaat wordt opnieuw verlengd, meldt de westerse militaire alliantie.
De 31 NAVO-landen hebben de afgelopen maanden tevergeefs geprobeerd het eens te worden over een opvolger voor de 64-jarige Stoltenberg. Die zou op de NAVO-top over een week in Litouwen worden aangewezen. Nu kiezen ze voor een extra jaar onder de leiding van de ervaren en degelijke Stoltenberg.
De NAVO-lidstaten hebben dinsdag officieel tot de verlenging besloten, al stond dat besluit al wel vast. Het wordt op de top in de Litouwse hoofdstad Vilnius bekrachtigd door de leiders.
Eerste reactie
De Noor zelf is "vereerd", zegt hij op Twitter. Hij verwijst naar de 75e verjaardag die het bondgenootschap volgend jaar viert. Die hoogtijdag maakt hij nu mee als secretaris-generaal. Een passend afscheid voor de man die de alliantie door woelige tijden loodste, onderstreept menig NAVO-diplomaat.
De doorgewinterde secretaris-generaal staat garant voor rust en zekerheid in deze roerige tijden, zeggen Amerikaanse diplomaten. Hij houdt altijd de nul, beamen anderen met een voetbalbeeldspraak. Een foutloos optreden is belangrijker dan ooit, nu het Westen Oekraïne naar een overwinning op Rusland wil helpen maar tegelijkertijd buiten de oorlog wil blijven.
Opvolger voor Stoltenberg
Stoltenberg hield tot dusver in het openbaar de boot af of stak zelfs de draak met de geruchten over zijn aanblijven, maar zei in mei wel dat zijn toekomst in handen van de lidstaten lag. Daarmee leek hij erop te duiden dat hij beschikbaar zou zijn als die een beroep op hem zouden doen.
Maar "ooit moeten we Jens Stoltenberg toch laten gaan", knipoogde defensieminister Kajsa Ollongren eerder. De secretaris-generaal gunt met zijn verlenging de NAVO-landen wat extra tijd om een opvolger te vinden. Daardoor kunnen nieuwe kandidaat-opvolgers in beeld komen, zeggen diplomaten. Sommige personen die als geschikt gelden zaten nu nog vast aan een andere belangrijke baan, zoals de voorzitter van de Europese Commissie of de Spaanse of Nederlandse premier.
Reactie Rutte
Premier Mark Rutte noemde het aanblijven van Stoltenberg vrijdag al "goed nieuws. Ik vind het een ontzettend goede secretaris-generaal."
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het hoofd van de Palestijnse missie in Den Haag verwelkomt sancties van de Nederlandse regering tegen Israël. Ammar Hijazi looft met name de verklaring tot persona non grata van de extremistische Israëlische ministers Bezalel Smotrich en Itamar Ben-Gvir. De regering deed dat in juli in navolging van enkele andere westerse landen. Dat de twee ons land niet in mogen, moet worden verwerkt in de administratie van de Schengenzone en dat is nu afgerond.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet geen acuut gevaar in de militaire oefening waaraan Rusland en Belarus vrijdag zijn begonnen. Oost-Europese NAVO-lidstaten maken zich grote zorgen over de oefening Zapad, die voor een deel dicht bij hun grenzen plaatsvindt.
44 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De onderhandelingen over mogelijke vrede tussen Rusland en Oekraïne staan "op pauze", zegt het Kremlin. De Russische regering stelt dat Europese landen de onderhandelingen tegenwerken. Rusland zou juist wel openstaan voor gesprekken.
1 uur geledenDENPASAR (ANP/AFP) - Bij de overstromingen als gevolg van noodweer op de Indonesische eilanden Bali en Flores zijn volgens de autoriteiten 23 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen op het toeristische Bali. Er worden nog vijf mensen vermist. Donderdag stond het dodental nog op achttien.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen gaat in tegen de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat de zwerm Russische drones die Polen is binnengevlogen mogelijk een vergissing was. Dat hadden we ook wel gewild, zegt de Poolse premier Donald Tusk. "Maar dat was het niet. En dat weten we."
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Denemarken wil voor 58 miljard kroon (bijna 7,8 miljard euro) Europese luchtverdedigingssystemen kopen, meldt het Deense ministerie van Defensie. Het wordt de duurste wapenaankoop ooit voor Denemarken. Volgens defensieminister Troels Lund Poulsen is de veiligheidssituatie voor het land "uitdagend".
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft de Russische ambassadeur ontboden, heeft minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot gezegd op de zender France Inter. Volgens Barrot zal hem vrijdagochtend gezegd worden "dat we ons niet laten intimideren". Aanleiding zijn de Russische drones die in Polen zijn neergekomen en neergeschoten.
4 uur geleden