Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-topman Jens Stoltenberg blijft jaar langer

NAVO-topman Jens Stoltenberg blijft jaar langer

BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Jens Stoltenberg blijft nog een jaar langer aan. De Noor zou in oktober na negen jaar afzwaaien, maar zijn mandaat wordt opnieuw verlengd, meldt de westerse militaire alliantie.

De 31 NAVO-landen hebben de afgelopen maanden tevergeefs geprobeerd het eens te worden over een opvolger voor de 64-jarige Stoltenberg. Die zou op de NAVO-top over een week in Litouwen worden aangewezen. Nu kiezen ze voor een extra jaar onder de leiding van de ervaren en degelijke Stoltenberg.

De NAVO-lidstaten hebben dinsdag officieel tot de verlenging besloten, al stond dat besluit al wel vast. Het wordt op de top in de Litouwse hoofdstad Vilnius bekrachtigd door de leiders.

Eerste reactie

De Noor zelf is "vereerd", zegt hij op Twitter. Hij verwijst naar de 75e verjaardag die het bondgenootschap volgend jaar viert. Die hoogtijdag maakt hij nu mee als secretaris-generaal. Een passend afscheid voor de man die de alliantie door woelige tijden loodste, onderstreept menig NAVO-diplomaat.

De doorgewinterde secretaris-generaal staat garant voor rust en zekerheid in deze roerige tijden, zeggen Amerikaanse diplomaten. Hij houdt altijd de nul, beamen anderen met een voetbalbeeldspraak. Een foutloos optreden is belangrijker dan ooit, nu het Westen Oekraïne naar een overwinning op Rusland wil helpen maar tegelijkertijd buiten de oorlog wil blijven.

Opvolger voor Stoltenberg

Stoltenberg hield tot dusver in het openbaar de boot af of stak zelfs de draak met de geruchten over zijn aanblijven, maar zei in mei wel dat zijn toekomst in handen van de lidstaten lag. Daarmee leek hij erop te duiden dat hij beschikbaar zou zijn als die een beroep op hem zouden doen.

Maar "ooit moeten we Jens Stoltenberg toch laten gaan", knipoogde defensieminister Kajsa Ollongren eerder. De secretaris-generaal gunt met zijn verlenging de NAVO-landen wat extra tijd om een opvolger te vinden. Daardoor kunnen nieuwe kandidaat-opvolgers in beeld komen, zeggen diplomaten. Sommige personen die als geschikt gelden zaten nu nog vast aan een andere belangrijke baan, zoals de voorzitter van de Europese Commissie of de Spaanse of Nederlandse premier.

Reactie Rutte

Premier Mark Rutte noemde het aanblijven van Stoltenberg vrijdag al "goed nieuws. Ik vind het een ontzettend goede secretaris-generaal."

Meer uit Buitenland

Japanse vrouwelijke parlementsleden willen meer toiletten

TOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.

2 minuten geleden
Justitie VS heeft nog meer dan 5 miljoen pagina's Epstein-files

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.

2 uur geleden
Taiwan meldt terugtrekking Chinese oorlogsbodems

TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken zijn bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei.

3 uur geleden
Legerchef: Poetin beveelt opmars troepen in Soemy en Charkiv

MOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.

5 uur geleden
President Colombia: VS bombardeerden cocaïnefabriek in Venezuela

BOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.

6 uur geleden
Omstreden verkiezingen Honduras krijgen juridisch vervolg

TEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.

6 uur geleden
Couppleger Doumbouya wint presidentsverkiezingen in Guinee

CONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.

9 uur geleden