NAVO-topman Jens Stoltenberg blijft jaar langer
BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Jens Stoltenberg blijft nog een jaar langer aan. De Noor zou in oktober na negen jaar afzwaaien, maar zijn mandaat wordt opnieuw verlengd, meldt de westerse militaire alliantie.
De 31 NAVO-landen hebben de afgelopen maanden tevergeefs geprobeerd het eens te worden over een opvolger voor de 64-jarige Stoltenberg. Die zou op de NAVO-top over een week in Litouwen worden aangewezen. Nu kiezen ze voor een extra jaar onder de leiding van de ervaren en degelijke Stoltenberg.
De NAVO-lidstaten hebben dinsdag officieel tot de verlenging besloten, al stond dat besluit al wel vast. Het wordt op de top in de Litouwse hoofdstad Vilnius bekrachtigd door de leiders.
Eerste reactie
De Noor zelf is "vereerd", zegt hij op Twitter. Hij verwijst naar de 75e verjaardag die het bondgenootschap volgend jaar viert. Die hoogtijdag maakt hij nu mee als secretaris-generaal. Een passend afscheid voor de man die de alliantie door woelige tijden loodste, onderstreept menig NAVO-diplomaat.
De doorgewinterde secretaris-generaal staat garant voor rust en zekerheid in deze roerige tijden, zeggen Amerikaanse diplomaten. Hij houdt altijd de nul, beamen anderen met een voetbalbeeldspraak. Een foutloos optreden is belangrijker dan ooit, nu het Westen Oekraïne naar een overwinning op Rusland wil helpen maar tegelijkertijd buiten de oorlog wil blijven.
Opvolger voor Stoltenberg
Stoltenberg hield tot dusver in het openbaar de boot af of stak zelfs de draak met de geruchten over zijn aanblijven, maar zei in mei wel dat zijn toekomst in handen van de lidstaten lag. Daarmee leek hij erop te duiden dat hij beschikbaar zou zijn als die een beroep op hem zouden doen.
Maar "ooit moeten we Jens Stoltenberg toch laten gaan", knipoogde defensieminister Kajsa Ollongren eerder. De secretaris-generaal gunt met zijn verlenging de NAVO-landen wat extra tijd om een opvolger te vinden. Daardoor kunnen nieuwe kandidaat-opvolgers in beeld komen, zeggen diplomaten. Sommige personen die als geschikt gelden zaten nu nog vast aan een andere belangrijke baan, zoals de voorzitter van de Europese Commissie of de Spaanse of Nederlandse premier.
Reactie Rutte
Premier Mark Rutte noemde het aanblijven van Stoltenberg vrijdag al "goed nieuws. Ik vind het een ontzettend goede secretaris-generaal."
Meer uit Buitenland
BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israël aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.
5 uur geledenKARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.
5 uur geleden