Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-topman Jens Stoltenberg blijft jaar langer

NAVO-topman Jens Stoltenberg blijft jaar langer

BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Jens Stoltenberg blijft nog een jaar langer aan. De Noor zou in oktober na negen jaar afzwaaien, maar zijn mandaat wordt opnieuw verlengd, meldt de westerse militaire alliantie.

De 31 NAVO-landen hebben de afgelopen maanden tevergeefs geprobeerd het eens te worden over een opvolger voor de 64-jarige Stoltenberg. Die zou op de NAVO-top over een week in Litouwen worden aangewezen. Nu kiezen ze voor een extra jaar onder de leiding van de ervaren en degelijke Stoltenberg.

De NAVO-lidstaten hebben dinsdag officieel tot de verlenging besloten, al stond dat besluit al wel vast. Het wordt op de top in de Litouwse hoofdstad Vilnius bekrachtigd door de leiders.

Eerste reactie

De Noor zelf is "vereerd", zegt hij op Twitter. Hij verwijst naar de 75e verjaardag die het bondgenootschap volgend jaar viert. Die hoogtijdag maakt hij nu mee als secretaris-generaal. Een passend afscheid voor de man die de alliantie door woelige tijden loodste, onderstreept menig NAVO-diplomaat.

De doorgewinterde secretaris-generaal staat garant voor rust en zekerheid in deze roerige tijden, zeggen Amerikaanse diplomaten. Hij houdt altijd de nul, beamen anderen met een voetbalbeeldspraak. Een foutloos optreden is belangrijker dan ooit, nu het Westen Oekraïne naar een overwinning op Rusland wil helpen maar tegelijkertijd buiten de oorlog wil blijven.

Opvolger voor Stoltenberg

Stoltenberg hield tot dusver in het openbaar de boot af of stak zelfs de draak met de geruchten over zijn aanblijven, maar zei in mei wel dat zijn toekomst in handen van de lidstaten lag. Daarmee leek hij erop te duiden dat hij beschikbaar zou zijn als die een beroep op hem zouden doen.

Maar "ooit moeten we Jens Stoltenberg toch laten gaan", knipoogde defensieminister Kajsa Ollongren eerder. De secretaris-generaal gunt met zijn verlenging de NAVO-landen wat extra tijd om een opvolger te vinden. Daardoor kunnen nieuwe kandidaat-opvolgers in beeld komen, zeggen diplomaten. Sommige personen die als geschikt gelden zaten nu nog vast aan een andere belangrijke baan, zoals de voorzitter van de Europese Commissie of de Spaanse of Nederlandse premier.

Reactie Rutte

Premier Mark Rutte noemde het aanblijven van Stoltenberg vrijdag al "goed nieuws. Ik vind het een ontzettend goede secretaris-generaal."

Meer uit Buitenland

Meer arrestaties en gewonden bij voetbalrellen in Parijs

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.

26 minuten geleden
Frankrijk wil spoedvergadering VN-Veiligheidsraad om Libanon

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.

58 minuten geleden
Maltese Arbeidspartij wint voor vierde keer op rij verkiezingen

VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.

1 uur geleden
Burgemeester Parijse centrumwijk wil verbod feestjes bekerwinst

PARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.

3 uur geleden
Israël kondigt uitbreiding grondoperaties in Libanon aan

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.

6 uur geleden
Media VS: Trump wil aanpassingen deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.

6 uur geleden
Luide knallen in Massachusetts veroorzaakt door meteoor

WASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.

10 uur geleden