NAVO stuurt speciale gezant naar Oekraïne
BRUSSEL (ANP/DPA) - Er komt een speciale gezant van de NAVO in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat hebben de lidstaten besloten. De functionaris zal zich bezighouden met de coördinatie van de politieke en praktische steun van de NAVO op de grond.
De missie loopt vooruit op een NAVO-top van 9 tot 11 juli in Washington. Daar praten de lidstaten over een plan om de militaire hulp aan Oekraïne in zijn oorlog tegen Rusland in NAVO-verband te coördineren, in plaats van onder leiding van de Amerikanen in een contactgroep.
De NAVO is al tien jaar aanwezig in Kyiv met een verbindingskantoor en heeft er al sinds de jaren negentig een informatie- en documentatiecentrum. Deze vertegenwoordigingen hebben contact met Oekraïense ministeries en streven politieke dialoog en praktische samenwerking met Oekraïne na.
De nieuwe NAVO-functionaris moet onder meer toezien op de training van Oekraïense militairen in NAVO-landen. Deze missie anticipeert op de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen. Als Donald Trump die wint, komt de Amerikaanse steun aan Oekraïne tegen Rusland op losse schroeven te staan.
Meer uit Buitenland
WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
3 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
4 uur geleden