NAVO stuurt meer militairen en materieel naar Oost-Europa
BRUSSEL (ANP) - De NAVO stuurt meer militairen en materieel naar haar lidstaten in Oost-Europa, die zich bedreigd voelen door Rusland. Voor het eerst sinds ze na de Russische annexatie van de Krim zijn gemaakt, zijn de verdedigingsplannen van de alliantie geactiveerd. De NAVO-bevelhebber in Europa heeft meer ruimte gekregen om zelf te beslissen.
De NAVO stuurt extra middelen van landmacht, luchtmacht en marine naar de oostflank van het NAVO-gebied. "De paraatheid van onze troepen is verhoogd om op alle omstandigheden te kunnen reageren", laat het militaire verbond weten. Honderd gevechtsvliegtuigen en 120 schepen staan op scherp, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Er volgen meer versterkingen "in de komende dagen en weken".
Op verzoek van Polen, de Baltische staten, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije en Roemenië heeft de NAVO de procedure voor lidstaten die zich bedreigd voelen in werking gesteld. Dat artikel 4 uit het oprichtingsverdrag schrijft spoedoverleg voor, waardoor bondgenoten bijvoorbeeld inlichtingen kunnen uitwisselen en elkaar steun toezeggen. Stoltenberg wil niet zeggen of NAVO-leden daadwerkelijk gevaar lopen op een Russische aanval.
Artikel 5
"De vrede op ons continent is aan diggelen" door de Russische aanval, zegt Stoltenberg. Hij spreekt van een "doelbewuste, berekenende en lang voorbereide invasie". Grote steden liggen onder vuur van de Russische luchtmacht maar ook grondtroepen, zegt hij.
De NAVO benadrukt ook dat ze niet weifelt over het "in graniet gebeitelde" artikel 5. Daarin staat dat een aanval op één lid gelijkstaat aan een aanval op alle leden, en dat die aanval collectief beantwoord zal worden. Van dat artikel is één keer in de geschiedenis gebruikgemaakt: na de terreuraanslagen op de Verenigde Staten op 11 september 2001.
Toegang via zee
Oekraïne is geen lid van de NAVO. Er zijn ook geen NAVO-gevechtstroepen in het land, zegt Stoltenberg, en de alliantie zal die ook niet sturen.
De NAVO-lidstaten hebben niet gesproken over het afsluiten van de Zwarte Zee voor Russische schepen, zegt Stoltenberg. NAVO-lid Turkije heeft met de Bosporus de toegang tot de zee in handen. Oekraïne heeft Ankara gevraagd de zeestraat voor Rusland te sluiten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
2 uur geledenRWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
3 uur geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
7 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
8 uur geleden