NAVO stuurt meer militairen en materieel naar Oost-Europa
BRUSSEL (ANP) - De NAVO stuurt meer militairen en materieel naar haar lidstaten in Oost-Europa, die zich bedreigd voelen door Rusland. Voor het eerst sinds ze na de Russische annexatie van de Krim zijn gemaakt, zijn de verdedigingsplannen van de alliantie geactiveerd. De NAVO-bevelhebber in Europa heeft meer ruimte gekregen om zelf te beslissen.
De NAVO stuurt extra middelen van landmacht, luchtmacht en marine naar de oostflank van het NAVO-gebied. "De paraatheid van onze troepen is verhoogd om op alle omstandigheden te kunnen reageren", laat het militaire verbond weten. Honderd gevechtsvliegtuigen en 120 schepen staan op scherp, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Er volgen meer versterkingen "in de komende dagen en weken".
Op verzoek van Polen, de Baltische staten, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije en Roemenië heeft de NAVO de procedure voor lidstaten die zich bedreigd voelen in werking gesteld. Dat artikel 4 uit het oprichtingsverdrag schrijft spoedoverleg voor, waardoor bondgenoten bijvoorbeeld inlichtingen kunnen uitwisselen en elkaar steun toezeggen. Stoltenberg wil niet zeggen of NAVO-leden daadwerkelijk gevaar lopen op een Russische aanval.
Artikel 5
"De vrede op ons continent is aan diggelen" door de Russische aanval, zegt Stoltenberg. Hij spreekt van een "doelbewuste, berekenende en lang voorbereide invasie". Grote steden liggen onder vuur van de Russische luchtmacht maar ook grondtroepen, zegt hij.
De NAVO benadrukt ook dat ze niet weifelt over het "in graniet gebeitelde" artikel 5. Daarin staat dat een aanval op één lid gelijkstaat aan een aanval op alle leden, en dat die aanval collectief beantwoord zal worden. Van dat artikel is één keer in de geschiedenis gebruikgemaakt: na de terreuraanslagen op de Verenigde Staten op 11 september 2001.
Toegang via zee
Oekraïne is geen lid van de NAVO. Er zijn ook geen NAVO-gevechtstroepen in het land, zegt Stoltenberg, en de alliantie zal die ook niet sturen.
De NAVO-lidstaten hebben niet gesproken over het afsluiten van de Zwarte Zee voor Russische schepen, zegt Stoltenberg. NAVO-lid Turkije heeft met de Bosporus de toegang tot de zee in handen. Oekraïne heeft Ankara gevraagd de zeestraat voor Rusland te sluiten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zenden nog eens 2200 militairen en enkele oorlogsbodems richting het Midden-Oosten. Dat melden onder meer The Wall Street Journal en ABC News op basis van ingewijden. Het zou onder meer gaan om de USS Tripoli, een amfibisch aanvalsschip dat onder meer plek heeft voor meer dan twintig F-35's.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten ruim 7600 aanvallen uitgevoerd op Iran en 1100 in Libanon. Dat melden de Israëlische strijdkrachten via sociale media.
2 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De sociaaldemocratische Siumut-partij trekt zich terug uit de Groenlandse coalitie. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen. Het vertrek betekent dat buitenlandminister Vivian Motzfeldt, die bekendheid verwierf om haar rol in het Amerikaanse dispuut over het semiautonome eiland, van het toneel verdwijnt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
4 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz en inmiddels zijn overgedragen aan de VS.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
4 uur geleden