Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO stuurt meer militairen en materieel naar Oost-Europa

NAVO stuurt meer militairen en materieel naar Oost-Europa

BRUSSEL (ANP) - De NAVO stuurt meer militairen en materieel naar haar lidstaten in Oost-Europa, die zich bedreigd voelen door Rusland. Voor het eerst sinds ze na de Russische annexatie van de Krim zijn gemaakt, zijn de verdedigingsplannen van de alliantie geactiveerd. De NAVO-bevelhebber in Europa heeft meer ruimte gekregen om zelf te beslissen.

De NAVO stuurt extra middelen van landmacht, luchtmacht en marine naar de oostflank van het NAVO-gebied. "De paraatheid van onze troepen is verhoogd om op alle omstandigheden te kunnen reageren", laat het militaire verbond weten. Honderd gevechtsvliegtuigen en 120 schepen staan op scherp, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Er volgen meer versterkingen "in de komende dagen en weken".

Op verzoek van Polen, de Baltische staten, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije en Roemenië heeft de NAVO de procedure voor lidstaten die zich bedreigd voelen in werking gesteld. Dat artikel 4 uit het oprichtingsverdrag schrijft spoedoverleg voor, waardoor bondgenoten bijvoorbeeld inlichtingen kunnen uitwisselen en elkaar steun toezeggen. Stoltenberg wil niet zeggen of NAVO-leden daadwerkelijk gevaar lopen op een Russische aanval.

Artikel 5

"De vrede op ons continent is aan diggelen" door de Russische aanval, zegt Stoltenberg. Hij spreekt van een "doelbewuste, berekenende en lang voorbereide invasie". Grote steden liggen onder vuur van de Russische luchtmacht maar ook grondtroepen, zegt hij.

De NAVO benadrukt ook dat ze niet weifelt over het "in graniet gebeitelde" artikel 5. Daarin staat dat een aanval op één lid gelijkstaat aan een aanval op alle leden, en dat die aanval collectief beantwoord zal worden. Van dat artikel is één keer in de geschiedenis gebruikgemaakt: na de terreuraanslagen op de Verenigde Staten op 11 september 2001.

Toegang via zee

Oekraïne is geen lid van de NAVO. Er zijn ook geen NAVO-gevechtstroepen in het land, zegt Stoltenberg, en de alliantie zal die ook niet sturen.

De NAVO-lidstaten hebben niet gesproken over het afsluiten van de Zwarte Zee voor Russische schepen, zegt Stoltenberg. NAVO-lid Turkije heeft met de Bosporus de toegang tot de zee in handen. Oekraïne heeft Ankara gevraagd de zeestraat voor Rusland te sluiten.

Meer uit Buitenland

Rusland: Europa ondermijnt vredesinspanningen VS voor Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat Europese politici en media de Amerikaanse inspanningen om een ​​vredesregeling voor Oekraïne te bereiken proberen te ondermijnen.

13 minuten geleden
Trump: geen deadline voor Oekraïne om in te stemmen met vrede

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.

4 uur geleden
VS-regering wil limieten dodelijke luchtvervuiling terugdraaien

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering probeert nog onder president Joe Biden vastgestelde limieten voor fijnstof terug te draaien. Milieubeschermingsdienst EPA, nu onder leiding van een door president Donald Trump benoemde directeur, heeft een rechtbank verzocht de norm ongedaan te maken. Het zou te duur zijn voor fabrikanten om eraan te voldoen.

6 uur geleden
Forse toeslag voor buitenlanders in Amerikaanse nationale parken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.

9 uur geleden
Trump stuurt gezant naar Poetin voor overleg over vredesplan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.

9 uur geleden
Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

10 uur geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

11 uur geleden