Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO stuurt meer militairen en materieel naar Oost-Europa

NAVO stuurt meer militairen en materieel naar Oost-Europa

BRUSSEL (ANP) - De NAVO stuurt meer militairen en materieel naar haar lidstaten in Oost-Europa, die zich bedreigd voelen door Rusland. Voor het eerst sinds ze na de Russische annexatie van de Krim zijn gemaakt, zijn de verdedigingsplannen van de alliantie geactiveerd. De NAVO-bevelhebber in Europa heeft meer ruimte gekregen om zelf te beslissen.

De NAVO stuurt extra middelen van landmacht, luchtmacht en marine naar de oostflank van het NAVO-gebied. "De paraatheid van onze troepen is verhoogd om op alle omstandigheden te kunnen reageren", laat het militaire verbond weten. Honderd gevechtsvliegtuigen en 120 schepen staan op scherp, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Er volgen meer versterkingen "in de komende dagen en weken".

Op verzoek van Polen, de Baltische staten, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije en Roemenië heeft de NAVO de procedure voor lidstaten die zich bedreigd voelen in werking gesteld. Dat artikel 4 uit het oprichtingsverdrag schrijft spoedoverleg voor, waardoor bondgenoten bijvoorbeeld inlichtingen kunnen uitwisselen en elkaar steun toezeggen. Stoltenberg wil niet zeggen of NAVO-leden daadwerkelijk gevaar lopen op een Russische aanval.

Artikel 5

"De vrede op ons continent is aan diggelen" door de Russische aanval, zegt Stoltenberg. Hij spreekt van een "doelbewuste, berekenende en lang voorbereide invasie". Grote steden liggen onder vuur van de Russische luchtmacht maar ook grondtroepen, zegt hij.

De NAVO benadrukt ook dat ze niet weifelt over het "in graniet gebeitelde" artikel 5. Daarin staat dat een aanval op één lid gelijkstaat aan een aanval op alle leden, en dat die aanval collectief beantwoord zal worden. Van dat artikel is één keer in de geschiedenis gebruikgemaakt: na de terreuraanslagen op de Verenigde Staten op 11 september 2001.

Toegang via zee

Oekraïne is geen lid van de NAVO. Er zijn ook geen NAVO-gevechtstroepen in het land, zegt Stoltenberg, en de alliantie zal die ook niet sturen.

De NAVO-lidstaten hebben niet gesproken over het afsluiten van de Zwarte Zee voor Russische schepen, zegt Stoltenberg. NAVO-lid Turkije heeft met de Bosporus de toegang tot de zee in handen. Oekraïne heeft Ankara gevraagd de zeestraat voor Rusland te sluiten.

Meer uit Buitenland

Wereldvoedselprogramma waarschuwt voor voedselcrisis in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.

1 uur geleden
Orbán beticht oppositie van samenzwering rond verkiezingen

BOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.

2 uur geleden
Israël heropent Zikim-grensovergang naar Gaza

GAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.

3 uur geleden
Islamabad verandert in fort in aanloop naar overleg VS-Iran

ISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG/DPA) - In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad worden zware veiligheidsmaatregelen getroffen in aanloop naar het verwachte vredesoverleg tussen de VS en Iran. Een troepenmacht van zo'n 10.000 militairen, agenten en paramilitairen wordt ingezet om te waken over de veiligheid.

3 uur geleden
Oekraïne zegt nieuwe Patriots te hebben ontvangen

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft onlangs een nieuwe levering Patriot-luchtverdedigingsraketten ontvangen, meldt het Oekraïense persbureau Interfax op gezag van president Volodymyr Zelensky.

3 uur geleden
Nieuwe aanvallen gemeld tussen Hezbollah en Israël

TEL AVIV/BEIROET (ANP/AFP/DPA) - In Israël en Libanon zijn nieuwe aanvallen gemeld. In delen van Israël klonk vrijdagochtend vroeg het luchtalarm. Daar vielen voor zover bekend geen slachtoffers, maar volgens Israëlische media is zeker één projectiel neergehaald.

4 uur geleden
Xi Jinping: China zal onafhankelijkheid Taiwan niet tolereren

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China zal "absoluut geen" onafhankelijkheid voor Taiwan tolereren. Dat heeft de Chinese president Xi Jinping gezegd tegen de Taiwanese oppositieleider Cheng Li-wun tijdens een zeldzame ontmoeting. Taiwan is volgens Xi "de voornaamste boosdoener in het ondermijnen van de vrede in de Straat van Taiwan". Cheng is naar eigen zeggen in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.

4 uur geleden