NAVO: Rusland uitgenodigd voor nieuw overleg over Oekraïne
BERLIJN (ANP) - De NAVO heeft Rusland uitgenodigd voor nieuwe besprekingen over de spanningen rond onder meer Oekraïne. Het militaire bondgenootschap is ook bereid Rusland over en weer bij te praten over militaire oefeningen en nucleair beleid, zei secretaris-generaal Jens Stoltenberg dinsdag.
De NAVO-landen en Rusland spraken elkaar vorige week voor het eerst in ruim twee jaar in hun zogeheten NAVO-Ruslandraad. Het overleg leverde nog weinig op, maar Stoltenberg maakte al meteen duidelijk in gesprek te willen blijven. Zolang er gepraat wordt over Oekraïne wordt er niet gevochten, hopen veel lidstaten. Rusland ging nog niet onmiddellijk in op de suggestie verder te praten.
Stoltenberg heeft Rusland en de NAVO-landen uitgenodigd voor "een reeks bijeenkomsten" van de raad, zei hij op bezoek bij de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Om bijvoorbeeld de onderlinge betrekkingen, de veiligheid van Europa en concrete voorstellen voor een grotere openheid en betere wapenbeheersing te bespreken, aldus de NAVO-chef.
Diplomatieke contacten herstellen
Intussen gaat overleg tussen Rusland en afzonderlijke grote NAVO-landen door. Vrijdag zien de Amerikaanse buitenlandminister Blinken en zijn Russische ambtgenoot Lavrov elkaar weer. Dinsdag kreeg Lavrov al bezoek van hun Duitse collega Baerbock.
Stoltenberg vroeg Rusland opnieuw om de diplomatieke contacten met de alliantie te herstellen. Die werden vorig najaar verbroken. De NAVO ontzegde Russische diplomaten de toegang tot het hoofdkwartier in Brussel omdat ze zouden spioneren. Daarop haalde Rusland zijn ambassadeur terug en moest het NAVO-kantoor in Moskou sluiten.
Vrees voor aanval op Oekraïne
De NAVO vreest dat Rusland zich opmaakt voor een aanval op Oekraïne. Rusland eist onder meer dat de NAVO zich terugtrekt uit Oost-Europa en belooft dat Oekraïne nooit tot de alliantie toetreedt.
Het is "absoluut mogelijk" dat Rusland in Oekraïne aanvallen beraamt onder een valse vlag om vervolgens te kunnen terugslaan, denkt Stoltenberg. De NAVO beschikt volgens hem over informatie dat Rusland meer inlichtingenofficieren Oekraïne binnen heeft gestuurd. Die proberen het werk van de westersgezinde regering te saboteren, maar zijn mogelijk ook "verschillende incidenten, ongelukken, valse-vlagoperaties op touw aan het zetten", zei de NAVO-baas in gesprek met journalisten in Berlijn.
De VS waarschuwden eerder voor zulke Russische operaties in naam van Oekraïne, bedoeld om te kunnen ingrijpen onder het mom van zelfverdediging. Rusland ontkent in alle toonaarden dat het daarop broedt.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
1 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
1 uur geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
9 uur geleden