Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO roept Rusland op tot de-escalatie maar wil ook verder praten

NAVO roept Rusland op tot de-escalatie maar wil ook verder praten

BRUSSEL (ANP) - De NAVO roept Rusland op onmiddellijk de situatie aan de grens met Oekraïne te de-escaleren. Ook vraagt het militaire bondgenootschap Rusland zijn troepen uit Georgië en Moldavië terug te trekken, zei secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de NAVO na afloop van overleg met een Russische regeringsdelegatie in Brussel. Tegelijk wil de NAVO de communicatie met Moskou verbeteren en de diplomatieke banden aanhalen.

De dertig NAVO-landen waaronder Nederland zoeken naar een uitweg uit het hoogopgelopen conflict tussen Rusland en het Westen over Oekraïne. Rusland heeft vele tienduizenden militairen aan de Oekraïense grens samengetrokken en Kiev en de NAVO vrezen een invasie. Moskou eist de aftocht van de NAVO uit Oost-Europa en de belofte dat Oekraïne nooit lid zal worden.

Stoltenberg zei dat de geschillen tussen Rusland en de NAVO "niet gemakkelijk te overbruggen zullen zijn". "Maar het is een positief teken dat alle NAVO-landen en Rusland rond dezelfde tafel zijn gaan zitten en over inhoudelijke zaken praten." Hij pleitte voor meer transparantie over troepenbewegingen en militaire oefeningen. Hij herhaalde dat Rusland niets te zeggen heeft over het NAVO-lidmaatschap van een land. "We willen praten maar zullen onze kernprincipes niet verkwanselen."

Volgens de Noorse NAVO-chef zijn de Russen nog niet ingegaan op het voorstel om verder te praten en nieuwe vergaderingen in te plannen. "Ze bevonden zich niet in de positie om daar meteen mee in te stemmen. Ze wezen het ook niet af", zei hij. "Ze maakten duidelijk dat ze even tijd nodig hebben voor een antwoord."

Het was, na een periode van belabberde betrekkingen waarin ook wederzijds diplomaten werden uitgewezen, voor het eerst sinds 2019 dat de twee machten weer een zogeheten NAVO-Rusland-raad hielden. Dialoog is volgens Stoltenberg "heel belangrijk om een nieuw gewapend conflict in Europa te voorkomen. Dat is een echt risico". Het zou volgens hem helpen bij de voorbereiding en voortzetting van gesprekken als de missie van de Russische delegatie bij de NAVO en die van de NAVO in Moskou konden heropenen.

Meer uit Buitenland

Libanon meldt 14 doden door aanvallen Israël op zondag

BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.

4 uur geleden
Fatah wint eenzijdige lokale verkiezingen Palestijnse Westoever

RAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.

5 uur geleden
Vloot met humanitaire hulp voor Gaza vertrokken vanuit Sicilië

SYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.

5 uur geleden
Staatsbezoek Charles aan VS gaat zonder wijzigingen door

LONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.

5 uur geleden
Dodental bomaanslag op verkeersweg Colombia omhoog

BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.

7 uur geleden
Rivalen Netanyahu gaan samen volgende verkiezingen Israël in

JERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.

9 uur geleden
President Israël stuurt aan op schikking in strafzaak Netanyahu

JERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.

11 uur geleden