Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO roept Rusland op tot de-escalatie maar wil ook verder praten

NAVO roept Rusland op tot de-escalatie maar wil ook verder praten

BRUSSEL (ANP) - De NAVO roept Rusland op onmiddellijk de situatie aan de grens met Oekraïne te de-escaleren. Ook vraagt het militaire bondgenootschap Rusland zijn troepen uit Georgië en Moldavië terug te trekken, zei secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de NAVO na afloop van overleg met een Russische regeringsdelegatie in Brussel. Tegelijk wil de NAVO de communicatie met Moskou verbeteren en de diplomatieke banden aanhalen.

De dertig NAVO-landen waaronder Nederland zoeken naar een uitweg uit het hoogopgelopen conflict tussen Rusland en het Westen over Oekraïne. Rusland heeft vele tienduizenden militairen aan de Oekraïense grens samengetrokken en Kiev en de NAVO vrezen een invasie. Moskou eist de aftocht van de NAVO uit Oost-Europa en de belofte dat Oekraïne nooit lid zal worden.

Stoltenberg zei dat de geschillen tussen Rusland en de NAVO "niet gemakkelijk te overbruggen zullen zijn". "Maar het is een positief teken dat alle NAVO-landen en Rusland rond dezelfde tafel zijn gaan zitten en over inhoudelijke zaken praten." Hij pleitte voor meer transparantie over troepenbewegingen en militaire oefeningen. Hij herhaalde dat Rusland niets te zeggen heeft over het NAVO-lidmaatschap van een land. "We willen praten maar zullen onze kernprincipes niet verkwanselen."

Volgens de Noorse NAVO-chef zijn de Russen nog niet ingegaan op het voorstel om verder te praten en nieuwe vergaderingen in te plannen. "Ze bevonden zich niet in de positie om daar meteen mee in te stemmen. Ze wezen het ook niet af", zei hij. "Ze maakten duidelijk dat ze even tijd nodig hebben voor een antwoord."

Het was, na een periode van belabberde betrekkingen waarin ook wederzijds diplomaten werden uitgewezen, voor het eerst sinds 2019 dat de twee machten weer een zogeheten NAVO-Rusland-raad hielden. Dialoog is volgens Stoltenberg "heel belangrijk om een nieuw gewapend conflict in Europa te voorkomen. Dat is een echt risico". Het zou volgens hem helpen bij de voorbereiding en voortzetting van gesprekken als de missie van de Russische delegatie bij de NAVO en die van de NAVO in Moskou konden heropenen.

Meer uit Buitenland

Maltese Arbeidspartij wint voor vierde keer op rij verkiezingen

VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.

15 minuten geleden
Burgemeester Parijse centrumwijk wil verbod feestjes bekerwinst

PARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.

2 uur geleden
Israël kondigt uitbreiding grondoperaties in Libanon aan

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.

5 uur geleden
Media VS: Trump wil aanpassingen deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.

5 uur geleden
Luide knallen in Massachusetts veroorzaakt door meteoor

WASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.

8 uur geleden
Onrust op Champs-Élysées in Parijs door rellen na winst PSG

PARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.

10 uur geleden
Regio Parijs stopt busvervoer om rellen met veel aanhoudingen

PARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.

13 uur geleden