Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO oefent vanuit Nederland twee weken lang op kernoorlog

NAVO oefent vanuit Nederland twee weken lang op kernoorlog

BRUSSEL (ANP) - De NAVO oefent vanaf dinsdag twee weken lang vanuit Nederland op het gebruik van kernwapens. Meer dan zeventig vliegtuigen en tweeduizend mannen en vrouwen vechten, "uiterst realistisch", tegen een verzonnen vijand. Met dummies die voor echte atoombommen moeten doorgaan, dat wel.

De NAVO zweeg lang zoveel mogelijk over de jaarlijkse 'Steadfast Noon'-oefening. Kernwapens zijn de ultieme veiligheidsgarantie van het bondgenootschap en altijd in geheimzinnigheid gehuld. Tot vier jaar geleden was de naam van de oefening zelfs geheim.

Maar de NAVO staat de laatste jaren weer veel meer in de belangstelling, én is mikpunt van kritiek. Meer openheid is nodig om de wereld te laten zien dat de alliantie niet agressief maar defensief is, zegt Jim Stokes, de chef nucleair beleid van de NAVO. Dat zij niet uit is op escalatie van de spanningen met Rusland.

Nepkernbommen

Uitvalsbasis van Steadfast Noon is het Brabantse Volkel, al worden ook vliegvelden in België, Engeland en Denemarken ingeschakeld. Veel van de actie speelt zich af boven de Noordzee.

Nederlandse en Amerikaanse F-35's worden uitgerust met nepkernbommen en op een doelwit afgestuurd. Andere landen leveren jacht-, radar- en tankvliegtuigen die hen moeten beschermen, informeren en bevoorraden. Of dragen bij aan verkenning, commandovoering of elektronische oorlogvoering.

Geen nachtvluchten

Welk scenario de deelnemers voorgeschoteld krijgen, wil de NAVO geheim houden. Ze spelen geen oorlog met Rusland of andere bestaande tegenstander na, onderstreept de alliantie.

Met scherp geschoten wordt er niet. Ook nachtvluchten worden Nederlanders bespaard. "Jullie kunnen rustig slapen zonder herrie boven je hoofd."

Trump

Veertien landen doen mee, en dus ook de Verenigde Staten. NAVO-bronnen verwachtten na het aantreden van president Donald Trump dat de VS hun deelname aan oefeningen in Europa zouden verminderen. Maar de Amerikanen doen "absoluut" net zo stevig mee als vorige edities, bezweert de woordvoerder van de hoogste NAVO-commandant.

De nucleaire bewapening van de NAVO is vooral Amerikaans. Ook Trump wil daar volgens NAVO-bronnen niet aan morrelen.

Meer uit Buitenland

The Moody Blues-zanger John Lodge (82) overleden

BIRMINGHAM (ANP) - John Lodge, zanger en bassist van The Moody Blues, is op 82-jarige leeftijd overleden. De familie van Lodge maakte het nieuws bekend, zo meldt The Independent.

8 minuten geleden
Ruim 2 miljoen inwoners Kyiv zonder water na luchtaanvallen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Ruim twee miljoen inwoners van Kyiv zitten zonder kraanwater. Dat meldt de Oekraïense vicepremier Oleksi Koeleba op berichtendienst Telegram. Door een grootschalige nachtelijke aanval van Rusland op belangrijke civiele infrastructuur in het land, zijn circa 4000 panden in de Oekraïense hoofdstad afgesloten van de watervoorziening. Ook kwamen duizenden Oekraïners door het hele land zonder stroom te zitten. President Volodymyr Zelensky sprak van een "cynische, berekende aanval".

16 minuten geleden
Tsunamiwaarschuwing na nieuwe aardbeving bij Filipijnen

QUEZON CITY (ANP/RTR) - Bij de Filipijnse kust heeft een aardbeving met een kracht van 6,9 op de schaal van Richter plaatsgevonden. Die kan een "levensbedreigende" tsunami veroorzaken, waarschuwt het Filipijnse Instituut voor Vulkanologie en Seismologie. Mensen in drie kustprovincies op het Filipijnse eiland Mindanao worden verzocht weg te blijven van de kust en naar hoger gelegen gebied te trekken.

1 uur geleden
Ook Duitsland mag begrotingstekort laten oplopen voor defensie

LUXEMBURG (ANP) - Ook Duitsland mag de komende jaren zijn begrotingstekort laten oplopen om extra in defensie te kunnen investeren. De EU-ministers van Financiën zijn hiermee vrijdag in Luxemburg akkoord gegaan op voorstel van de Europese Commissie.

1 uur geleden
Witte Huis kritisch op keuze voor winnaar vredesprijs

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis heeft kritisch gereageerd op het besluit om de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen aan de Amerikaanse president Donald Trump, maar aan de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado. "Het Nobelcomité heeft bewezen dat het politiek boven vrede stelt", aldus een woordvoerder.

1 uur geleden
Spanje pareert Trump en stelt NAVO-doelen te halen

MADRID (ANP/AFP) - Spanje zegt een "gecommitteerd en volwaardig NAVO-lid" te zijn en voldoende te doen om de binnen het militaire bondgenootschap gestelde defensiedoelen te halen, "net als de Verenigde Staten". Dat meldt persbureau AFP op basis van overheidsbronnen.

2 uur geleden
María Corina Machado in shock na winnen Nobelprijs

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado was "in shock" toen ze hoorde dat ze de Nobelprijs voor de Vrede heeft gewonnen. Dat zei ze in een telefoongesprek dat haar team heeft opgenomen: "Wat is dit? Ik kan het niet geloven".

2 uur geleden