NAVO-lidmaatschap Zweden en Finland nog even in de wacht
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-landen kunnen nog niet aan de slag met de lidmaatschapsaanvraag van Zweden en Finland, zeggen ingewijden. Turkije heeft ook in de eerste bijeenkomst van de dertig lidstaten volhard in zijn verzet tegen toetreding van de twee Noord-Europese landen.
Finland en Zweden overhandigden woensdagochtend in het NAVO-hoofdkwartier in Brussel plechtig hun officiële toetredingsverzoek aan secretaris-generaal Jens Stoltenberg. Die verklaarde dat "we vastbesloten zijn om alle kwesties af te handelen en een snelle conclusie te bereiken". Snelheid is geboden omdat de twee landen niet kunnen rekenen op de automatische bescherming van de westerse militaire alliantie zolang ze in de wachtkamer zitten. Dat maakt ze kwetsbaar voor de toorn van Rusland.
De Nederlandse NAVO-ambassadeur en haar 29 collega's hebben woensdag nog geen overeenstemming bereikt over het starten van het vervolgtraject van de toetredingsprocedure, zeggen bronnen bij het bondgenootschap. Behalve Turkije zou geen enkel NAVO-land bezwaar hebben gemaakt tegen het verwelkomen van de twee aspirant-leden. Volgens de Duitse NAVO-ambassadeur zou ook het vaak wat Russischgezinde Hongarije akkoord zijn. Wel vragen sommige lidstaten zich af of de strakke planning niet wat te veel vergt van hun parlementen, die de toetreding ook moeten goedkeuren.
Om het verzet van Turkije weg te nemen vindt er intensief overleg plaats tussen Ankara, Stockholm en Helsinki. Daarbij zijn onder andere ook de Verenigde Staten betrokken, de grote steunpilaar van de NAVO.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - Turkije vaardigt arrestatiebevelen uit tegen Israëlische politici, onder wie premier Benjamin Netanyahu. Turkije beschuldigt Israël van genocide en misdaden tegen de menselijkheid in Gaza.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Militaire juristen in Israël hebben gewaarschuwd dat het Israëlische leger mogelijk oorlogsmisdaden pleegde in de Palestijnse Gazastrook, waar in de strijd tegen Hamas tienduizenden burgers om het leven kwamen. Volgens de juristen was er bewijs dat de beschuldigingen zou kunnen ondersteunen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft Fransen in het Afrikaanse Mali opgeroepen er zo snel mogelijk weg te gaan. Grote delen van het land, inclusief de hoofdstad Bamako, zijn geïsoleerd geraakt door blokkades van jihadistische strijders.
3 uur geledenNEW YORK/LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Internationale sancties tegen de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zijn in navolging van de VN-Veiligheidsraad door Groot-Brittannië en de EU geschrapt.
5 uur geledenJERUZALEM/RAMALLAH (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen twee Palestijnse tieners doodgeschoten die met molotovcocktails gooiden op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnse autoriteiten waren ze zestien jaar oud. De twee gooiden naar verluidt molotovcocktails naar een Israëlische militaire controlepost in de bezette gebieden in al-Judeira, circa 6 kilometer ten noorden van Jeruzalem.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een Poolse vrouw die herhaaldelijk beweerde de vermiste Madeleine McCann te zijn, is in Engeland schuldig bevonden aan het lastigvallen van de ouders van het meisje. Ze heeft een gevangenisstraf van zes maanden gekregen, maar heeft die straf al in voorarrest uitgezeten.
6 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties moet mogelijk stoppen met hulp in de Democratische Republiek Congo. De organisatie heeft last van grote financieringsproblemen.
8 uur geleden