NAVO-landen werken aan losse veiligheidsgaranties voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - NAVO-landen overleggen met Oekraïne over manieren om te verzekeren dat het land veilig is zolang het nog geen NAVO-lid is. Mogelijk kunnen individuele bondgenoten als Nederland met Oekraïne daarover op de NAVO-top in juli al afspraken ondertekenen, zeggen diplomaten. Ze zouden bijvoorbeeld kunnen beloven Oekraïne de komende jaren van bepaalde wapens te blijven voorzien.
Oekraïne streeft vurig naar het lidmaatschap van de westerse militaire alliantie, zodat de Verenigde Staten en de andere 30 bondgenoten verplicht zijn het land te hulp te schieten. Maar de regering in Kyiv begrijpt dat dat niet kan zolang de oorlog met Rusland duurt. De NAVO wil niet riskeren in die oorlog meegesleurd te worden. Oekraïne en medestanders als Polen en de Baltische staten dringen er op aan dat de NAVO dan uitdrukkelijk noemt wanneer het land wel kan toetreden, maar ook daartegen lijkt nog te veel weerstand te bestaan. Andere lidstaten, ook Nederland, mikken er meer op om Oekraïne voorlopig zo sterk te maken dat het Rusland op eigen kracht van zich af kan houden.
Daartoe zouden afzonderlijke NAVO-landen 'veiligheidsverzekeringen' kunnen afgeven, zeggen bronnen rond de NAVO. Ze denken aan afspraken over de levering van wapens, de training van troepen, het delen van inlichtingen en kennis en financiële hulp.
Steunpilaar
Volgens NAVO-chef Jens Stoltenberg bespreken individuele lidstaten "bilaterale regelingen met Oekraïne om het doel te schragen" om het Oekraïense leger om te vormen tot een westerse krijgsmacht, zei hij woensdag. Dat moet het land sterk genoeg maken om Rusland af te schrikken én klaarstomen voor een uiteindelijk NAVO-lidmaatschap.
Ook voor Nederland zou het voor de hand liggen om zulke toezeggingen te doen, denkt een diplomaat. Nederland is een steunpilaar van Oekraïne sinds de Russische invasie en is ook van plan dat te blijven.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP/AFP/RTR) - De Griekse politie heeft drie arrestaties verricht na een reeks aanslagen in de stad Thessaloniki. Die lijken gericht te zijn geweest tegen politici van de regerende partij Nea Dimokratia (ND) en hebben zeker één persoon het leven gekost.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk heeft een noodplan in werking gesteld vanwege de extreme hitte in delen van het land. Dat meldt BFMTV. Het kabinet van premier Sébastien Lecornu was eerder op vrijdag in spoed bijeen om de hittemaatregelen te bespreken.
37 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse parlement heeft een wet aangenomen die de keizerlijke opvolging moet verzekeren. Een Japanse wet over troonopvolging uit 1947 staat niet toe dat vrouwen keizer kunnen worden, waardoor de 24-jarige prinses Aiko als enige kind van keizer Naruhito geen aanspraak maakt op de keizerstitel. De wetswijziging moet daarom de erfopvolging verruimen, zodat ook mannen die verder afstammen van de keizerlijke familie keizer kunnen worden. Dit door hen op te nemen in de familie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt een half miljoen pond (586.000 euro) aan donaties aan de Reform UK-partij van Nigel Farage. Het geld komt volgens The Times van de moeder van George Cottrell, een bondgenoot van Farage die in de VS een gevangenisstraf heeft uitgezeten voor fraude.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - In het noorden van Keulen is vrijdag een relatief grote bom uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. Dat meldt het stadsbestuur. Het gaat om een Amerikaanse bom van circa 500 kilo. De directe omgeving, waar ook een kinderziekenhuis ligt, wordt ontruimd. De evacuatie treft 4300 personen.
2 uur geledenSEVILLA (ANP/RTR/AFP) - De autoriteiten in Spanje houden er rekening mee dat veel slachtoffers van de dodelijke natuurbrand bij Los Gallardos uit het buitenland komen. Negentien mensen worden vermist.
2 uur geledenSEVILLA (ANP/RTR/DPA) - In Spanje wordt geschokt gereageerd op de dodelijke natuurbranden in het zuiden. Het dodental staat op elf en een tiental mensen raakte gewond. Regionaal gezondheidsminister Antonio Sanz noemde de situatie een "ongekende tragedie".
3 uur geleden