NAVO-landen veranderen Vilnius in fort in aanloop naar top
VILNIUS (ANP/RTR) - NAVO-landen nemen ongekend strenge veiligheidsmaatregelen om hun aankomende top in Litouwen te beschermen. De Amerikaanse president Joe Biden, de Nederlandse premier Mark Rutte en tientallen andere wereldleiders vergaderen komende week in Vilnius, op ongeveer 150 kilometer van Rusland.
Zestien NAVO-landen hebben samen al zo'n duizend manschappen gestuurd om de top te beveiligen op 11 en 12 juli. Er worden gevechtsvliegtuigen, speciale eenheden, anti-dronetechnologie en geavanceerde luchtafweersystemen ingezet. Duitsland stuurt bijvoorbeeld luchtverdedigingssystemen van het type Patriot en Spanje het NASAMS-systeem.
"Het zou bijzonder onverantwoordelijk zijn om ons luchtruim onbeschermd te laten als Biden en de leiders van veertig landen arriveren", zei president Gitanas Nausėda van Litouwen. Zijn land verdrievoudigt het aantal grenswachten aan de grens met Rusland en Belarus en krijgt daarvoor versterking uit Letland en Polen. Die landen sturen ook extra politiemensen om de hoofdstad Vilnius te beveiligen.
Provocaties
De Litouwse autoriteiten zeggen rekening te houden met "provocaties" aan de grens tijdens de top. Het zou bijvoorbeeld kunnen gaan om militaire voertuigen die daar plots opduiken of grote aantallen migranten die proberen de grens over te steken.
Op het vliegveld van Vilnius geeft de opstelling van Duitse Patriotsystemen een indruk van de militaire risico's waar rekening mee wordt gehouden. Sommige eenheden staan opgesteld in de richting van Kaliningrad, een Russisch gebied tussen Polen en Litouwen. Andere luchtafweersystemen zijn gepositioneerd richting Belarus, een bondgenoot van Rusland.
Vierde top
De NAVO houdt in Vilnius de vierde top sinds het begin van de Russische invasie van Oekraïne. Naast leiders van NAVO-landen wordt ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht. Hij hoopt een duidelijk signaal te krijgen dat zijn land, na de oorlog met Rusland, kan toetreden tot het militaire bondgenootschap.
Litouwen laat in aanloop naar de top ook controles uitvoeren aan de grens met andere EU-landen. Komende week wordt het openbaar leven stilgelegd in delen van Vilnius. De burgemeester heeft inwoners geadviseerd dat ze tijdelijk de stad kunnen verlaten als ze niet geconfronteerd willen worden met overlast door de strenge veiligheidsmaatregelen.
Meer uit Buitenland
NEWPORT NEWS (ANP) - De Verenigde Staten hebben in Caracas bijna tweehonderd manschappen ingezet bij de operatie om president Maduro op te pakken. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth tijdens een toespraak in de stad Newport News.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Caracas de straat opgegaan om te demonstreren voor de vrijlating van de door Amerikaanse militairen overmeesterde president Nicolás Maduro en zijn vrouw Cilia Flores. De betogers verzamelden zich bij het parlementsgebouw.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben na de interventie in Venezuela opnieuw gecommuniceerd hoe het buitenlandbeleid van president Donald Trump gezien moet worden. "Dit is ONS halfrond", staat in een bericht van het ministerie van Buitenlandse Zaken. "En president Trump zal niet toestaan dat onze veiligheid in gevaar wordt gebracht."
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De 56-jarige Delcy Rodríguez is in het parlement officieel geïnstalleerd als waarnemend president van Venezuela. Ze legde de eed af tegenover haar broer, parlementsvoorzitter Jorge Jesús Rodríguez.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Volgens de Venezolaanse VN-ambassadeur Samuel Moncada functioneren de Venezolaanse instellingen als normaal. Dat zei hij tegen de VN-Veiligheidsraad. "De constitutionele orde is gehandhaafd", benadrukte Moncada, en de staat oefent "effectieve controle" uit over zijn gehele grondgebied.
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een zoon van de afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro, Nicolás Maduro Guerra, heeft zijn steun uitgesproken voor de huidige plaatsvervanger van zijn vader, Delcy Rodríguez. Hij zei in een zitting van het parlement dat hij haar onherroepelijk steunt. "Het land is in goede handen, vader, en we omhelzen elkaar gauw hier in Venezuela."
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De opgepakte Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft in de rechtbank in New York zijn onschuld bepleit. "Ik ben onschuldig. Ik heb niets verkeerd gedaan. Ik ben een fatsoenlijk man", verklaarde hij volgens The New York Times. Zijn advocaat benadrukte volgens de krant dat zijn cliënt formele schuld ontkent aan de aanklachten.
10 uur geleden