
NAVO-landen tegen Rusland: we sluiten geen enkel antwoord uit
BRUSSEL (ANP) - De 32 NAVO-landen zeggen Rusland de wacht aan na de recente schendingen van het luchtruim van de alliantie door Russische gevechtsvliegtuigen. De NAVO "zal alle noodzakelijke militaire en niet-militaire middelen inzetten om zich te verdedigen en om dreigingen uit alle richtingen af te schrikken", waarschuwen de lidstaten in een verklaring. Rusland "dient daar niet over te twijfelen".
De NAVO-landen waren bijeengeroepen voor spoedoverleg door lidstaat Estland, dat vrijdag minutenlang drie Russische MiG-straaljagers door zijn luchtruim zag vliegen. Anderhalve week eerder was het in Polen raak, dat een twintigtal drones soms diep het luchtruim zag binnendringen. Met name NAVO-landen aan de oostgrens drongen daarom aan op steviger optreden tegen het Kremlin. Polen waarschuwde Rusland al vliegtuigen zo nodig neer te halen, maar andere landen bepleiten behoedzaamheid.
"Rusland draagt de volledige verantwoordelijkheid voor deze daden", zeiden de NAVO-landen na afloop van het overleg. Die zouden een escalerende werking hebben, het gevaar van misrekeningen brengen en levens in gevaar brengen. "Ze moeten stoppen."
Maar de NAVO wil Rusland ook laten blijven raden naar haar reactie. Dat helpt volgens het bondgenootschap vijanden af te schrikken. "We zullen antwoorden op de manier, het moment en het strijdtoneel dat wij kiezen."
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De drones die het vliegverkeer boven Denemarken hebben verstoord, bewijzen het belang van een dronemuur in de EU. Dat zei een woordvoerder van de Europese Commissie dinsdag. "Voor degenen die nog twijfelden aan de noodzaak van een dronemuur in de Europese Unie, is hier nog een voorbeeld van hoe belangrijk het is", zei hij in reactie op het incident van afgelopen nacht.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog te vroeg om Rusland verantwoordelijk te houden voor de drones die het vliegverkeer boven Denemarken hebben verstoord, zegt NAVO-chef Mark Rutte. "Denemarken gaat nog na wat er precies is gebeurd en wat er achter zat", memoreert hij na overleg met de NAVO-landen.
56 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - De topman van de Zuid-Koreaanse batterijmaker Aricell is dinsdag veroordeeld tot vijftien jaar cel na een brand in juni 2024 in een lithiumbatterijfabriek. Daarbij kwamen 23 medewerkers om het leven. De rechters stelden dat topman Park Soon-kwan het naliet de nodige veiligheidsvoorzieningen te nemen. Ook kan de brand niet als "een onvoorspelbaar ongeluk" worden gezien.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ontkent alle betrokkenheid bij de dronevluchten boven de luchthaven van Kopenhagen die het vliegverkeer afgelopen nacht stillegden. Experts speculeerden bij Deense media dat de kans groot is dat Rusland daarachter zit en ook vanuit de Europese Commissie wordt naar de Russen gewezen. Premier Mette Frederiksen sprak van een "ernstige aanval" op de Deense infrastructuur en sloot niet uit dat Moskou daarachter zou zitten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wijst naar Rusland voor de drones die boven het vliegveld van Denemarken zijn gesignaleerd, heeft een woordvoerder van de Commissie dinsdag gezegd. Voordat de Commissie Rusland officieel beschuldigt van het schenden van het Deense luchtruim, wacht ze wel de uitkomst van het onderzoek af.
2 uur geledenDENDERMONDE (ANP/BELGA) - De Belgische rechter heeft de Nederlander Jos Leijdekkers, ook wel bekend als Bolle Jos, veroordeeld tot acht jaar cel voor de invoer van cocaïne in de haven van Antwerpen. Volgens de rechter was Leijdekkers, die voortvluchtig is en eerder dit jaar opdook in Sierra Leone, de opdrachtgever van de drugssmokkel. Vijftien anderen werden ook veroordeeld.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen spreekt van de ernstigste aanval op de Deense infrastructuur tot nu toe, nadat het vliegverkeer van Kopenhagen afgelopen nacht werd stilgelegd door drones. Het zegt volgens haar iets over de tijd waarin we leven en "waar we als samenleving op voorbereid moeten zijn", laat ze weten in een verklaring aan het Deense TV2.
4 uur geleden