NAVO-landen rond Oostzee overleggen met Rutte over sabotage
HELSINKI (ANP) - De NAVO-landen rond de Oostzee beleggen dinsdag een top met NAVO-topman Mark Rutte om de bescherming van hun onderzeese kabels en pijpleidingen te bespreken. Die zijn de afgelopen tijd meermaals doelwit geweest van vermoedelijk sabotage door Rusland.
De top in Helsinki is georganiseerd door Finland en Estland. Behalve Rutte schuiven ook de regeringsleiders van Duitsland, Polen, Zweden, Denemarken, Letland en Litouwen aan, laat de Finse president Alexander Stubb weten. Ook Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) is erbij.
De ingelaste bijeenkomst gaat over "de veiligheid van de Oostzee-regio, in het bijzonder maatregelen die nodig zijn om de onderzeese infrastructuur te beveiligen", zegt Stubb. Het overleg "zal zich richten op het versterken van de aanwezigheid van de NAVO in de Oostzee en het aanpakken van de dreiging die de Russische schaduwvloot vormt". De NAVO kondigde vorige maand al aan versterkingen te sturen om de Oostzee, omringd door NAVO-landen, en ook de toegangsroute tot Russische havens als Sint-Petersburg en Kaliningrad, beter te bewaken.
De Oostzeelanden houden vaak ongeregistreerde oude Russische tankers van de zogenoemde schaduwvloot verantwoordelijk voor het onklaar maken van meerdere stroom- en communicatiekabels op de zeebodem. Dat lijkt steeds vaker te gebeuren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat het erop lijkt dat Honduras "de resultaten van de presidentiële verkiezingen probeert te veranderen". Hij beweert dat het land vroegtijdig is gestopt met het tellen van de stemmen.
2 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder van Hongkong, John Lee, kondigde dinsdag de oprichting aan van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de dodelijke brand in de metropool moet onderzoeken.A
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, een ultimatum gegeven om Venezuela te verlaten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van vier bronnen met informatie over het telefoongesprek tussen Trump en Maduro op 21 november.
5 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP) - De presidentiële verkiezingen in Honduras zijn volgens de eerste telling geëindigd in een "technische gelijkstand". Presidentskandidaat Nasry Asfura van de conservatieve Nationale Partij had 39,91 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal Salvador Nasralla, eveneens een rechtse kandidaat, had 39,89 procent van de stemmen.
6 uur geledenPOKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
10 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
12 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
12 uur geleden