NAVO-landen rond Oostzee overleggen met Rutte over sabotage
HELSINKI (ANP) - De NAVO-landen rond de Oostzee beleggen dinsdag een top met NAVO-topman Mark Rutte om de bescherming van hun onderzeese kabels en pijpleidingen te bespreken. Die zijn de afgelopen tijd meermaals doelwit geweest van vermoedelijk sabotage door Rusland.
De top in Helsinki is georganiseerd door Finland en Estland. Behalve Rutte schuiven ook de regeringsleiders van Duitsland, Polen, Zweden, Denemarken, Letland en Litouwen aan, laat de Finse president Alexander Stubb weten. Ook Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) is erbij.
De ingelaste bijeenkomst gaat over "de veiligheid van de Oostzee-regio, in het bijzonder maatregelen die nodig zijn om de onderzeese infrastructuur te beveiligen", zegt Stubb. Het overleg "zal zich richten op het versterken van de aanwezigheid van de NAVO in de Oostzee en het aanpakken van de dreiging die de Russische schaduwvloot vormt". De NAVO kondigde vorige maand al aan versterkingen te sturen om de Oostzee, omringd door NAVO-landen, en ook de toegangsroute tot Russische havens als Sint-Petersburg en Kaliningrad, beter te bewaken.
De Oostzeelanden houden vaak ongeregistreerde oude Russische tankers van de zogenoemde schaduwvloot verantwoordelijk voor het onklaar maken van meerdere stroom- en communicatiekabels op de zeebodem. Dat lijkt steeds vaker te gebeuren.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de gedeeltelijke opschorting van het associatieverdrag tussen de EU en Syrië ingetrokken. De handelsbeperkingen die de EU in 2011 invoerde, golden voor de invoer van een aantal Syrische producten, waaronder olie, aardolieproducten, goud, edelmetalen en diamanten. Maandag is daartoe besloten. Dit wordt gezien als een belangrijke stap in het herstel en de versterking van de bilaterale betrekkingen tussen de EU en Syrië.
17 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding is prioriteit voor de EU, zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding) maandag voor het begin van een overleg tussen de EU-lidstaten en de landen van de Westelijke Balkan. "Ik heb een zeer duidelijke boodschap. Er is plaats voor alle Westelijke Balkanstaten in de Europese Unie." Het gaat om Albanië, Bosnië en Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Noord-Macedonië en Servië.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Letland en Litouwen willen graag Amerikaanse troepen verwelkomen als die bijvoorbeeld uit Duitsland worden weggehaald. De Baltische landen staan er goed op in Washington, menen ze, en de regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil voorbeeldige bondgenoten belonen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Hongarije wil het eigen vetorecht binnen de Europese Unie niet meer inzetten als chantagemiddel. Dat maakte beoogd minister van Buitenlandse Zaken Anita Orbán duidelijk tijdens een hoorzitting in het parlement. Ze gaf aan dat haar land zich gaat inzetten om het vertrouwen terug te winnen van andere landen in de EU en de NAVO.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
1 uur geleden