NAVO-landen mikken op gezamenlijk vertrek uit Afghanistan
BERLIJN/BRUSSEL (ANP) - De NAVO-troepenmacht in Afghanistan moet zich gezamenlijk terugtrekken uit het land als het aan Duitsland ligt. Defensieminister Annegret Kramp-Karrenbauer zei woensdag dat het aannemelijk is dat dat in september gebeurt, nadat de VS hadden aangegeven dat alle Amerikaanse militairen Afghanistan op 11 september hebben verlaten.
"We hebben altijd gezegd: samen uit, samen thuis", zei de Duitse bewindsvrouw tegen de omroep ARD. "Ik ben voor een ordelijk vertrek en neem aan dat we (de NAVO) daar vandaag mee instemmen." Bewindslieden van de VS, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland houden woensdag apart beraad, maar er wordt ook in NAVO-verband over gesproken.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei woensdag op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel dat Washington in overleg met de NAVO-partners werkt aan een "gecoördineerd" vertrek. "We hebben onze doelen bereikt en nu is het tijd onze troepen thuis te brengen."
Vergelding aanslagen
De Britten hebben volgens de krant The Times aangegeven bijna al hun ongeveer 750 militairen op 11 september te hebben teruggetrokken. Nederland stuurt naar verwachting nog deze maand tachtig extra infanteristen naar Afghanistan voor de NAVO-missie Resolute Support vanwege de verslechterende toestand in het land.
De aftocht in september moet een einde maken aan de langste oorlog die de Verenigde Staten en hun bondgenoten voerden, in eerste instantie als vergelding voor de aanslagen van 11 september 2001 in de VS. Van belang is wel de opstelling van de Taliban. Die radicaalislamitische groep wil pas deelnemen aan een top over Afghanistan als alle buitenlandse troepen weg zijn.
Onverantwoordelijk
Vanuit Afghaanse regeringskringen klinken teleurstellende geluiden. "Het is het meest onverantwoordelijke, egoïstische ding dat de VS kunnen doen met hun Afghaanse partners", zei een deelnemer aan de vredesonderhandelingen in Doha in Qatar, die uiterst moeizaam verlopen. De Amerikaanse terugtrekking mag dan wel het einde van de oorlog zijn voor Washington, maar de Afghaanse partners zullen volgens hem de prijs betalen. De onderhandelaar stelt dat een terugtrekking "met iets meer geduld" een stuk verantwoorder zou zijn.
Het voormalige hoofd van de Afghaanse mensenrechtencommissie heeft de onvoorwaardelijke terugtrekking "ongelukkig" genoemd. Hij leek te verwijzen naar de terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Afghanistan in 1989, waarop een verwoestende burgeroorlog volgde.
Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het terugtrekkingsplan een schending van de voorwaarden van het akkoord met de Taliban, waarmee eerder de datum van 1 mei was afgesproken. Het Amerikaanse plan kan leiden tot escalatie, aldus het ministerie volgens persbureau Interfax.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
2 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
4 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
6 uur geleden