NAVO-landen mikken op gezamenlijk vertrek uit Afghanistan
BERLIJN/BRUSSEL (ANP) - De NAVO-troepenmacht in Afghanistan moet zich gezamenlijk terugtrekken uit het land als het aan Duitsland ligt. Defensieminister Annegret Kramp-Karrenbauer zei woensdag dat het aannemelijk is dat dat in september gebeurt, nadat de VS hadden aangegeven dat alle Amerikaanse militairen Afghanistan op 11 september hebben verlaten.
"We hebben altijd gezegd: samen uit, samen thuis", zei de Duitse bewindsvrouw tegen de omroep ARD. "Ik ben voor een ordelijk vertrek en neem aan dat we (de NAVO) daar vandaag mee instemmen." Bewindslieden van de VS, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland houden woensdag apart beraad, maar er wordt ook in NAVO-verband over gesproken.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei woensdag op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel dat Washington in overleg met de NAVO-partners werkt aan een "gecoördineerd" vertrek. "We hebben onze doelen bereikt en nu is het tijd onze troepen thuis te brengen."
Vergelding aanslagen
De Britten hebben volgens de krant The Times aangegeven bijna al hun ongeveer 750 militairen op 11 september te hebben teruggetrokken. Nederland stuurt naar verwachting nog deze maand tachtig extra infanteristen naar Afghanistan voor de NAVO-missie Resolute Support vanwege de verslechterende toestand in het land.
De aftocht in september moet een einde maken aan de langste oorlog die de Verenigde Staten en hun bondgenoten voerden, in eerste instantie als vergelding voor de aanslagen van 11 september 2001 in de VS. Van belang is wel de opstelling van de Taliban. Die radicaalislamitische groep wil pas deelnemen aan een top over Afghanistan als alle buitenlandse troepen weg zijn.
Onverantwoordelijk
Vanuit Afghaanse regeringskringen klinken teleurstellende geluiden. "Het is het meest onverantwoordelijke, egoïstische ding dat de VS kunnen doen met hun Afghaanse partners", zei een deelnemer aan de vredesonderhandelingen in Doha in Qatar, die uiterst moeizaam verlopen. De Amerikaanse terugtrekking mag dan wel het einde van de oorlog zijn voor Washington, maar de Afghaanse partners zullen volgens hem de prijs betalen. De onderhandelaar stelt dat een terugtrekking "met iets meer geduld" een stuk verantwoorder zou zijn.
Het voormalige hoofd van de Afghaanse mensenrechtencommissie heeft de onvoorwaardelijke terugtrekking "ongelukkig" genoemd. Hij leek te verwijzen naar de terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Afghanistan in 1989, waarop een verwoestende burgeroorlog volgde.
Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het terugtrekkingsplan een schending van de voorwaarden van het akkoord met de Taliban, waarmee eerder de datum van 1 mei was afgesproken. Het Amerikaanse plan kan leiden tot escalatie, aldus het ministerie volgens persbureau Interfax.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
4 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
29 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
14 uur geleden