NAVO-landen komen met meer luchtafweersystemen voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Verscheidene NAVO-landen hebben "concrete bijdragen" toegezegd voor de luchtafweer van Oekraïne, heeft NAVO-chef Jens Stoltenberg gezegd, na afloop van een bijeenkomst van NAVO-ministers van Defensie en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Zelensky had zelf om de videovergadering gevraagd omdat Oekraïne dringend afweergeschut nodig heeft. Stoltenberg zei dat hij verwacht dat de betreffende bondgenoten zelf "in de komende dagen" hun bijdragen van Patriot-systemen of andere afweersystemen aan Oekraïne zullen aankondigen.
Volgens Zelensky heeft Oekraïne ten minste zeven extra Patriot-systemen of vergelijkbare luchtafweersystemen nodig. Stoltenberg noemde zelf geen aantallen, maar sprak van een "dringende behoefte aan meer". Hij benadrukte tegelijkertijd dat Oekraïne al Patriots en andere luchtafweer heeft en dat er ook materiaal nodig is om die al aanwezige systemen goed te onderhouden. Volgens hem zijn er onverminderd reserveonderdelen nodig.
Stoltenberg verduidelijkte dat de NAVO-bondgenoten op een rijtje hebben gezet wat de NAVO-landen nu aan bewapening kunnen missen voor Oekraïne zonder dat de basisveiligheid van de NAVO in gevaar komt. Eerder deze week bevestigde Stoltenberg dat de NAVO-landen zich niet strikt hoeven te houden aan de binnen de NAVO afgesproken basisbewapening voor elk land als landen raketten of munitie aan Oekraïne willen leveren. De NAVO redeneert inmiddels dat het ook voor de veiligheid van de NAVO-bondgenoten belangrijker is dat Oekraïne zich nu staande houdt tegen Rusland.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.
20 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - De in het Midden-Oosten beroemde American University of Beirut (AUB) verzorgt het onderwijs voor op zijn minst twee dagen enkel online. De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde heeft gedreigd Amerikaanse universiteiten in de regio als doelwit te nemen.
58 minuten geledenHELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.
5 uur geledenJERUZALEM/ROME/PARIJS (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.
6 uur geleden