Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-landen eens over opfrissen verdedigingsplannen tegen Rusland

NAVO-landen eens over opfrissen verdedigingsplannen tegen Rusland

VILNIUS (ANP) - De NAVO-landen zijn het eens over nieuwe plannen om de verdediging van de alliantie voor het eerst sinds de Koude Oorlog weer op orde te brengen. De plannen schrijven onder meer voor wat iedere lidstaat moet doen in het geval van een aanval. Enkele laatste bezwaren van Turkije zijn uit de weg geruimd, zeggen NAVO-bronnen.

De NAVO richtte zich sinds het einde van de Koude Oorlog niet meer op het pareren van grote rivaal Rusland. De westerse militaire alliantie was vooral druk met conflicten elders in de wereld. Nu Rusland en het Westen weer frontaal tegenover elkaar zijn komen te staan en het Kremlin oorlog voert in Oekraïne, acht de alliantie verse verdedigingsplannen nodig.

Het bondgenootschap kan straks binnen een maand 300.000 militairen op de been brengen om het grondgebied van de NAVO-landen te verdedigen. In de geheime plannen is uitgewerkt welke taak iedere lidstaat heeft en welke voorbereidingen die moet treffen. Het NAVO-territorium wordt in een noordelijk, centraal en zuidelijk deel verdeeld. Het NAVO-hoofdkwartier in het Limburgse Brunssum krijgt het commando over het middendeel, van de Baltische landen tot grofweg de Alpen.

Andere bezwaar

De NAVO-landen waren er al langer van overtuigd dat er nieuwe verdedigingsplannen moesten komen voor de oostflank van de alliantie. Sommige lidstaten vroegen om ook de onrustige zuidflank niet te vergeten. Turkije bijvoorbeeld voelt zich voortdurend bedreigd door gevaren uit Koerdische en andere hoek.

Maar het was een ander Turks bezwaar dat de goedkeuring van de plannen nog tot vlak voor de NAVO-top in Vilnius ophield. De regering in Ankara was het niet eens met sommige aardrijkskundige benamingen, die haar bijvoorbeeld te 'Grieks' waren, zoals Cyprus. Turkije en Griekenland zijn aartsvijanden die nog altijd ruziën om allerhande eilanden en wateren in hun grensgebied.

Verwachting akkoorden

De leiders van de 31 bondgenoten buigen zich dinsdag en woensdag nog over onder andere de defensieplannen. Maar hun ambassadeurs proberen voor die tijd al zoveel mogelijk akkoorden te sluiten. Ze moeten patstellingen, laat staan ruzie, tussen de leiders voorkomen.

Meer uit Buitenland

Meer dan honderd doden door zinken boot Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn zeker 107 mensen om het leven gekomen bij het zinken van een boot. Het vaartuig vloog in brand op de Congorivier en kon niet meer worden gered. Volgens de regering zijn er ook nog 146 mensen vermist.

10 minuten geleden
Roken en vapen op Belgische terrassen verboden vanaf 2027

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.

4 uur geleden
NAVO stuurt nieuwe beschermingsmissie naar oostflank

BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat de Oost-Europese lidstaten beschermen met een nieuwe operatie. De Oostelijke Schildwacht-missie (Eastern Sentry) gaat speciale aandacht besteden aan het afslaan van drones, zeggen NAVO-chef Mark Rutte en de hoogste commandant van de alliantie. Onder meer Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken gaan bijdragen. "We verwachten spoedig ook meer van anderen."

5 uur geleden
Algemene Vergadering VN steunt stappen naar tweestatenoplossing

NEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ingestemd met "tastbare, tijdgebonden en onomkeerbare stappen" naar een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen. Een verklaring hierover werd met ruime meerderheid aangenomen.

5 uur geleden
'Volledige steun VS' na Russische drones, zegt Poolse minister

WARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten hebben Polen verzekerd dat het op hun volledige steun als NAVO-bondgenoot kan rekenen, zegt de Poolse defensieminister. Hij belde met zijn Amerikaanse collega over de Russische drones die eerder deze week het Poolse luchtruim binnendrongen.

5 uur geleden
Verdachte moord Kirk beschreef kogelhuls: 'hé fascisten, vangen!'

OREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah Spencer Cox stond er onder meer "hé fascisten, vangen!" op geschreven.

5 uur geleden
Ambassade Israël: uitsluiting songfestival teken van moreel falen

DEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".

6 uur geleden