Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-landen beloven Oekraïne meer zware wapens in Den Haag

NAVO-landen beloven Oekraïne meer zware wapens in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - NAVO-landen zullen meer zware wapens aan Oekraïne gaan leveren. Dat verklaarden premier Mark Rutte, zijn Deense collega Mette Frederiksen en NAVO-topman Jens Stoltenberg in Den Haag.

Het aantal zware wapens dat richting Kiev gaat zal worden opgevoerd, zei Stoltenberg. Er werden op de top geen concrete toezeggingen voor wapenhulp gedaan. In Brussel komen woensdag tientallen landen samen om te praten over militaire hulp aan Oekraïne. De Oekraïense regering zegt meer zware wapens nodig te hebben tegen de Russen.

Rusland moet de oorlog verliezen, zei premier Rutte. En Oekraïne moet toegang tot alle wapens hebben, ook zwarte wapens, voegde hij eraan toe. Nederland heeft onlangs samen met Duitsland twaalf Pantserhouwitsers aan Oekraïne gegeven.

Zweden en Finland

Op het Catshuis kwamen leiders van zeven NAVO-landen bijeen ter voorbereiding van de NAVO-top later deze maand in Madrid. Ze beloofden de NAVO te versterken. De NAVO moet volgens Stoltenberg meer troepen en materieel gevechtsklaar hebben, zeker aan de oostflank van het NAVO-gebied.

Ook verklaarden de leiders nadrukkelijk voorstander te zijn van toetreding van Zweden en Finland. Turkije verzet zich nog tegen het lidmaatschap van beide Noordse landen. Volgens Stoltenberg moeten de zorgen van de regering in Ankara serieus worden genomen. Hij maakte duidelijk dat ook na de top in Madrid verder gekeken zal worden naar de zorgen van de Turken.

Rutte en Frederiksen hadden het initiatief genomen voor de bijeenkomst. Naast de secretaris-generaal van de NAVO waren daarvoor ook president Klaus Johannis van Roemenië en de minister presidenten Alexander De Croo (België), Mateusz Morawiecki (Polen) en Arturs Kariņš (Letland) gekomen. Op het laatste moment was ook nog de Portugese premier António Costa aangeschoven.

Meer uit Buitenland

Vance onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.

4 minuten geleden
Finland probeert zorgen over toelaten kernwapens te sussen

HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.

2 uur geleden
Israël ontzegt Spanje toegang tot Gaza-coördinatiecentrum

TEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".

2 uur geleden
Macron wil met Trump dineren in paleis van Versailles

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.

2 uur geleden
Antwerpse haven hoopt binnen dag weer open te zijn na olielek

ANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.

3 uur geleden
Wereldvoedselprogramma waarschuwt voor voedselcrisis in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.

4 uur geleden
Orbán beticht oppositie van samenzwering rond verkiezingen

BOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.

5 uur geleden