Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-kopstuk ziet machtsstrijd VS-China in oorlog Oekraïne

NAVO-kopstuk ziet machtsstrijd VS-China in oorlog Oekraïne

MAASTRICHT (ANP) - De oorlog in Oekraïne is onderdeel van een wereldwijde krachtmeting tussen de Verenigde Staten en China, denkt de hoogste militair van de NAVO. Die machtsstrijd zal op z'n minst tot meer regionale oorlogen leiden, verwacht de Nederlandse admiraal Rob Bauer.

De machtsverhoudingen in de wereld verschuiven, waarschuwde de belangrijkste militaire adviseur van NAVO-topman Mark Rutte na de Beatrix-lezing die hij dinsdag in Maastricht gaf. Hij ziet "een herverdeling van de macht in de wereld tussen vooral de VS en China" ontstaan. Zolang dat nieuwe machtsevenwicht niet is gevonden, "zullen we oorlogen meemaken. Niet per se een wereldoorlog, maar regionale oorlogen hoogstwaarschijnlijk wel". Rusland, Iran en Noord-Korea zullen daarin volgens Bauer alle een rol spelen.

De Nederlandse admiraal voorziet "binnen vijf tot tien jaar" het ontstaan van twee parallelle wereldordes in twee verschillende delen van de wereld. De internationale orde van de afgelopen decennia met de Verenigde Naties en verwante organisaties en hun afspraken en regels staat volgens Bauer op scheuren.

Terugkeer Trump

De NAVO kijkt al langer voorzichtig richting China en zal dat mogelijk des te meer doen nu NAVO-criticus Donald Trump terugkeert in het Witte Huis. De NAVO zou Trump van haar blijvende belang kunnen doordringen als het bondgenootschap ook in die machtsstrijd van nut kan zijn, klinkt het in NAVO-kringen.

De nieuwe NAVO-chef Mark Rutte en andere kopstukken onderstrepen de laatste tijd de verbondenheid tussen Rusland en China en hun autocratische bondgenoten Iran en Noord-Korea. Dat Noord-Korea soldaten heeft gestuurd om samen met de Russen tegen Oekraïne te vechten is volgens Bauer een beslissende wending. Daardoor kan de oorlog volgens hem niet meer worden opgelost zonder ook met Noord-Korea, Iran en China afspraken te maken.

Meer uit Binnenland

Vogelgriep in Terschuur, 62.000 kippen gedood

BARNEVELD (ANP) - In het Gelderse dorp Terschuur (gemeente Barneveld) is vogelgriep vastgesteld op een bedrijf met leghennen. Alle 62.000 kippen op de boerderij worden gedood. Dat moet voorkomen dat het virus zich verder kan verspreiden.

1 uur geleden
Van Weel: besluit over troepenmacht Gaza is belangrijke stap

DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Naties om in te stemmen met een plan om een internationale troepenmacht naar de Gazastrook te sturen, is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) "een belangrijke stap naar de volgende fases" in het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat liet Van Weel maandagavond weten op X.

1 uur geleden
Amnesty: bouwbedrijf betrokken bij arbeidsuitbuiting Saudi-Arabië

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bouwbedrijf Strukton heeft een rol gespeeld bij de uitbuiting van arbeidsmigranten bij de bouw van een metro in Riyad, meldt Amnesty International in een rapport. Meer dan tien jaar lang werkten tienduizenden arbeidsmigranten onder slechte omstandigheden aan de metro, die volgens Amnesty International van belang is voor de voorbereidingen op het WK voetbal in 2034.

1 uur geleden
Nog negen woningen onbewoonbaar na brand woonzorgcentrum Tilburg

TILBURG (ANP) - De bewoners van negen appartementen in woonzorgcentrum Leyhoeve aan de Dokter Bloemenlaan in Tilburg kunnen nog niet naar huis. Door de brand van zaterdag zijn hun woningen nog onbewoonbaar. De meeste van de getroffen bewoners worden elders in het wooncomplex opgevangen.

5 uur geleden
Aantal schademeldingen aardbeving Zeerijp opgelopen tot 1635

GRONINGEN (ANP) - Het aantal meldingen van schade na de aardbeving in het Groningse Zeerijp is maandagmiddag opgelopen tot 1635, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). De beving in Zeerijp was een van de zwaarste ooit gemeten in het gaswinningsgebied.

8 uur geleden
Dit jaar al 10.631 incidenten met nepagenten

DEN HAAG (ANP) - Tot en met oktober van dit jaar zijn er 10.631 incidenten met nepagenten geregistreerd, meldt de politie. In heel 2024 ging het om 8329 incidenten.

11 uur geleden
Verdachten van illegale medicijnenhandel blijven in de cel

ZWOLLE (ANP) - De twee verdachten van illegale medicijnenhandel via de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle besloten tijdens een eerste openbare zitting in de zaken van Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Volgens het Openbaar Ministerie houden mogelijk 49 sterfgevallen verband met medicijnen die werden verkocht via deze site.

12 uur geleden