NAVO-kopstuk ziet machtsstrijd VS-China in oorlog Oekraïne
MAASTRICHT (ANP) - De oorlog in Oekraïne is onderdeel van een wereldwijde krachtmeting tussen de Verenigde Staten en China, denkt de hoogste militair van de NAVO. Die machtsstrijd zal op z'n minst tot meer regionale oorlogen leiden, verwacht de Nederlandse admiraal Rob Bauer.
De machtsverhoudingen in de wereld verschuiven, waarschuwde de belangrijkste militaire adviseur van NAVO-topman Mark Rutte na de Beatrix-lezing die hij dinsdag in Maastricht gaf. Hij ziet "een herverdeling van de macht in de wereld tussen vooral de VS en China" ontstaan. Zolang dat nieuwe machtsevenwicht niet is gevonden, "zullen we oorlogen meemaken. Niet per se een wereldoorlog, maar regionale oorlogen hoogstwaarschijnlijk wel". Rusland, Iran en Noord-Korea zullen daarin volgens Bauer alle een rol spelen.
De Nederlandse admiraal voorziet "binnen vijf tot tien jaar" het ontstaan van twee parallelle wereldordes in twee verschillende delen van de wereld. De internationale orde van de afgelopen decennia met de Verenigde Naties en verwante organisaties en hun afspraken en regels staat volgens Bauer op scheuren.
Terugkeer Trump
De NAVO kijkt al langer voorzichtig richting China en zal dat mogelijk des te meer doen nu NAVO-criticus Donald Trump terugkeert in het Witte Huis. De NAVO zou Trump van haar blijvende belang kunnen doordringen als het bondgenootschap ook in die machtsstrijd van nut kan zijn, klinkt het in NAVO-kringen.
De nieuwe NAVO-chef Mark Rutte en andere kopstukken onderstrepen de laatste tijd de verbondenheid tussen Rusland en China en hun autocratische bondgenoten Iran en Noord-Korea. Dat Noord-Korea soldaten heeft gestuurd om samen met de Russen tegen Oekraïne te vechten is volgens Bauer een beslissende wending. Daardoor kan de oorlog volgens hem niet meer worden opgelost zonder ook met Noord-Korea, Iran en China afspraken te maken.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
40 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een steekpartij in een woning in de Laanzichtstraat in Rotterdam is een man zwaargewond geraakt. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het 38-jarige slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is sinds zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
11 uur geledenDE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
20 uur geleden