NAVO-kopstuk ziet machtsstrijd VS-China in oorlog Oekraïne
MAASTRICHT (ANP) - De oorlog in Oekraïne is onderdeel van een wereldwijde krachtmeting tussen de Verenigde Staten en China, denkt de hoogste militair van de NAVO. Die machtsstrijd zal op z'n minst tot meer regionale oorlogen leiden, verwacht de Nederlandse admiraal Rob Bauer.
De machtsverhoudingen in de wereld verschuiven, waarschuwde de belangrijkste militaire adviseur van NAVO-topman Mark Rutte na de Beatrix-lezing die hij dinsdag in Maastricht gaf. Hij ziet "een herverdeling van de macht in de wereld tussen vooral de VS en China" ontstaan. Zolang dat nieuwe machtsevenwicht niet is gevonden, "zullen we oorlogen meemaken. Niet per se een wereldoorlog, maar regionale oorlogen hoogstwaarschijnlijk wel". Rusland, Iran en Noord-Korea zullen daarin volgens Bauer alle een rol spelen.
De Nederlandse admiraal voorziet "binnen vijf tot tien jaar" het ontstaan van twee parallelle wereldordes in twee verschillende delen van de wereld. De internationale orde van de afgelopen decennia met de Verenigde Naties en verwante organisaties en hun afspraken en regels staat volgens Bauer op scheuren.
Terugkeer Trump
De NAVO kijkt al langer voorzichtig richting China en zal dat mogelijk des te meer doen nu NAVO-criticus Donald Trump terugkeert in het Witte Huis. De NAVO zou Trump van haar blijvende belang kunnen doordringen als het bondgenootschap ook in die machtsstrijd van nut kan zijn, klinkt het in NAVO-kringen.
De nieuwe NAVO-chef Mark Rutte en andere kopstukken onderstrepen de laatste tijd de verbondenheid tussen Rusland en China en hun autocratische bondgenoten Iran en Noord-Korea. Dat Noord-Korea soldaten heeft gestuurd om samen met de Russen tegen Oekraïne te vechten is volgens Bauer een beslissende wending. Daardoor kan de oorlog volgens hem niet meer worden opgelost zonder ook met Noord-Korea, Iran en China afspraken te maken.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
1 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
6 uur geleden