NAVO gaat verder met plannen voor steun Oekraïne op lange termijn
BRUSSEL (ANP/RTR) - De NAVO-landen zijn woensdag overeengekomen verder te gaan met het uitwerken van plannen voor militaire steun op de lange termijn voor Oekraïne. De NAVO zou daarbij een grotere coördinerende rol moeten krijgen, zei NAVO-chef Jens Stoltenberg.
De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-lidstaten hebben gesproken over een "robuust raamwerk" voor steun aan Oekraïne op de lange termijn. "We moeten de dynamiek van onze steun veranderen" zei Stoltenberg, die wil aansturen op "minder hulpaanbod voor de korte termijn en meer op meerjarige toezeggingen".
Er is nog geen besluit genomen over hoe dat er precies uit moet komen te zien. De ministers bespraken onder meer een voorstel voor een fonds van 100 miljard euro om Kyiv de komende vijf jaar te steunen. Ook zou de alliantie een directere rol moeten krijgen bij het coördineren van de levering van wapens, munitie en uitrusting aan Oekraïne in de strijd tegen Rusland.
Vanuit Hongarije klinkt kritiek op de rol van de NAVO. De minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó zei dat het land "geen voorstellen van de NAVO zal steunen die het bondgenootschap dichter bij een oorlog zouden brengen". Stoltenberg zei daarover er zeker van te zijn de Hongaarse zorgen de komende week te kunnen wegnemen. "Wat we bespreken is niet de aanwezigheid van NAVO-troepen in Oekraïne. We bespreken hoe we steun van buiten Oekraïne aan Oekraïne kunnen coördineren en leveren."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
14 minuten geledenLIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.
15 minuten geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een enorme brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Eerder was er nog sprake van zeker 13 doden. Met 279 anderen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer zou de brand langzaam onder controle krijgen.
1 uur geledenATLANTA (ANP/AFP) - Een aanklager in de Amerikaanse staat Georgia heeft een einde gemaakt aan de vervolging van president Trump voor inmenging in de presidentsverkiezingen van 2020. Justitie in Georgia had Trump in 2023 aangeklaagd omdat hij pogingen zou hebben ondernomen de uitslag van de verloren verkiezingen te beïnvloeden. Ook de vervolging van andere aangeklaagden is geseponeerd.
2 uur geledenBISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
3 uur geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
3 uur geleden