Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO gaat verder met plannen voor steun Oekraïne op lange termijn

NAVO gaat verder met plannen voor steun Oekraïne op lange termijn

BRUSSEL (ANP/RTR) - De NAVO-landen zijn woensdag overeengekomen verder te gaan met het uitwerken van plannen voor militaire steun op de lange termijn voor Oekraïne. De NAVO zou daarbij een grotere coördinerende rol moeten krijgen, zei NAVO-chef Jens Stoltenberg.

De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-lidstaten hebben gesproken over een "robuust raamwerk" voor steun aan Oekraïne op de lange termijn. "We moeten de dynamiek van onze steun veranderen" zei Stoltenberg, die wil aansturen op "minder hulpaanbod voor de korte termijn en meer op meerjarige toezeggingen".

Er is nog geen besluit genomen over hoe dat er precies uit moet komen te zien. De ministers bespraken onder meer een voorstel voor een fonds van 100 miljard euro om Kyiv de komende vijf jaar te steunen. Ook zou de alliantie een directere rol moeten krijgen bij het coördineren van de levering van wapens, munitie en uitrusting aan Oekraïne in de strijd tegen Rusland.

Vanuit Hongarije klinkt kritiek op de rol van de NAVO. De minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó zei dat het land "geen voorstellen van de NAVO zal steunen die het bondgenootschap dichter bij een oorlog zouden brengen". Stoltenberg zei daarover er zeker van te zijn de Hongaarse zorgen de komende week te kunnen wegnemen. "Wat we bespreken is niet de aanwezigheid van NAVO-troepen in Oekraïne. We bespreken hoe we steun van buiten Oekraïne aan Oekraïne kunnen coördineren en leveren."

Meer uit Buitenland

Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

12 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

14 uur geleden
Syrië zegt hoge IS-leider te hebben gedood

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.

14 uur geleden
Polen onderschept Russisch vliegtuig boven Baltische Zee

Warschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.

15 uur geleden
Jackpot van 1,8 miljard dollar valt in Arkansas

ARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).

15 uur geleden
Leo XIV hekelt situatie in Gaza tijdens eerste kerst als paus

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.

16 uur geleden
Brand in Russische olietanks door Oekraïense droneaanval

MOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.

17 uur geleden