NAVO gaat verder met plannen voor steun Oekraïne op lange termijn
BRUSSEL (ANP/RTR) - De NAVO-landen zijn woensdag overeengekomen verder te gaan met het uitwerken van plannen voor militaire steun op de lange termijn voor Oekraïne. De NAVO zou daarbij een grotere coördinerende rol moeten krijgen, zei NAVO-chef Jens Stoltenberg.
De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-lidstaten hebben gesproken over een "robuust raamwerk" voor steun aan Oekraïne op de lange termijn. "We moeten de dynamiek van onze steun veranderen" zei Stoltenberg, die wil aansturen op "minder hulpaanbod voor de korte termijn en meer op meerjarige toezeggingen".
Er is nog geen besluit genomen over hoe dat er precies uit moet komen te zien. De ministers bespraken onder meer een voorstel voor een fonds van 100 miljard euro om Kyiv de komende vijf jaar te steunen. Ook zou de alliantie een directere rol moeten krijgen bij het coördineren van de levering van wapens, munitie en uitrusting aan Oekraïne in de strijd tegen Rusland.
Vanuit Hongarije klinkt kritiek op de rol van de NAVO. De minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó zei dat het land "geen voorstellen van de NAVO zal steunen die het bondgenootschap dichter bij een oorlog zouden brengen". Stoltenberg zei daarover er zeker van te zijn de Hongaarse zorgen de komende week te kunnen wegnemen. "Wat we bespreken is niet de aanwezigheid van NAVO-troepen in Oekraïne. We bespreken hoe we steun van buiten Oekraïne aan Oekraïne kunnen coördineren en leveren."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
28 minuten geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
29 minuten geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.
2 uur geledenPARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.
3 uur geledenTAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.
5 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.
5 uur geleden