NAVO gaat militaire aanwezigheid op Oostzee uitbreiden
BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat zijn militaire aanwezigheid op de Oostzee uitbreiden. Dat schreef de secretaris-generaal van de alliantie, Mark Rutte, op X. Hij reageert daarmee op de vermoedelijke sabotage van een onderzeese stroomkabel tussen Finland en Estland.
Rutte zei ook dat hij met de president van Finland, Alexander Stubb, heeft gesproken over het onderzoek dat loopt naar de beschadigde kabel. Hij benadrukt bij Stubb zijn "solidariteit en steun".
Stubb zelf zei vrijdagochtend dat hij samen met Estland heeft besloten dat er een grotere NAVO-aanwezigheid nodig is in de regio. Zo wil hij cruciale infrastructuur beter beschermen en Europese maatregelen tegen de Russische schaduwvloot handhaven.
Beschadiging
Woensdag raakte een stroomkabel, de Estlink 2, beschadigd. Mogelijk speelde het Russische schip Eagle S. daarbij een rol. Eerder op vrijdag maakte Estland al bekend dat het een marineoperatie is begonnen om een andere stroomkabel, de Estlink 1, te beschermen.
Volgens Stubb zou de Eagle S. nog meer schade hebben aangericht als het niet door Finland was gestopt. Het land voert momenteel een onderzoek naar de tanker. Stubb zei dat als uit dat onderzoek blijkt dat het incident inderdaad sabotage is en als er een staatsactor achter zit, Finland dat meteen kenbaar zal maken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.
5 uur geleden