NAVO gaat militaire aanwezigheid op Oostzee uitbreiden
BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat zijn militaire aanwezigheid op de Oostzee uitbreiden. Dat schreef de secretaris-generaal van de alliantie, Mark Rutte, op X. Hij reageert daarmee op de vermoedelijke sabotage van een onderzeese stroomkabel tussen Finland en Estland.
Rutte zei ook dat hij met de president van Finland, Alexander Stubb, heeft gesproken over het onderzoek dat loopt naar de beschadigde kabel. Hij benadrukt bij Stubb zijn "solidariteit en steun".
Stubb zelf zei vrijdagochtend dat hij samen met Estland heeft besloten dat er een grotere NAVO-aanwezigheid nodig is in de regio. Zo wil hij cruciale infrastructuur beter beschermen en Europese maatregelen tegen de Russische schaduwvloot handhaven.
Beschadiging
Woensdag raakte een stroomkabel, de Estlink 2, beschadigd. Mogelijk speelde het Russische schip Eagle S. daarbij een rol. Eerder op vrijdag maakte Estland al bekend dat het een marineoperatie is begonnen om een andere stroomkabel, de Estlink 1, te beschermen.
Volgens Stubb zou de Eagle S. nog meer schade hebben aangericht als het niet door Finland was gestopt. Het land voert momenteel een onderzoek naar de tanker. Stubb zei dat als uit dat onderzoek blijkt dat het incident inderdaad sabotage is en als er een staatsactor achter zit, Finland dat meteen kenbaar zal maken.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Rusland eist dat ook kernmachten Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk meedoen aan onderhandelingen over nieuwe afspraken om hun nucleaire slagkracht aan banden te leggen. De Verenigde Staten en Rusland zeggen te willen praten over een vervanger voor het kernwapenbeheersingsverdrag dat donderdag verliep, maar de VS staan erop dat ook rivaal China deelneemt.
18 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zegt dat Oekraïne achter de aanslag op een generaal in Moskou zit. Hij sprak van een "terroristische daad", die volgens hem is bedoeld om "het vredesproces te verstoren".
20 minuten geledenNUUK (ANP/AFP) - Door vrijdag een consulaat in Nuuk te openen, wil Frankrijk beter naar Groenlanders kunnen luisteren en hen steunen in de crisis die is ontstaan door pogingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het gebied over te nemen. Dat zei Jean-Noël Poirier, die het consulaat gaat leiden, voor zijn vertrek naar Nuuk tegen persbureau AFP.
20 minuten geledenWARSCHAU (ANP/ANP) - Een Poolse rechtbank heeft de arrestatie bevolen van oud-justitieminister Zbigniew Ziobro. Hij wordt verdacht van corruptie en riskeert tot 25 jaar gevangenisstraf. De politicus vertrok vorig jaar naar Hongarije, waar hij naar eigen zeggen politiek asiel heeft gekregen.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Bij een explosie bij een moskee in Islamabad zijn meer dan dertig mensen omgekomen. Dat melden lokale autoriteiten. Ook raakten meer dan 130 mensen gewond. Zeker tien van hen verkeren in kritieke toestand, bericht de Pakistaanse tv-zender 92 News. Volgens een politiefunctionaris zijn meerdere mensen naar ziekenhuizen in de regio overgebracht.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De noodzaak om snel te gaan praten over nieuwe afspraken over kernwapenbeheersing staat voor zowel Rusland als de Verenigde Staten vast, zegt het Kremlin. De twee grootste kernmachten van de wereld vinden volgens de Russische regering allebei dat ze zich verantwoordelijk moeten gedragen nu het New START-verdrag, dat hun arsenalen inperkte, is verlopen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn Truth Social-account een video gedeeld waarin oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle zijn afgebeeld als apen. De montage verschijnt aan het eind van een minuut durend relaas over de vermeende stemfraude die Trump in 2020 zijn verkiezingswinst zou hebben gekost. Onder het shot is het nummer The Lion Sleeps Tonight van The Tokens gemonteerd.
1 uur geleden