NAVO gaat militaire aanwezigheid op Oostzee uitbreiden
BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat zijn militaire aanwezigheid op de Oostzee uitbreiden. Dat schreef de secretaris-generaal van de alliantie, Mark Rutte, op X. Hij reageert daarmee op de vermoedelijke sabotage van een onderzeese stroomkabel tussen Finland en Estland.
Rutte zei ook dat hij met de president van Finland, Alexander Stubb, heeft gesproken over het onderzoek dat loopt naar de beschadigde kabel. Hij benadrukt bij Stubb zijn "solidariteit en steun".
Stubb zelf zei vrijdagochtend dat hij samen met Estland heeft besloten dat er een grotere NAVO-aanwezigheid nodig is in de regio. Zo wil hij cruciale infrastructuur beter beschermen en Europese maatregelen tegen de Russische schaduwvloot handhaven.
Beschadiging
Woensdag raakte een stroomkabel, de Estlink 2, beschadigd. Mogelijk speelde het Russische schip Eagle S. daarbij een rol. Eerder op vrijdag maakte Estland al bekend dat het een marineoperatie is begonnen om een andere stroomkabel, de Estlink 1, te beschermen.
Volgens Stubb zou de Eagle S. nog meer schade hebben aangericht als het niet door Finland was gestopt. Het land voert momenteel een onderzoek naar de tanker. Stubb zei dat als uit dat onderzoek blijkt dat het incident inderdaad sabotage is en als er een staatsactor achter zit, Finland dat meteen kenbaar zal maken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
27 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Mogelijk zijn eerder deze maand 30.000 mensen in slechts twee dagen gedood bij de protesten in Iran. Dat schrijft het Amerikaanse Time Magazine op basis van twee topambtenaren van het Iraanse gezondheidsministerie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie heeft 86 mensen gearresteerd nadat demonstranten het terrein van een Londense gevangenis betraden. De groep protesteerde om een activist van Palestine Action te steunen die in de gevangenis in hongerstaking is gegaan. Volgens de politie blokkeerden ze de ingang voor gevangenispersoneel en bedreigden ze de politie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Nog eens bijna 10.000 Amerikaanse vluchten die gepland stonden voor zondag zijn geannuleerd vanwege het extreme winterweer in het land. Zaterdag werden al ruim 4000 vluchten geannuleerd. In zeker twaalf staten in het oosten van het land is de federale noodtoestand afgekondigd, zoals in Louisiana en Texas.
5 uur geledenTAIPEI (ANP) - De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.
9 uur geledenDe Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.
10 uur geleden