NAVO gaat militaire aanwezigheid op Oostzee uitbreiden
BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat zijn militaire aanwezigheid op de Oostzee uitbreiden. Dat schreef de secretaris-generaal van de alliantie, Mark Rutte, op X. Hij reageert daarmee op de vermoedelijke sabotage van een onderzeese stroomkabel tussen Finland en Estland.
Rutte zei ook dat hij met de president van Finland, Alexander Stubb, heeft gesproken over het onderzoek dat loopt naar de beschadigde kabel. Hij benadrukt bij Stubb zijn "solidariteit en steun".
Stubb zelf zei vrijdagochtend dat hij samen met Estland heeft besloten dat er een grotere NAVO-aanwezigheid nodig is in de regio. Zo wil hij cruciale infrastructuur beter beschermen en Europese maatregelen tegen de Russische schaduwvloot handhaven.
Beschadiging
Woensdag raakte een stroomkabel, de Estlink 2, beschadigd. Mogelijk speelde het Russische schip Eagle S. daarbij een rol. Eerder op vrijdag maakte Estland al bekend dat het een marineoperatie is begonnen om een andere stroomkabel, de Estlink 1, te beschermen.
Volgens Stubb zou de Eagle S. nog meer schade hebben aangericht als het niet door Finland was gestopt. Het land voert momenteel een onderzoek naar de tanker. Stubb zei dat als uit dat onderzoek blijkt dat het incident inderdaad sabotage is en als er een staatsactor achter zit, Finland dat meteen kenbaar zal maken.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
1 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
3 uur geledenCOTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.
5 uur geledenARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.
7 uur geleden