Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO eens: weg van Oekraïne naar NAVO is onomkeerbaar

NAVO eens: weg van Oekraïne naar NAVO is onomkeerbaar

WASHINGTON (ANP) - De NAVO-landen zijn het op de top in Washington eens geworden over een krachtiger belofte aan Oekraïne dat het land tot het bondgenootschap mag toetreden. Oekraïnes weg naar het NAVO-lidmaatschap is "onomkeerbaar", hebben ze afgesproken. Maar die toezegging aan het door Rusland belaagde land betekent niet dat er niet nog veel moet gebeuren, stellen de NAVO-lidstaten in dezelfde adem.

Oekraïne smeekt sinds de Russische invasie tweeënhalf jaar geleden om snel te worden toegelaten als lid. Dan zouden ze de verzekering krijgen dat de 32 leden van de westerse militaire alliantie het verdrijven van Rusland ook als hun strijd beschouwen. Maar de NAVO is huiverig, de grote beschermheer de Verenigde Staten voorop. Aansluiting van Oekraïne mag de NAVO niet meesleuren in een oorlog tegen Rusland, waarschuwen met name Washington en ook Berlijn. Ook al kan het in de verdediging gedrongen Oekraïne een morele opsteker wel gebruiken.

De Oekraïense regering maakt wel grote vorderingen om zich klaar te stomen voor de NAVO en ook de Europese Unie, stellen ze vast. Die vorderingen zijn "heel indrukwekkend", zegt buitenlandminister Caspar Veldkamp op de top. "Maar een aantal bondgenoten vindt het toch ook echt van belang dat Oekraïne stappen blijft maken op die hervormingen."

De NAVO-landen drukken dat uit in de gezamenlijke verklaring, die ook in handen is van het ANP. Ze zullen Oekraïne steunen op de eenrichtingsweg naar het lidmaatschap, "terwijl Oekraïne dit essentiële werk voortzet".

Meer uit Buitenland

Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

33 minuten geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

1 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

3 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

4 uur geleden
Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

5 uur geleden
Rusland haalt ambassadeur Armenië terug om banden van land met EU

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.

5 uur geleden
Karkas bultrug Timmy op land getrokken in Denemarken

ANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.

6 uur geleden