NAVO eens: weg van Oekraïne naar NAVO is onomkeerbaar
WASHINGTON (ANP) - De NAVO-landen zijn het op de top in Washington eens geworden over een krachtiger belofte aan Oekraïne dat het land tot het bondgenootschap mag toetreden. Oekraïnes weg naar het NAVO-lidmaatschap is "onomkeerbaar", hebben ze afgesproken. Maar die toezegging aan het door Rusland belaagde land betekent niet dat er niet nog veel moet gebeuren, stellen de NAVO-lidstaten in dezelfde adem.
Oekraïne smeekt sinds de Russische invasie tweeënhalf jaar geleden om snel te worden toegelaten als lid. Dan zouden ze de verzekering krijgen dat de 32 leden van de westerse militaire alliantie het verdrijven van Rusland ook als hun strijd beschouwen. Maar de NAVO is huiverig, de grote beschermheer de Verenigde Staten voorop. Aansluiting van Oekraïne mag de NAVO niet meesleuren in een oorlog tegen Rusland, waarschuwen met name Washington en ook Berlijn. Ook al kan het in de verdediging gedrongen Oekraïne een morele opsteker wel gebruiken.
De Oekraïense regering maakt wel grote vorderingen om zich klaar te stomen voor de NAVO en ook de Europese Unie, stellen ze vast. Die vorderingen zijn "heel indrukwekkend", zegt buitenlandminister Caspar Veldkamp op de top. "Maar een aantal bondgenoten vindt het toch ook echt van belang dat Oekraïne stappen blijft maken op die hervormingen."
De NAVO-landen drukken dat uit in de gezamenlijke verklaring, die ook in handen is van het ANP. Ze zullen Oekraïne steunen op de eenrichtingsweg naar het lidmaatschap, "terwijl Oekraïne dit essentiële werk voortzet".
Meer uit Buitenland
WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
5 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
5 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
16 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
17 uur geleden