NAVO eens: weg van Oekraïne naar NAVO is onomkeerbaar
WASHINGTON (ANP) - De NAVO-landen zijn het op de top in Washington eens geworden over een krachtiger belofte aan Oekraïne dat het land tot het bondgenootschap mag toetreden. Oekraïnes weg naar het NAVO-lidmaatschap is "onomkeerbaar", hebben ze afgesproken. Maar die toezegging aan het door Rusland belaagde land betekent niet dat er niet nog veel moet gebeuren, stellen de NAVO-lidstaten in dezelfde adem.
Oekraïne smeekt sinds de Russische invasie tweeënhalf jaar geleden om snel te worden toegelaten als lid. Dan zouden ze de verzekering krijgen dat de 32 leden van de westerse militaire alliantie het verdrijven van Rusland ook als hun strijd beschouwen. Maar de NAVO is huiverig, de grote beschermheer de Verenigde Staten voorop. Aansluiting van Oekraïne mag de NAVO niet meesleuren in een oorlog tegen Rusland, waarschuwen met name Washington en ook Berlijn. Ook al kan het in de verdediging gedrongen Oekraïne een morele opsteker wel gebruiken.
De Oekraïense regering maakt wel grote vorderingen om zich klaar te stomen voor de NAVO en ook de Europese Unie, stellen ze vast. Die vorderingen zijn "heel indrukwekkend", zegt buitenlandminister Caspar Veldkamp op de top. "Maar een aantal bondgenoten vindt het toch ook echt van belang dat Oekraïne stappen blijft maken op die hervormingen."
De NAVO-landen drukken dat uit in de gezamenlijke verklaring, die ook in handen is van het ANP. Ze zullen Oekraïne steunen op de eenrichtingsweg naar het lidmaatschap, "terwijl Oekraïne dit essentiële werk voortzet".
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
28 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
30 minuten geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Rusland maakt zich "ernstige zorgen" over de komst van militairen uit NAVO-landen naar Groenland. Dat ze in het noordpoolgebied Rusland en China het hoofd moeten bieden is onzin, stelt de Russische ambassade in Brussel.
37 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
7 uur geleden