NAVO-chef wil onderzoek naar Deens-VS spionageschandaal
KOPENHAGEN (ANP) - Secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de NAVO heeft woensdag opgeroepen tot onderzoek naar berichten over een Deens-Amerikaans spionageschandaal. De Deense publieke omroep DR onthulde eerder deze week dat de Amerikaanse inlichtingendienst NSA (National Security Agency) in samenwerking met de Deense inlichtingendienst onder meer de Duitse bondskanselier Angela Merkel en andere Europese hoogwaardigheidsbekleders bespioneerde.
"De landen die bij de zaak betrokken zijn, zijn NAVO-bondgenoten en moeten alle feiten op tafel leggen en nagaan wat er werkelijk is gebeurd", aldus Stoltenberg tegen DR. Hij zei dat de kwestie Denemarken in een kwaad daglicht heeft gesteld, maar dat het vertrouwen binnen de NAVO intact bleef.
De Deense publieke omroep lanceerde maandag het verhaal dat de NSA in samenwerking met de Deense inlichtingendienst Merkel en andere Europese hoogwaardigheidsbekleders bespioneerde. De NSA maakte gebruik van het Europese netwerk van internetkabels, waarvan belangrijke knooppunten in Denemarken liggen.
De leiders van Duitsland en Frankrijk, Angela Merkel en Emmanuel Macron, hebben eerder zowel de Verenigde Staten als Denemarken om opheldering gevraagd. De Deense premier Mette Frederiksen stelde dat er geen sprake is geweest van systematische observatie van bondgenoten. Ze zei dat ze niet geloofde dat de betrekkingen van Denemarken met bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk zijn geschaad.
Washington was ook verzoenend. Perssecretaris Jen Psaki van het Witte Huis zei woensdag dat er veel is veranderd sinds het incident in 2014. "De Verenigde Staten hebben de aanpak van overzeese surveillance volledig herzien; president Obama heeft destijds een presidentiële richtlijn uitgevaardigd die onze aanpak op significante manieren heeft veranderd. We zullen blijven samenwerken met onze Europese bondgenoten en partners om alle vragen te beantwoorden via de gepaste nationale veiligheidskanalen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
25 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
8 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
10 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
11 uur geleden