NAVO-chef wil onderzoek naar Deens-VS spionageschandaal
KOPENHAGEN (ANP) - Secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de NAVO heeft woensdag opgeroepen tot onderzoek naar berichten over een Deens-Amerikaans spionageschandaal. De Deense publieke omroep DR onthulde eerder deze week dat de Amerikaanse inlichtingendienst NSA (National Security Agency) in samenwerking met de Deense inlichtingendienst onder meer de Duitse bondskanselier Angela Merkel en andere Europese hoogwaardigheidsbekleders bespioneerde.
"De landen die bij de zaak betrokken zijn, zijn NAVO-bondgenoten en moeten alle feiten op tafel leggen en nagaan wat er werkelijk is gebeurd", aldus Stoltenberg tegen DR. Hij zei dat de kwestie Denemarken in een kwaad daglicht heeft gesteld, maar dat het vertrouwen binnen de NAVO intact bleef.
De Deense publieke omroep lanceerde maandag het verhaal dat de NSA in samenwerking met de Deense inlichtingendienst Merkel en andere Europese hoogwaardigheidsbekleders bespioneerde. De NSA maakte gebruik van het Europese netwerk van internetkabels, waarvan belangrijke knooppunten in Denemarken liggen.
De leiders van Duitsland en Frankrijk, Angela Merkel en Emmanuel Macron, hebben eerder zowel de Verenigde Staten als Denemarken om opheldering gevraagd. De Deense premier Mette Frederiksen stelde dat er geen sprake is geweest van systematische observatie van bondgenoten. Ze zei dat ze niet geloofde dat de betrekkingen van Denemarken met bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk zijn geschaad.
Washington was ook verzoenend. Perssecretaris Jen Psaki van het Witte Huis zei woensdag dat er veel is veranderd sinds het incident in 2014. "De Verenigde Staten hebben de aanpak van overzeese surveillance volledig herzien; president Obama heeft destijds een presidentiële richtlijn uitgevaardigd die onze aanpak op significante manieren heeft veranderd. We zullen blijven samenwerken met onze Europese bondgenoten en partners om alle vragen te beantwoorden via de gepaste nationale veiligheidskanalen."
Meer uit Buitenland
ADSHIT AL-QUSAYR (ANP) - Bij een aanval op Zuid-Libanon zijn meerdere vredeshandhavers van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) gewond geraakt. Dat meldt de woordvoerder van UNIFIL aan het door de staat gerunde Nationale Nieuwsagentschap van Libanon.
17 minuten geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan is bereid in de komende dagen gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran te organiseren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ishaq Dar, verklaard. De oorlog van Israël en de VS tegen Iran gaat zijn tweede maand in.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Een Russische olietanker arriveert naar verwachting maandag in Cuba, ondanks de door de Verenigde Staten opgelegde olieblokkade van het eiland. Dat blijkt uit gegevens van het maritieme monitorbedrijf Kpler.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen op Libanon hebben sinds 2 maart 1238 mensen het leven gekost, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Israël zegt de aanvallen uit te voeren om Hezbollah uit te schakelen.
4 uur geledenCAMPO VERDE (ANP/AFP) - Het VN-Verdrag inzake de bescherming van rondtrekkende wilde diersoorten (CMS) heeft zondag de opname goedgekeurd van veertig soorten die internationale bescherming krijgen, waaronder de sneeuwuil die bekend is uit de Harry Potter-boeken en -films. Het besluit werd genomen aan het einde van de COP15-top over trekkende diersoorten in het Braziliaanse Campo Verde.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger opdracht gegeven de bestaande veiligheidszone in het zuiden van Libanon uit te breiden. "Dit is bedoeld om de dreiging van een invasie door Hezbollah-militanten definitief te neutraliseren en om beschietingen met antitankraketten bij de grens weg te houden", zei hij in een videoverklaring.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.
6 uur geleden