Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef wil onderzoek naar Deens-VS spionageschandaal

NAVO-chef wil onderzoek naar Deens-VS spionageschandaal

KOPENHAGEN (ANP) - Secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de NAVO heeft woensdag opgeroepen tot onderzoek naar berichten over een Deens-Amerikaans spionageschandaal. De Deense publieke omroep DR onthulde eerder deze week dat de Amerikaanse inlichtingendienst NSA (National Security Agency) in samenwerking met de Deense inlichtingendienst onder meer de Duitse bondskanselier Angela Merkel en andere Europese hoogwaardigheidsbekleders bespioneerde.

"De landen die bij de zaak betrokken zijn, zijn NAVO-bondgenoten en moeten alle feiten op tafel leggen en nagaan wat er werkelijk is gebeurd", aldus Stoltenberg tegen DR. Hij zei dat de kwestie Denemarken in een kwaad daglicht heeft gesteld, maar dat het vertrouwen binnen de NAVO intact bleef.

De Deense publieke omroep lanceerde maandag het verhaal dat de NSA in samenwerking met de Deense inlichtingendienst Merkel en andere Europese hoogwaardigheidsbekleders bespioneerde. De NSA maakte gebruik van het Europese netwerk van internetkabels, waarvan belangrijke knooppunten in Denemarken liggen.

De leiders van Duitsland en Frankrijk, Angela Merkel en Emmanuel Macron, hebben eerder zowel de Verenigde Staten als Denemarken om opheldering gevraagd. De Deense premier Mette Frederiksen stelde dat er geen sprake is geweest van systematische observatie van bondgenoten. Ze zei dat ze niet geloofde dat de betrekkingen van Denemarken met bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk zijn geschaad.

Washington was ook verzoenend. Perssecretaris Jen Psaki van het Witte Huis zei woensdag dat er veel is veranderd sinds het incident in 2014. "De Verenigde Staten hebben de aanpak van overzeese surveillance volledig herzien; president Obama heeft destijds een presidentiële richtlijn uitgevaardigd die onze aanpak op significante manieren heeft veranderd. We zullen blijven samenwerken met onze Europese bondgenoten en partners om alle vragen te beantwoorden via de gepaste nationale veiligheidskanalen."

Meer uit Buitenland

Russische havensteden aangevallen door Oekraïense drones

TAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.

1 uur geleden
Iran zegt klaar te zijn voor compromis met Amerikanen

GENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.

1 uur geleden
Obama vergelijkt optreden ICE met handelwijze in dictaturen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.

4 uur geleden
Acht hoofden gevonden in Ecuador met bericht 'Verboden te stelen'

GUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.

7 uur geleden
Nieuw team astronauten aangekomen op ruimtestation ISS

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.

8 uur geleden
Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

12 uur geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

14 uur geleden