NAVO-chef verzekert Oekraïne dat toetreding volle aandacht heeft
KYIV (ANP) - Toetreding van Oekraïne tot de NAVO staat hoog op de agenda van de NAVO-top komende zomer, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Hij verzekert het land, tijdens zijn eerste bezoek aan Kyiv sinds Rusland vorig jaar binnenviel, dat Oekraïnes "toekomst in de NAVO ligt".
"Laat ik duidelijk zijn: Oekraïnes rechtmatige plaats is in de Euro-Atlantische familie", zei Stoltenberg aan het eind van het verrassingsbezoek. "Oekraïnes rechtmatige plaats is in de NAVO. En mettertijd zal onze steun jullie helpen om dit mogelijk te maken."
Oekraïne streeft al langer naar het NAVO-lidmaatschap, dat het land zou verzekeren van de onvoorwaardelijke steun van de Verenigde Staten en zijn dertig bondgenoten in de machtige westerse militaire alliantie. Sinds de Russische invasie van ruim een jaar geleden geldt toetreding des te meer als een zaak van levensbelang. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky drong er bij Stoltenberg nog eens op aan snel werk te maken van de aansluiting van Oekraïne.
Veiligheidsgaranties
Maar lidmaatschap is voorlopig niet aan de orde, onderstrepen NAVO-bronnen. Ze verwachten niet dat de top in Vilnius in juli, waarvoor ook Zelensky is uitgenodigd, daarin verandering brengt. Binnen het bondgenootschap wordt wel nagedacht over andere veiligheidsgaranties. Oekraïne moet op zoveel NAVO-steun kunnen rekenen dat het zich voortaan Rusland of een andere aanvaller zelf van het lijf kan houden, klinkt het.
Stoltenbergs bezoek komt op een sleutelmoment in de oorlog, nu een Russisch lenteoffensief lijkt vastgelopen en Oekraïne zich opmaakt voor de tegenaanval. Al lijkt het daarvoor amper de mankracht en de munitie te kunnen vinden. Vrijdag komen de NAVO-landen en andere bondgenoten van Oekraïne weer bijeen om te overleggen over de levering van extra wapens.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Venezuela 150 miljoen dollar toegezegd nadat het land werd getroffen door twee zware aardbevingen. Zo'n 50 miljoen dollar moet naar organisaties gaan die al actief zijn in het land, en 100 miljoen naar een humanitair VN-fonds.
1 uur geledenANTIBES (ANP/AFP) - Italië en Frankrijk willen na het aflopen van de VN-vredesmissie UNIFIL een nieuwe vredesmacht opzetten in Libanon, melden de landen na afloop van een ontmoeting in het Franse Antibes. Ze zeggen te willen voorkomen dat er een machtsvacuüm ontstaat als het mandaat van UNIFIL eind dit jaar na lange tijd afloopt.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het dodental van twee zware aardbevingen die kort na elkaar plaatsvonden in Venezuela is verder opgelopen naar 188, meldt voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Zo'n tweehonderd mensen zouden nog vastzitten onder het puin en er zijn minstens 1520 gewonden, aldus Rodriguez.
3 uur geledenBOGOTA (ANP/AFP) - De gekozen president van Colombia, Abelardo de la Espriella, geeft gewapende groepen in het land een maand om zich over te geven. Hij zei daarbij geen enkele concessie te zullen doen.
3 uur geledenCATIA LA MAR (ANP/AFP) - In de zwaar door de aardbevingen getroffen Venezolaanse kustprovincie La Guaira zijn plunderingen. In de badplaats Catia La Mar zouden zwaar beschadigde winkels worden geplunderd.
4 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in Boston heeft bepaald dat de Amerikaanse president Donald Trump niet mag doorgaan met het invoeren van een decreet dat regels rond stemmen per brief strenger moet maken. De zaak werd aangespannen door ruim twintig door Democraten geleide staten die het daar niet mee eens zijn.
6 uur geledenROME (ANP/RTR) - Door de hoge temperaturen in Europa geldt nu voor 17 van de 27 grootste steden in Italië code rood wegens de hitte, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. De hoogste waarschuwing geldt voor onder meer Rome, Milaan, Turijn, Venetië en Verona.
8 uur geleden