NAVO-chef: uitweg uit conflict Rusland is mogelijk
BRUSSEL (ANP) - Het is niet onmogelijk om een uitweg te vinden uit het hoogopgelopen conflict met Rusland, meent NAVO-chef Jens Stoltenberg. Ook al zijn sommige Russische eisen onbespreekbaar.
"Ik weet dat het mogelijk is akkoorden te sluiten met Rusland", zei Stoltenberg aan het begin van een week vol diplomatiek overleg onder hoogspanning met Rusland. "Ik heb eerder met Rusland onderhandeld." De secretaris-generaal verwacht niet dat de besprekingen deze week de onenigheid over de invloed van respectievelijk Rusland en het Westen in Oekraïne en elders in Oost-Europa al kunnen oplossen. Maar hij hoopt dat "we het eens kunnen worden over een weg vooruit", over een "pad naar een vreedzame oplossing".
Harde Russische eisen hebben analisten somber gestemd over de kans van slagen van de onderhandelingen, maar Stoltenberg benadrukt dat het "een positief signaal" is dat de Russen met de NAVO willen praten. Wel zal de NAVO pal blijven staan voor het recht van landen om zich bij het bondgenootschap aan te sluiten, herhaalt hij.
Rusland wil onder meer dat de NAVO belooft dat Oekraïne, maar ook landen als Zweden en Finland niet tot de alliantie zullen toetreden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
2 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
4 uur geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
4 uur geleden