Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef Stoltenberg: zeker 20 lidstaten halen 2 procentsnorm

NAVO-chef Stoltenberg: zeker 20 lidstaten halen 2 procentsnorm

WASHINGTON (ANP/DPA) - Meer dan twintig leden van de NAVO zullen 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uitgeven. Dat zei secretaris-generaal Jens Stoltenberg maandag in Washington.

Nieuwe data van de NAVO laten zien dat 23 leden van het bondgenootschap naar verwachting de 2 procent zullen halen. In februari werd dat aantal nog geraamd op 18.

"Dit is goed voor Europa en voor de Verenigde Staten", zei Stoltenberg in een toespraak in Washington. "Vooral omdat veel van het extra geld wordt uitgegeven hier in de Verenigde Staten."

Sinds 2006 hebben NAVO-leden zich eraan verbonden om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uit te geven, maar slechts enkele hebben dit doel ooit gehaald. Daarover waren de Verenigde Staten, de grootste militaire macht van het bondgenootschap, gefrustreerd. Met name oud-president Donald Trump sprak er zijn irritatie over uit. Sinds de oorlog in Oekraïne is de bereidheid bij NAVO-leden om de 2 procent te halen gegroeid.

Jens Stoltenberg is in Washington om met president Joe Biden te spreken en een NAVO-top in juli voor te bereiden. Hij heeft voorgesteld om voor Oekraïne jaarlijks minstens 40 miljard euro vrij te maken.

De Nederlandse demissionaire minister van Defensie Kajsa Ollongren heeft ervoor gepleit dat NAVO-landen elk een kwart procent van hun bruto binnenlands product voor Oekraïne vrijmaken. Bovenop de 2 procent die ze volgens afspraak moeten besteden aan de eigen verdediging.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt opnieuw met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.

2 uur geleden
Artemis II-astronauten breken record verste ruimtereis

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.

2 uur geleden
Al circa 1500 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.

4 uur geleden
Trump zegt dat het met in Iran neergeschoten vliegers goed gaat

WASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.

5 uur geleden
Rechter Boekarest schrapt preventieve maatregel tegen Andrew Tate

BOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.

5 uur geleden
Trump: voorstel wapenstilstand met Iran niet goed genoeg

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.

6 uur geleden
Wolf die vrouw in gezicht beet weer vrijgelaten in Duitsland

HAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.

6 uur geleden