NAVO-chef Stoltenberg: zeker 20 lidstaten halen 2 procentsnorm
WASHINGTON (ANP/DPA) - Meer dan twintig leden van de NAVO zullen 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uitgeven. Dat zei secretaris-generaal Jens Stoltenberg maandag in Washington.
Nieuwe data van de NAVO laten zien dat 23 leden van het bondgenootschap naar verwachting de 2 procent zullen halen. In februari werd dat aantal nog geraamd op 18.
"Dit is goed voor Europa en voor de Verenigde Staten", zei Stoltenberg in een toespraak in Washington. "Vooral omdat veel van het extra geld wordt uitgegeven hier in de Verenigde Staten."
Sinds 2006 hebben NAVO-leden zich eraan verbonden om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uit te geven, maar slechts enkele hebben dit doel ooit gehaald. Daarover waren de Verenigde Staten, de grootste militaire macht van het bondgenootschap, gefrustreerd. Met name oud-president Donald Trump sprak er zijn irritatie over uit. Sinds de oorlog in Oekraïne is de bereidheid bij NAVO-leden om de 2 procent te halen gegroeid.
Jens Stoltenberg is in Washington om met president Joe Biden te spreken en een NAVO-top in juli voor te bereiden. Hij heeft voorgesteld om voor Oekraïne jaarlijks minstens 40 miljard euro vrij te maken.
De Nederlandse demissionaire minister van Defensie Kajsa Ollongren heeft ervoor gepleit dat NAVO-landen elk een kwart procent van hun bruto binnenlands product voor Oekraïne vrijmaken. Bovenop de 2 procent die ze volgens afspraak moeten besteden aan de eigen verdediging.
Meer uit Buitenland
BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
6 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
8 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
10 uur geleden