NAVO-chef Stoltenberg: zeker 20 lidstaten halen 2 procentsnorm
WASHINGTON (ANP/DPA) - Meer dan twintig leden van de NAVO zullen 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uitgeven. Dat zei secretaris-generaal Jens Stoltenberg maandag in Washington.
Nieuwe data van de NAVO laten zien dat 23 leden van het bondgenootschap naar verwachting de 2 procent zullen halen. In februari werd dat aantal nog geraamd op 18.
"Dit is goed voor Europa en voor de Verenigde Staten", zei Stoltenberg in een toespraak in Washington. "Vooral omdat veel van het extra geld wordt uitgegeven hier in de Verenigde Staten."
Sinds 2006 hebben NAVO-leden zich eraan verbonden om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uit te geven, maar slechts enkele hebben dit doel ooit gehaald. Daarover waren de Verenigde Staten, de grootste militaire macht van het bondgenootschap, gefrustreerd. Met name oud-president Donald Trump sprak er zijn irritatie over uit. Sinds de oorlog in Oekraïne is de bereidheid bij NAVO-leden om de 2 procent te halen gegroeid.
Jens Stoltenberg is in Washington om met president Joe Biden te spreken en een NAVO-top in juli voor te bereiden. Hij heeft voorgesteld om voor Oekraïne jaarlijks minstens 40 miljard euro vrij te maken.
De Nederlandse demissionaire minister van Defensie Kajsa Ollongren heeft ervoor gepleit dat NAVO-landen elk een kwart procent van hun bruto binnenlands product voor Oekraïne vrijmaken. Bovenop de 2 procent die ze volgens afspraak moeten besteden aan de eigen verdediging.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Er zijn beelden verschenen van de fatale schietpartij in Minneapolis woensdag waarbij de 37-jarige Amerikaanse vrouw Renee Nicole Good om het leven kwam. Het lokale Alpha News publiceerde een video die zou zijn gemaakt met de telefoon van de agent van de immigratiepolitie ICE die de schoten loste. Reuters bevestigde de authenticiteit van de beelden en een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid liet aan CNN weten dat de beelden echt zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt graag "op de makkelijke manier" een deal te willen sluiten over Groenland, "maar als we het niet op de makkelijke manier doen, dan doen we het op de moeilijke manier", zei de president vrijdag tegen journalisten in het Witte Huis.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De interim-president van Venezuela, Delcy Rodríguez, zegt dat haar land de Amerikaanse "agressie" via diplomatie het hoofd zal bieden. De regering van het land kondigde stappen aan om de banden met Washington te herstellen nadat president Nicolás Maduro vorige week werd opgepakt.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Betogers zijn vrijdag in Iran opnieuw de straat opgegaan, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties dodelijk tegen hen wordt opgetreden. Teheran geeft de Verenigde Staten de schuld van het geweld tijdens de grootste demonstraties in drie jaar.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.
8 uur geleden