Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef Rutte: Zelensky beslist over moment onderhandelingen

NAVO-chef Rutte: Zelensky beslist over moment onderhandelingen

BRUSSEL (ANP) - Een beslissing over eventuele onderhandelingen met Rusland over beëindiging van de oorlog is aan de Oekraïense regering en aan niemand anders, zei NAVO-chef Mark Rutte. "Er is maar een iemand en een instantie in Kyiv die kan beslissen wat het moment is dat zij in onderhandelingen gaan met de Russen. En dat is de huidige regering in Kyiv", zei Rutte bij aankomst bij de vergadering van de EU-ministers van Defensie. Hij doelt daarbij op president Volodymyr Zelensky.

Rutte prees Oekraïne over wat het land de afgelopen duizend dagen oorlog heeft bereikt. "Inmiddels zijn 600.000 Russen dood of ernstig gewond. Dat is natuurlijk verschrikkelijk, maar het laat ook zien dat Oekraïne in staat is om dat gevecht te voeren, maar dan hebben ze wel onze steun nodig."

Rutte vindt dat er alles aan moet worden gedaan om "massief" met die steun door te gaan, zodat Oekraïne "zegeviert in deze strijd". Daarbij is de productie van defensiematerieel van groot belang. "We moeten gewoon meer doen."

Tevreden

De NAVO-baas is blij dat de NAVO en de Europese Unie nauw samenwerken om de trans-Atlantische industriële defensiebasis de komende maanden te versterken. "We vullen onze voorraden aan om er zeker van te zijn dat we klaarstaan om elke tegenstander het hoofd te bieden."

Rutte zei indirect tevreden te zijn met het besluit van de VS om Oekraïne toe te staan langeafstandswapens in te zetten op Russisch grondgebied. De NAVO vindt het het beste dat er geen beperkingen aan de inzet worden opgelegd als bondgenoten wapensystemen aan Oekraïne leveren, zei Rutte. Het is echter aan de bondgenoten om zo'n beslissing te nemen.

Meer uit Buitenland

Zwitserland stopt wapenleveranties aan VS om Iranoorlog

BERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."

10 minuten geleden
Ruim honderd arrestaties in VAE voor berichten over oorlog

ABU DHABI (ANP/AFP) - De politie in Abu Dhabi heeft meer dan honderd arrestaties verricht voor het filmen van incidenten en het verspreiden van "misleidende" informatie tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om 109 mensen met uiteenlopende nationaliteiten, staat in een verklaring.

12 minuten geleden
Experts: stroomstoring Spanje en Portugal samenloop van factoren

MADRID (ANP/AFP) - De grootschalige stroomstoring in Spanje en Portugal van april vorig jaar kwam door een "noodlottige samenloop van verschillende factoren", concluderen deskundigen in een rapport. "Er was niet één enkele oorzaak", aldus Damian Cortinas, van de netbeheerdersorganisatie ENTSO-E die opdracht gaf tot het onderzoek.

1 uur geleden
Woordvoerder Iraanse garde gedood bij luchtaanvallen VS en Israël

TEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.

3 uur geleden
Israël valt Syrische doelen aan na geweld tegen druzen

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.

4 uur geleden
Mette-Marit zegt dat zij is 'gemanipuleerd' door Jeffrey Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.

5 uur geleden
Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

8 uur geleden