NAVO-chef Rutte: Zelensky beslist over moment onderhandelingen
BRUSSEL (ANP) - Een beslissing over eventuele onderhandelingen met Rusland over beëindiging van de oorlog is aan de Oekraïense regering en aan niemand anders, zei NAVO-chef Mark Rutte. "Er is maar een iemand en een instantie in Kyiv die kan beslissen wat het moment is dat zij in onderhandelingen gaan met de Russen. En dat is de huidige regering in Kyiv", zei Rutte bij aankomst bij de vergadering van de EU-ministers van Defensie. Hij doelt daarbij op president Volodymyr Zelensky.
Rutte prees Oekraïne over wat het land de afgelopen duizend dagen oorlog heeft bereikt. "Inmiddels zijn 600.000 Russen dood of ernstig gewond. Dat is natuurlijk verschrikkelijk, maar het laat ook zien dat Oekraïne in staat is om dat gevecht te voeren, maar dan hebben ze wel onze steun nodig."
Rutte vindt dat er alles aan moet worden gedaan om "massief" met die steun door te gaan, zodat Oekraïne "zegeviert in deze strijd". Daarbij is de productie van defensiematerieel van groot belang. "We moeten gewoon meer doen."
Tevreden
De NAVO-baas is blij dat de NAVO en de Europese Unie nauw samenwerken om de trans-Atlantische industriële defensiebasis de komende maanden te versterken. "We vullen onze voorraden aan om er zeker van te zijn dat we klaarstaan om elke tegenstander het hoofd te bieden."
Rutte zei indirect tevreden te zijn met het besluit van de VS om Oekraïne toe te staan langeafstandswapens in te zetten op Russisch grondgebied. De NAVO vindt het het beste dat er geen beperkingen aan de inzet worden opgelegd als bondgenoten wapensystemen aan Oekraïne leveren, zei Rutte. Het is echter aan de bondgenoten om zo'n beslissing te nemen.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
7 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
10 uur geleden