NAVO-chef Rutte maant EU om nauwer samen te werken met Turkije
BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte dringt aan op nauwere samenwerking tussen EU-leiders en Turkije. Europa heeft deze sterke bondgenoot nodig nu het steeds meer zichzelf moet gaan verdedigen, zei de secretaris-generaal.
De Europese Unie en Turkije hebben al jaren een moeizame verstandhouding. De toetreding van kandidaat-lid Turkije ligt al jaren stil en is meermaals doodverklaard. De EU verwijt de Turkse president Recep Tayyip Erdogan autoritaire trekjes en EU-lidstaten Griekenland en Cyprus klagen over onopgeloste ruzies. Turkije steunt Oekraïne ook niet volledig, maar probeert de banden met Rusland te behouden en doet niet mee met internationale sancties. Als minister-president van Nederland had Rutte een paar forse aanvaringen met Erdogan.
EU-leiders moeten de verstoorde verhoudingen met Erdogan proberen te herstellen, zei Rutte volgens ingewijden begin februari in Brussel. De secretaris-generaal wees onder meer op de Turkse wapenindustrie, bevestigt een bron na berichtgeving door de Financial Times. Die kan belangrijk zijn nu Europa zich snel wil herbewapenen en tegelijkertijd Oekraïne wil helpen.
Turkije is lid van de NAVO en heeft na de Verenigde Staten het grootste leger van de 32 lidstaten. De Turkse buitenlandminister Hakan Fidan schoof begin deze maand aan bij overleg van de "coalitie van bereidwillige landen" die Oekraïne na een toekomstig bestand of zelfs vredesakkoord wil beschermen. Ankara staat open voor deelname aan een nieuwe veiligheidsordening in Europa nu de Amerikanen zich terugtrekken, zei Fidan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
4 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham is van plan minstens een dag in de week in Manchester te werken, aldus zijn woordvoerder. Hij opent daar een extra premierskantoor, ook wel Number 10 North genoemd.
6 uur geleden