NAVO-chef Rutte: Iran mag geen kernwapen ontwikkelen
DEN HAAG (ANP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte vindt dat Iran geen kernwapens mag ontwikkelen. Hij reageerde daarmee op de aanvallen van de Verenigde Staten op Iraanse nucleaire faciliteiten in de nacht van zaterdag op zondag.
"De bondgenoten hebben Iran herhaaldelijk opgeroepen om te voldoen aan het Non-proliferatieverdrag", zei Rutte bij een persconferentie in Den Haag, waar dinsdag en woensdag de NAVO-top plaatsvindt. "En het standpunt van de NAVO over het Iraanse atoomprogramma is altijd geweest dat Iran geen kernwapen mag ontwikkelen."
De Amerikaanse aanvallen volgden op eerdere aanvallen van Israël op nucleaire faciliteiten. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran dicht bij een kernwapen. Iran ontkent dat.
Veiligheid
"Natuurlijk gaan alle krantenkoppen nu over Iran", aldus Rutte. "En deze top gaat erover dat heel de NAVO veilig zal zijn, ook over pakweg vijf jaar. Laten we niet vergeten dat Iran nauw betrokken is bij de oorlog in Oekraïne. Iraanse drones doden elke dag onschuldige burgers."
Landen als Rusland en China hebben de aanvallen op Iran veroordeeld omdat die in strijd zouden zijn met het internationaal recht. Rutte zei dat hij het daar niet mee eens is.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven kwamen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar". Hij woonde vrijdagavond een herdenkingsdienst bij in een synagoge in Sydney voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee. Albanese zei in een toespraak dat de bijeenkomst in de synagoge "een avond van eenheid, veerkracht, trots, geloof en liefde" was.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.
5 uur geleden