Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef Rutte: Iran mag geen kernwapen ontwikkelen

NAVO-chef Rutte: Iran mag geen kernwapen ontwikkelen

DEN HAAG (ANP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte vindt dat Iran geen kernwapens mag ontwikkelen. Hij reageerde daarmee op de aanvallen van de Verenigde Staten op Iraanse nucleaire faciliteiten in de nacht van zaterdag op zondag.

"De bondgenoten hebben Iran herhaaldelijk opgeroepen om te voldoen aan het Non-proliferatieverdrag", zei Rutte bij een persconferentie in Den Haag, waar dinsdag en woensdag de NAVO-top plaatsvindt. "En het standpunt van de NAVO over het Iraanse atoomprogramma is altijd geweest dat Iran geen kernwapen mag ontwikkelen."

De Amerikaanse aanvallen volgden op eerdere aanvallen van Israël op nucleaire faciliteiten. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran dicht bij een kernwapen. Iran ontkent dat.

Veiligheid

"Natuurlijk gaan alle krantenkoppen nu over Iran", aldus Rutte. "En deze top gaat erover dat heel de NAVO veilig zal zijn, ook over pakweg vijf jaar. Laten we niet vergeten dat Iran nauw betrokken is bij de oorlog in Oekraïne. Iraanse drones doden elke dag onschuldige burgers."

Landen als Rusland en China hebben de aanvallen op Iran veroordeeld omdat die in strijd zouden zijn met het internationaal recht. Rutte zei dat hij het daar niet mee eens is.

Meer uit Buitenland

Meer landen in Midden-Oosten sluiten luchtruim

KOEWEIT-STAD (ANP/AFP) - Ook Koeweit heeft zijn luchtruim gesloten na een Iraanse aanval op een Amerikaanse basis in Qatar. Daarnaast meldt Al Jazeera dat ook Irak zijn luchtruim heeft gesloten. Eerder is al sluiting van het luchtruim van de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Bahrein gemeld.

15 minuten geleden
EU sluit ook partnerschap defensie en veiligheid met Canada

BRUSSEL (ANP) - De EU en Canada hebben een zogeheten partnerschap voor veiligheid en defensie afgesloten. De EU-buitenlandchef Kaja Kallas tekende samen met de Canadese vertegenwoordiging het partnerschap na een EU-Canada-top in Brussel.

52 minuten geleden
FlightRadar: luchtruim VAE, Qatar en Bahrein gesloten

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten en Qatar hebben hun luchtruim gesloten. Dat meldt FlightRadar op het socialemediaplatform X na een aanval van Iran op in ieder geval een Amerikaanse basis in Qatar. Ook Bahrein heeft zijn luchtruim "uit voorzorg" gesloten, meldt de overheid.

58 minuten geleden
Axios: veiligheidsteam in Witte Huis bijeen om dreiging Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag in het Witte Huis een bijeenkomst met zijn veiligheidsteam over (dreigende) aanvallen van Iran. Volgens nieuwssite Axios begint het overleg om 19.00 uur Nederlandse tijd. Iraanse media melden inmiddels dat Amerikaanse bases in Irak en Qatar zijn aangevallen.

1 uur geleden
Media Iran melden aanval op Amerikaanse bases in Irak en Qatar

TEHERAN (ANP/DPA) - Iran valt Amerikaanse bases aan in Irak en Qatar als vergelding voor Amerikaanse bombardementen op atoominstallaties in het land. Dat bericht het Iraanse nieuwsagentschap Tasnim, dat banden heeft met het regime.

1 uur geleden
Qatar: geen slachtoffers door aanval op basis VS

DOHA (ANP/RTR/AFP) - Qatar meldt dat er geen slachtoffers zijn gevallen door de Iraanse vergeldingsaanval op een Amerikaanse basis in de Golfstaat. Het land veroordeelt de aanval als een schending van de soevereiniteit en dreigt daar zelf op te zullen reageren.

1 uur geleden
Explosies gehoord boven hoofdstad Qatar

DOHA (ANP/RTR) - Boven Doha, de hoofdstad van Qatar, zijn herhaaldelijk explosies gehoord. Dat melden persbureaus Reuters en AFP. Internationale media hadden eerder al bericht dat rekening werd gehouden met een Iraanse aanval op een door de VS gebruikte basis in de Golfstaat.

1 uur geleden