NAVO-chef Rutte in Washington op dag van 'belangrijke boodschap'
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt maandag de Amerikaanse president Donald Trump. Oekraïne en zijn Europese bondgenoten kijken met spanning uit naar die dag, omdat Trump een "belangrijke verklaring" over Rusland heeft aangekondigd. Tegelijkertijd voert Trump de dreiging van een handelsoorlog met Europa op.
De afgelopen dagen is er voortdurend druk overleg tussen Oekraïne, zijn bondgenoten en de Verenigde Staten over het versterken van zijn wankelende luchtverdediging. Oekraïne slaagt er maar moeilijk in de onophoudelijke, steeds zwaardere Russische luchtaanvallen af te slaan. De toestand werd nog hachelijker toen de VS een lading luchtverdedigingswapens op weg naar Oekraïne terugriepen.
Maar de weigering van de Russische president Vladimir Poetin om te stoppen met vechten maakt bemiddelaar Trump steeds ongeduldiger, klinkt het alom. Hij leek vorige week aan te kondigen dat Oekraïne weer Amerikaanse wapens krijgt, betaald door Europese bondgenoten. En maandag komt hij dus met een "belangrijke" boodschap. Nieuwe Amerikaanse sancties voor Rusland, hopen Oekraïne en medestanders. Het Amerikaanse parlement heeft al lange tijd een pakket zware strafmaatregelen klaarliggen dat volgens senatoren alleen nog maar wacht op de handtekening van Trump.
Gesprekken met ministers
Het is voor het eerst sinds de NAVO-top in Den Haag dat Rutte en Trump elkaar ontmoeten. Donderdag belde de secretaris-generaal nog met de president over steun aan Oekraïne. Daarna zinspeelde Trump op nieuwe wapenleveringen.
Rutte ontmoet ook buitenlandminister Marco Rubio en defensieminister Pete Hegseth, laat de NAVO weten. En "leden van het Congres", met ongetwijfeld ook de drijvende krachten in de Senaat achter het sanctiepakket voor Rusland.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
14 uur geleden