NAVO-chef Rutte in Washington op dag van 'belangrijke boodschap'
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt maandag de Amerikaanse president Donald Trump. Oekraïne en zijn Europese bondgenoten kijken met spanning uit naar die dag, omdat Trump een "belangrijke verklaring" over Rusland heeft aangekondigd. Tegelijkertijd voert Trump de dreiging van een handelsoorlog met Europa op.
De afgelopen dagen is er voortdurend druk overleg tussen Oekraïne, zijn bondgenoten en de Verenigde Staten over het versterken van zijn wankelende luchtverdediging. Oekraïne slaagt er maar moeilijk in de onophoudelijke, steeds zwaardere Russische luchtaanvallen af te slaan. De toestand werd nog hachelijker toen de VS een lading luchtverdedigingswapens op weg naar Oekraïne terugriepen.
Maar de weigering van de Russische president Vladimir Poetin om te stoppen met vechten maakt bemiddelaar Trump steeds ongeduldiger, klinkt het alom. Hij leek vorige week aan te kondigen dat Oekraïne weer Amerikaanse wapens krijgt, betaald door Europese bondgenoten. En maandag komt hij dus met een "belangrijke" boodschap. Nieuwe Amerikaanse sancties voor Rusland, hopen Oekraïne en medestanders. Het Amerikaanse parlement heeft al lange tijd een pakket zware strafmaatregelen klaarliggen dat volgens senatoren alleen nog maar wacht op de handtekening van Trump.
Gesprekken met ministers
Het is voor het eerst sinds de NAVO-top in Den Haag dat Rutte en Trump elkaar ontmoeten. Donderdag belde de secretaris-generaal nog met de president over steun aan Oekraïne. Daarna zinspeelde Trump op nieuwe wapenleveringen.
Rutte ontmoet ook buitenlandminister Marco Rubio en defensieminister Pete Hegseth, laat de NAVO weten. En "leden van het Congres", met ongetwijfeld ook de drijvende krachten in de Senaat achter het sanctiepakket voor Rusland.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - Het dodental van de dubbele aardbeving die Venezuela op 24 juni trof, is opgelopen tot 3685. "Officiële cijfers per 7 juli: 3685 doden, 16.740 gewonden", aldus een verklaring van de regering, waarin geen melding werd gemaakt van het aantal vermisten. Zondag stond het aantal doden nog op 3535.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een reeks "krachtige" luchtaanvallen op Iran uitgevoerd, meldt het Amerikaanse centrale commando CENTCOM op X.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.
6 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.
7 uur geleden