NAVO-chef: Russisch offensief begonnen, munitie Oekraïne raakt op
BRUSSEL (ANP) - Het gevreesde nieuwe Russische voorjaarsoffensief tegen Oekraïne is al begonnen, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. De bondgenoten van Oekraïne moeten snel meer munitie maken, want het land heeft meer nodig dan er nu kan worden aangevoerd, waarschuwt hij.
De regering in Kiev en haar westerse bondgenoten slaan al geruime tijd alarm over een dreigende nieuwe aanval van Rusland. Die zou bijvoorbeeld kunnen beginnen rond 24 februari, de dag dat de Russische invasie een jaar geleden begon. Maar onder meer rond Bachmoet en in de provincie Loehansk lijkt de aanval al ingezet. "De realiteit is dat we de start al zien", aldus Stoltenberg.
"Het munitieverbruik van Oekraïne ligt vele malen hoger dan ons productietempo", zei de secretaris-generaal aan de vooravond van nieuw overleg van de defensieministers van de NAVO-landen en andere bondgenoten van Oekraïne. De levertijd van zwaardere munitie is volgens hem meer dan verdubbeld. Wie nu zware granaten bestelt, zou daar inmiddels tweeënhalf jaar op moeten wachten. En westerse landen raken door hun arsenalen heen.
Hogere versnelling
Toch hoeft Oekraïne volgens de Noorse NAVO-chef niet te wanhopen in de "logistieke wedloop". "We zitten niet stil en kijken niet toe." Defensiefabrikanten is al gevraagd naar een hogere versnelling te schakelen. "Je kunt meerdere diensten draaien en in weekends doorwerken." Bovendien heeft Rusland ook grote aanvoerproblemen. "Dit laat zien dat dit een uitputtingsoorlog is." Westerse samenlevingen hebben volgens Stoltenberg juist aangetoond dat ze zich flexibel kunnen aanpassen.
De defensieministers zullen zeker bespreken of ze Oekraïne gevechtsvliegtuigen kunnen sturen, zegt Stoltenberg. Ze zouden dat kunnen doen zonder dat de NAVO zich ook echt in de oorlog mengt, stelt hij. Dat gevaar had wel gedreigd als de westerse militaire alliantie vorig jaar had ingestemd met het verzoek van Oekraïne om zijn luchtruim te bewaken, maar dat is bij de levering van bijvoorbeeld F-16's volgens de NAVO-baas "heel anders". Hij tekent wel aan dat het tijd kost om gevechtsvliegtuigen te leveren, en Oekraïne heeft juist haast. "De dringendste noodzaak is dat de al geleverde wapens ook bruikbaar zijn en blijven."
De NAVO was zondag doelwit van een cyberaanval, bevestigt Stoltenberg. Meerdere websites gingen plat, maar de meeste werken weer. De aanvallers hebben geen toegang weten te krijgen tot besloten netwerken en vertrouwelijke informatie, onderstreept hij.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
11 uur geleden