Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef prijst tegemoetkomingen aspirant-lid Zweden aan Turkije

NAVO-chef prijst tegemoetkomingen aspirant-lid Zweden aan Turkije

STOCKHOLM (ANP) - Aspirant-NAVO-lid Zweden heeft belangrijke handreikingen gedaan om de bezwaren van Turkije tegen zijn toetreding weg te nemen, vindt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Hij wijst erop dat Zweden zijn anti-terreurwetgeving aanpast en wat doet aan het wapenembargo dat nog voor Turkije geldt.

Zweden en buurland Finland willen zich zo snel mogelijk aansluiten bij de NAVO. Binnen de westerse militaire alliantie zijn ze veiliger dan met een neutrale opstelling erbuiten, denken ze sinds de Russische inval in Oekraïne.

Maar Turkije houdt toetreding van vooral Zweden tegen zolang het land niet aan een aantal eisen voldoet. De regering in Ankara wil dat Zweden harder optreedt tegen de Koerdische PKK, die geldt als een terreurorganisatie, en de Gülenbeweging. Ook moeten de Zweedse beperkingen voor wapenhandel met Turkije van tafel, vindt Ankara.

Stoltenberg noemde de Turkse "zorgen" eerder "legitiem". "Ik verwelkom dat Zweden al is begonnen met het wijzigen van zijn antiterreurwetgeving en dat Zweden ervoor zal zorgen dat de wetgeving voor wapenexport de toekomstige status als NAVO-lid met nieuwe verplichtingen aan de bondgenoten zal weerspiegelen", zei de secretaris-generaal op bezoek in Stockholm. "Dat zijn twee belangrijke stappen om de zorgen aan te pakken die Turkije heeft uitgesproken."

Meer uit Buitenland

FT: Kremlin voert campagne voor herverkiezing Orbán in Hongarije

BOEDAPEST (ANP) - Het Kremlin is een campagne begonnen om premier Viktor Orbán herverkozen te krijgen bij de Hongaarse parlementsverkiezingen komende maand. Dat schrijft de Financial Times, die het plan heeft ingezien.

20 minuten geleden
Politie sluit terrorisme uit na dodelijke busbrand Zwitserland

KERZERS (ANP/AFP) - De Zwitserse politie sluit terrorisme uit als motief bij de dodelijke brand in een bus in de stad Kerzers, meldt de Zwitserse krant Le Temps. Hierbij kwamen dinsdagavond zes mensen om het leven, drie mensen raakten gewond. Er zijn geen aanwijzingen voor een terreuraanslag, maar de politie gaat wel uit van een opzettelijke daad.

22 minuten geleden
Drones neergekomen bij vliegveld Dubai, meerdere gewonden

DUBAI (ANP) - Twee drones zijn woensdag neergekomen in de buurt van het vliegveld van Dubai. Bij het incident vielen volgens de lokale overheid vier gewonden: twee Ghanezen, een Bengaal en een Indiër. Het luchtverkeer verloopt normaal.

38 minuten geleden
België organiseert alternatief songfestival tegen deelname Israël

BRUSSEL (ANP) - Een aantal Belgische organisaties houdt op dinsdag 12 mei in eigen land een alternatief songfestival als reactie op de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Het evenement heet United for Palestine en heeft enkele oud-songfestivaldeelnemers op het affiche staan, melden Belgische media.

1 uur geleden
Zoon Iraanse president: Khamenei veilig en wel ondanks geruchten

TEHERAN (ANP/AFP) - De nieuwe Iraanse leider Mojtaba Khamenei is "veilig en wel". Dat laat de zoon van de Iraanse president en regeringsadviseur Yousef Pezeshkian weten op Telegram. Er gaan geruchten rond dat Khamenei gewond zou zijn geraakt bij de oorlog tussen de VS, Israël en Iran. Staatsmedia noemden hem een "gewonde veteraan", maar het werd niet duidelijk of dat om een nieuwe verwonding ging of om een oudere.

1 uur geleden
Qatar roept inwoners op niet naar buiten te gaan om dreiging

DOHA (ANP/AFP) - Het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het dreigingsniveau opgeschaald naar hoog en roept inwoners op om thuis te blijven, niet naar buiten te gaan en uit de buurt van ramen en open ruimtes te blijven, aldus het ministerie op X.

3 uur geleden
Noord-Korea 'respecteert' keuze Iran voor nieuwe hoogste leider

PYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als de hoogste leider van Iran. Daarnaast veroordeelde Pyongyang de "illegale" aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran.

3 uur geleden