NAVO-chef: nieuweling Finland vroeg nog niet om NAVO-troepen
BRUSSEL (ANP) - Finland, dat dinsdag toetreedt tot de NAVO, heeft de bondgenoten volgens de alliantie nog niet gevraagd om straks troepen in het land te stationeren. Rusland, dat meer dan 1300 kilometer grens met Finland deelt, waarschuwt daartegen.
Permanente NAVO-bases in Finland zijn "tot dusver geen onderwerp van gesprek", zegt secretaris-generaal Jens Stoltenberg. Of die er ooit komen is aan Finland, onderstreept hij. Anders dan veel andere NAVO-landen heeft Finland na de Koude Oorlog zijn verdediging altijd op orde gehouden. Het staat volgens NAVO-bronnen zijn mannetje.
De NAVO is de afgelopen jaren wel meer gaan oefenen in Noord-Europa en is er ook meer aanwezig, aldus de NAVO-chef. Maar dat is volgens hem "slechts een antwoord" van de westerse militaire alliantie op het gedrag van Rusland. Dat trekt al jaren versterkingen samen in het noorden en het poolgebied, constateert de Noorse secretaris-generaal. "En we hebben ook gezien dat president Poetin bereid is de wapens op te nemen tegen buurlanden." Hij ziet "een patroon".
Onwrikbare verzekering
Nu Finland dinsdag volwaardig lid wordt van de NAVO is er in ieder geval "geen ruimte meer voor misrekeningen van Moskou over de bereidheid van de NAVO om Finland te beschermen", stelt Stoltenberg. Het land heeft voortaan de "onwrikbare" verzekering van de dertig andere lidstaten dat ze te hulp schieten als het wordt aangevallen.
De NAVO liet tegenstanders afgelopen decennia vaak gissen naar haar reactie op bijvoorbeeld aanvallen op Georgië of Oekraïne. Die onzekerheid zou afschrikkend werken, hoopte de alliantie. Maar sinds de Russische invasie in Oekraïne klinkt steeds luider dat die methode niet heeft gewerkt en de NAVO juist heel duidelijke taal moet spreken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
36 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Geen energiecentrale in Oekraïne is nog ongeschonden door Russische luchtaanvallen, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zijn land heeft nog altijd voortdurend tekort aan luchtverdedigingswapens. Soms leveren Oekraïnes bondgenoten volgens hem "pas op het allerlaatste moment" nieuwe raketten om Russische drones en raketten uit de lucht te halen.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft uitgehaald naar NAVO-baas Mark Rutte op de veiligheidsconferentie in München. Ze hekelde zijn recente opmerking in het Europees Parlement. "Droom verder" als Europa denkt zonder de VS te kunnen, schamperde hij vorige maand. Die woorden vielen niet in goede aarde. De Duitse politica kwam er zaterdag op terug.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "erg gerustgesteld" door de toespraak van de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Dat zei de Duitse politica na afloop van haar eigen toespraak op de veiligheidsconferentie in München.
7 uur geleden