Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef: nieuweling Finland vroeg nog niet om NAVO-troepen

NAVO-chef: nieuweling Finland vroeg nog niet om NAVO-troepen

BRUSSEL (ANP) - Finland, dat dinsdag toetreedt tot de NAVO, heeft de bondgenoten volgens de alliantie nog niet gevraagd om straks troepen in het land te stationeren. Rusland, dat meer dan 1300 kilometer grens met Finland deelt, waarschuwt daartegen.

Permanente NAVO-bases in Finland zijn "tot dusver geen onderwerp van gesprek", zegt secretaris-generaal Jens Stoltenberg. Of die er ooit komen is aan Finland, onderstreept hij. Anders dan veel andere NAVO-landen heeft Finland na de Koude Oorlog zijn verdediging altijd op orde gehouden. Het staat volgens NAVO-bronnen zijn mannetje.

De NAVO is de afgelopen jaren wel meer gaan oefenen in Noord-Europa en is er ook meer aanwezig, aldus de NAVO-chef. Maar dat is volgens hem "slechts een antwoord" van de westerse militaire alliantie op het gedrag van Rusland. Dat trekt al jaren versterkingen samen in het noorden en het poolgebied, constateert de Noorse secretaris-generaal. "En we hebben ook gezien dat president Poetin bereid is de wapens op te nemen tegen buurlanden." Hij ziet "een patroon".

Onwrikbare verzekering

Nu Finland dinsdag volwaardig lid wordt van de NAVO is er in ieder geval "geen ruimte meer voor misrekeningen van Moskou over de bereidheid van de NAVO om Finland te beschermen", stelt Stoltenberg. Het land heeft voortaan de "onwrikbare" verzekering van de dertig andere lidstaten dat ze te hulp schieten als het wordt aangevallen.

De NAVO liet tegenstanders afgelopen decennia vaak gissen naar haar reactie op bijvoorbeeld aanvallen op Georgië of Oekraïne. Die onzekerheid zou afschrikkend werken, hoopte de alliantie. Maar sinds de Russische invasie in Oekraïne klinkt steeds luider dat die methode niet heeft gewerkt en de NAVO juist heel duidelijke taal moet spreken.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: erg gerustgesteld door toespraak Rubio

MÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "erg gerustgesteld" door de toespraak van de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Dat zei de Duitse politica na afloop van haar eigen toespraak op de veiligheidsconferentie in München.

41 minuten geleden
Von der Leyen wil snellere besluitvorming in EU

MÜNCHEN (ANP) - De besluitvorming in de Europese Unie moet sneller, wil voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Ze wil af van de unanimiteit van de 27 EU-landen bij besluitvorming. In plaats daarvan is besluitvorming met een gekwalificeerde meerderheid voldoende, zei de politica in een speech op de veiligheidsconferentie in München. Ook wil ze de EU-variant van artikel 5 van de NAVO activeren, wat betekent dat een aanval op één geldt als een aanval op allen.

1 uur geleden
Rubio verzekert Europa in langverwachte rede van onbreekbare band

MÜNCHEN (ANP) - De Verenigde Staten en Europa horen onlosmakelijk bij elkaar, heeft de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio verzamelde Europese leiders, hoge diplomaten, topmilitairen en opiniemakers voorgehouden. "Onze lotsbestemming zal altijd verstrengeld zijn met die van jullie."

2 uur geleden
Gewest Brussel heeft eindelijk nieuwe premier

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Na maandenlang politiek touwtrekken heeft het gewest Brussel een nieuwe minister-president. De 53-jarige liberaal Boris Dilliès van de Mouvement Réformateur (MR) is door de voorzitter van zijn partij Georges-Louis Bouchez naar voren geschoven als de nieuwe regeringsleider van dit deel van België.

2 uur geleden
Aanhoudingen vlakbij woning verdwenen moeder tv-presentatrice VS

TUCSON (ANP) - Bij een huiszoeking in een woning vlakbij het huis van de verdwenen moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in Tucson zijn volgens plaatselijke media drie mensen aangehouden. De 84-jarige Nancy Guthrie verdween twee weken geleden nadat ze 31 januari in de avond was thuisgebracht door een schoonzoon. Het gaat om twee mannen en een moeder van een van hen.

3 uur geleden
VS vallen weer vermeende drugsboot aan, drie doden

WASHINGTON (ANP/AFP) - Drie personen zijn om het leven gekomen bij een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in het Caribisch gebied, zo maakte het Southern Command van de Amerikaanse strijdkrachten op X bekend.

8 uur geleden
Fossielen van mastodont en reuzenluiaard gevonden in Costa Rica

SAN JOSÉ (ANP/AFP) - Onderzoekers hebben in Costa Rica fossielen van een mastodont en een reuzenluiaard opgegraven die tien- tot veertigduizend jaar geleden leefden. Volgens het Nationaal Museum, dat de vondst bekendmaakte, is het de grootste en een van de relevantste in decennia. De mastodont is verwant aan de mammoet.

9 uur geleden