NAVO-chef: mogelijk troepen om Finland en Zweden te beschermen
BERLIJN (ANP) - De NAVO wil aspirant-lid Finland en Zweden, dat het Finse voorbeeld vermoedelijk volgt, tegen Rusland beschermen zolang ze nog niet de hulp van de alliantie kunnen inschakelen. Mogelijk ook door NAVO-troepen naar de regio te sturen, zegt secretaris-generaal Jens Stoltenberg na overleg met de buitenlandministers van de dertig lidstaten. Ook kunnen de twee Noord-Europese landen rekenen op bijstand bij het afslaan van cyberaanvallen en andere niet-militaire acties van Rusland.
Het van oudsher neutrale Finland besloot zondag definitief om het lidmaatschap van de NAVO aan te vragen en Zweden staat op het punt hetzelfde te doen. De huidige lidstaten zullen de twee nieuwelingen hartelijk verwelkomen, verwacht Stoltenberg. Ook aan de bedenkingen van Turkije zullen ze een mouw passen. Maar de aansluiting van Zweden en Finland kost hoe dan ook meerdere maanden. In de tussentijd kunnen ze nog niet terugvallen op de afspraak dat NAVO-leden een aanval op de een als een aanval op allen beschouwen.
Stoltenberg blijft ervan uitgaan dat Finland en Zweden snel en soepel kunnen toetreden, sneller dan voorheen het geval was. Het bondgenootschap beschouwt de twee in de praktijk al haast als leden, zei de gastvrouw van het overleg, de Duitse minister Annalena Baerbock.
Bezwaar
Helsinki en Zweden hoeven ook niet voor oponthoud te vrezen nu Turkije op de valreep bezwaar heeft gemaakt, denkt Stoltenberg. Het is volgens hem "niet de bedoeling van Turkije om de toetreding van Finland en Zweden tot de NAVO te vertragen". Hij rekent erop dat "we erin zullen slagen om de zorgen die Turkije heeft uitgesproken te behandelen op een manier die het toetredingsproces niet zal ophouden".
Na onder meer de VS en het Verenigd Koninkrijk verzekerde ook Duitsland dat Finland en Zweden in de wachtkamer op bescherming kunnen rekenen. De alliantie "zal proberen het toetredingsproces te versnellen" en "kijken naar manieren om veiligheidsgaranties af te geven, inclusief door het vergroten van de aanwezigheid van de NAVO in de regio", zei Stoltenberg.
Neutraal
Finland en Zweden waren altijd uitdrukkelijk neutraal, maar sinds Rusland een oorlog is begonnen tegen buurland Oekraïne voelen ze zich veiliger binnen de NAVO.
Oekraïne kan wapens en andere militaire steun tegemoet blijven zien, verzekerden Baerbock en Stoltenberg. "Oekraïne gaat deze oorlog winnen", stelt de NAVO-chef.
Meer uit Buitenland
MASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
2 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
8 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
10 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
10 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
11 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
11 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
11 uur geleden