NAVO-chef: mogelijk troepen om Finland en Zweden te beschermen
BERLIJN (ANP) - De NAVO wil aspirant-lid Finland en Zweden, dat het Finse voorbeeld vermoedelijk volgt, tegen Rusland beschermen zolang ze nog niet de hulp van de alliantie kunnen inschakelen. Mogelijk ook door NAVO-troepen naar de regio te sturen, zegt secretaris-generaal Jens Stoltenberg na overleg met de buitenlandministers van de dertig lidstaten. Ook kunnen de twee Noord-Europese landen rekenen op bijstand bij het afslaan van cyberaanvallen en andere niet-militaire acties van Rusland.
Het van oudsher neutrale Finland besloot zondag definitief om het lidmaatschap van de NAVO aan te vragen en Zweden staat op het punt hetzelfde te doen. De huidige lidstaten zullen de twee nieuwelingen hartelijk verwelkomen, verwacht Stoltenberg. Ook aan de bedenkingen van Turkije zullen ze een mouw passen. Maar de aansluiting van Zweden en Finland kost hoe dan ook meerdere maanden. In de tussentijd kunnen ze nog niet terugvallen op de afspraak dat NAVO-leden een aanval op de een als een aanval op allen beschouwen.
Stoltenberg blijft ervan uitgaan dat Finland en Zweden snel en soepel kunnen toetreden, sneller dan voorheen het geval was. Het bondgenootschap beschouwt de twee in de praktijk al haast als leden, zei de gastvrouw van het overleg, de Duitse minister Annalena Baerbock.
Bezwaar
Helsinki en Zweden hoeven ook niet voor oponthoud te vrezen nu Turkije op de valreep bezwaar heeft gemaakt, denkt Stoltenberg. Het is volgens hem "niet de bedoeling van Turkije om de toetreding van Finland en Zweden tot de NAVO te vertragen". Hij rekent erop dat "we erin zullen slagen om de zorgen die Turkije heeft uitgesproken te behandelen op een manier die het toetredingsproces niet zal ophouden".
Na onder meer de VS en het Verenigd Koninkrijk verzekerde ook Duitsland dat Finland en Zweden in de wachtkamer op bescherming kunnen rekenen. De alliantie "zal proberen het toetredingsproces te versnellen" en "kijken naar manieren om veiligheidsgaranties af te geven, inclusief door het vergroten van de aanwezigheid van de NAVO in de regio", zei Stoltenberg.
Neutraal
Finland en Zweden waren altijd uitdrukkelijk neutraal, maar sinds Rusland een oorlog is begonnen tegen buurland Oekraïne voelen ze zich veiliger binnen de NAVO.
Oekraïne kan wapens en andere militaire steun tegemoet blijven zien, verzekerden Baerbock en Stoltenberg. "Oekraïne gaat deze oorlog winnen", stelt de NAVO-chef.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
4 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
11 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
13 uur geleden