NAVO-chef: Hongarije houdt toetreding Zweden nog zeker maand op
BRUSSEL (ANP) - Het duurt nog zeker tot eind februari voordat Hongarije instemt met de toetreding van Zweden tot de NAVO. Zolang zullen de westerse militaire alliantie en Zweden moeten wachten, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.
Hongarije is het laatste NAVO-land dat het nieuwe lid nog zijn zegen moet geven. Turkije, dat gold als het belangrijkste obstakel voor Zweden, rondde de goedkeuring eerder deze week af. Hongarije hield tot dusver steeds vol dat het nog vóór Turkije zou instemmen.
De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft Stoltenberg verzekerd dat hij het lidmaatschap voor Zweden steunt, maar het parlement moet dat nog bekrachtigen. "De boodschap die ik gekregen heb uit Boedapest is dat het parlement eind februari weer bijeenkomt, dus daar zullen we op moeten wachten", zei Stoltenberg vrijdag op een persconferentie. "Er is duidelijk gemaakt dat het parlement dit oppakt zodra het bijeenkomt en de boodschap is dat het de ratificatie zal steunen."
Zweden wacht inmiddels ruim anderhalf jaar op toelating tot het bondgenootschap. Het vroeg samen met Finland, dat zich eveneens sinds mensenheugenis buiten allianties hield, drie maanden na de Russische inval het lidmaatschap aan. De Finnen werden vorig voorjaar als 31e lidstaat toegelaten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
1 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
4 uur geleden