Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef: Hongarije houdt toetreding Zweden nog zeker maand op

NAVO-chef: Hongarije houdt toetreding Zweden nog zeker maand op

BRUSSEL (ANP) - Het duurt nog zeker tot eind februari voordat Hongarije instemt met de toetreding van Zweden tot de NAVO. Zolang zullen de westerse militaire alliantie en Zweden moeten wachten, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Hongarije is het laatste NAVO-land dat het nieuwe lid nog zijn zegen moet geven. Turkije, dat gold als het belangrijkste obstakel voor Zweden, rondde de goedkeuring eerder deze week af. Hongarije hield tot dusver steeds vol dat het nog vóór Turkije zou instemmen.

De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft Stoltenberg verzekerd dat hij het lidmaatschap voor Zweden steunt, maar het parlement moet dat nog bekrachtigen. "De boodschap die ik gekregen heb uit Boedapest is dat het parlement eind februari weer bijeenkomt, dus daar zullen we op moeten wachten", zei Stoltenberg vrijdag op een persconferentie. "Er is duidelijk gemaakt dat het parlement dit oppakt zodra het bijeenkomt en de boodschap is dat het de ratificatie zal steunen."

Zweden wacht inmiddels ruim anderhalf jaar op toelating tot het bondgenootschap. Het vroeg samen met Finland, dat zich eveneens sinds mensenheugenis buiten allianties hield, drie maanden na de Russische inval het lidmaatschap aan. De Finnen werden vorig voorjaar als 31e lidstaat toegelaten.

Meer uit Buitenland

Vijftig ontvoerde scholieren in Nigeria afgelopen dagen ontsnapt

ABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.

2 uur geleden
Israël meldt aanval op stafchef Hezbollah in Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".

2 uur geleden
Merz sceptisch of Oekraïne-deal voor donderdag mogelijk is

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.

2 uur geleden
Von der Leyen: wijziging Oekraïense grenzen niet met geweld

BRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.

3 uur geleden
Hamas-delegatie in Egypte voor gesprekken na escalatie Gaza

CAÏRO (ANP/DPA) - Een delegatie van Hamas is aangekomen in de Egyptische hoofdstad Caïro voor gesprekken na een hernieuwde escalatie van het geweld in de Gazastrook, meldden ingewijden. Er zijn gesprekken gepland met bemiddelaars, waaronder Egypte, Qatar en de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Zelensky hoopt op resultaat vredesgesprekken Genève

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de gesprekken in Genève over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne en Rusland tot resultaten leiden, schrijft hij op X. "Het bloedvergieten moet stoppen en we moeten ervoor zorgen dat de oorlog nooit meer oplaait."

4 uur geleden
Bloomberg: Europa komt in Genève met tegenvoorstel vredesplan

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Europese landen komen zondag in Genève met een tegenvoorstel voor het Amerikaanse vredesplan om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. Daarin zou onder andere staan dat ze NAVO-achtige veiligheidsgaranties eisen voor Oekraïne. Ook willen ze niet dat het land grondgebied afstaat aan Rusland voordat er een staakt-het-vuren is afgesproken.

4 uur geleden