NAVO-chef: geen doorbraak in gesprek Turken met Zweden en Finnen
BRUSSEL (ANP/DPA) - NAVO-chef Jens Stoltenberg ziet nog geen doorbraak in de gesprekken tussen de leiders van Zweden, Finland en Turkije over de NAVO-toetreding van de twee Noord-Europese landen die door de Turken wordt geblokkeerd. Stoltenberg had in Brussel overleg met de Zweedse premier Magdalena Andersson, de Turkse president Recep Tayyip Erdogan en de Finse premier Sanna Marin.
Finland en Zweden hebben het NAVO-lidmaatschap aangevraagd als reactie op de Russische invasie van Oekraïne. Maar de kandidaturen stuiten op tegenstand van Turkije, dat boos is over de steun die de twee landen volgens Ankara verlenen aan Koerdische terroristische organisaties en over wapenembargo's tegen Turkije. Andersson noemde de gesprekken "goed en constructief", maar ook zij beaamde dat er geen doorbraak is.
Een dag voor het begin van een belangrijke NAVO-top in Madrid liet ook Erdogan zelf niet blijken dat hij bereid is compromissen te sluiten over de noordelijke uitbreiding van de NAVO. "Morgen gaan we naar de NAVO-top in Spanje en doen we al het nodige in overeenstemming met de rechten en belangen van ons land", zei de Turkse president. De Turken willen hun gesprekspartners de "hypocrisie" tegenover "terroristische organisaties" aantonen met documenten, informatie en foto's.
Meerdaagse top
De dertig NAVO-landen ontmoeten elkaar vanaf dinsdag in Madrid voor een meerdaagse top, waarbij de Russische agressie centraal staat. Langs de zijlijn worden opnieuw pogingen ondernomen om het Turkse verzet tegen Finnen en Zweden te doorbreken. Stoltenberg zal opnieuw een ontmoeting hebben met de Zweedse premier en Erdogan en ook de Finse president doet mee.
Andersson herhaalde maandag nog maar eens dat Zweden fel gekant is tegen terrorisme "in welke vorm dan ook" en "geen toevluchtsoord voor terroristen" is. Maar dat kon de Turkse delegatie blijkbaar niet vermurwen.
Elk NAVO-lidmaatschap vereist de goedkeuring van alle leden van het bondgenootschap. Turkije is al meer dan zeventig jaar een NAVO-bondgenoot en heeft het op een na grootste leger van de alliantie.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat Iran eropuit is Britse Joden schade te berokkenen. Hij zei dat in een persconferentie naar aanleiding van de steekpartij in de Londense wijk Golders Green woensdag. In die buurt woont een relatief grote Joodse gemeenschap, en er zijn de voorbije weken meer incidenten geweest in de wijk, waaronder gevallen van brandstichting.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft na Amerikaanse drugsaanklachten tegen prominente landgenoten duidelijk gemaakt dat de VS voldoende bewijs moeten tonen. Mexicaanse aanklagers zullen dan overeenkomstig de wet handelen, verklaarde ze.
1 uur geledenRABAT (ANP/DPA) - Duitsland is niet van zijn stuk door de aankondiging van de Verenigde Staten dat ze mogelijk troepen uit Duitsland terugtrekken. "Daar zijn we op voorbereid", zegt buitenlandminister Johann Wadephul. Hij is er "gelaten" onder.
2 uur geledenROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Voorzitter Roberta Metsola van het Europees Parlement wijst het verzoek van een aantal Nederlandse Europarlementariërs af om tijdelijk te stoppen met de maandelijkse vergaderingen in Straatsburg. De parlementariërs van de Partij voor de Dieren (PvdD), SGP, PVV en BBB hadden haar gevraagd alle vergaderingen van het parlement in Brussel te houden om energie te besparen gezien dreigende energietekorten.
3 uur geledenKURESSAARE (ANP) - Er kan geen sprake zijn van terugkeer naar de oude situatie met Rusland, vindt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Zelfs niet nadat Moskou een einde heeft gemaakt aan de oorlog in Oekraïne", zei ze na afloop van een ministeriële bijeenkomst van Noord-Europese en Baltische staten in Estland.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".
4 uur geleden