Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-chef: Canada en Europa doen meer voor Oekraïne dan VS

NAVO-chef: Canada en Europa doen meer voor Oekraïne dan VS

BRUSSEL (ANP) - Canada en Europese NAVO-bondgenoten leveren alles bij elkaar meer hulp aan Oekraïne dan de Verenigde Staten. Militair gezien is de VS "cruciaal", aldus NAVO-chef Jens Stoltenberg, maar Europa levert ook veel economische steun, die het Oekraïne mogelijk maakt om stand te houden.

Stoltenberg deed de verklaring vlak voor het begin van een vergadering van ongeveer vijftig landen op het NAVO-hoofdkwartier over militaire steun voor Oekraïne.

Afgelopen weekend zei de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump dat Rusland gerust NAVO-landen mag aanvallen die onvoldoende aan defensie uitgeven. Stoltenberg benadrukt dat alle hulp voor Oekraïne belangrijk is en dat de landen zich niet uit elkaar moeten laten spelen. De kritiek in de Verenigde Staten gaat, volgens Stoltenberg, dan ook helemaal niet over de NAVO zelf, maar over een eerlijke verdeling van de kosten. "Dat is een begrijpelijk standpunt, dat opeenvolgende Amerikaanse regeringen steeds hebben uitgedragen. Het feit dat de NAVO-landen hun defensie-uitgaven nu opkrikken "benadrukt dat die boodschap is aangekomen".

De EU-landen, waarvan een heel aantal ook in de NAVO zit, hebben op de laatste Europese top van 1 februari besloten tot een ophoging van de begroting met 50 miljard euro voor economische steun aan Oekraïne. Het geld is niet bedoeld voor defensie, maar voor herstelkosten, pensioenen en andere civiele taken. Ook bilateraal is er nog Europese steun voor Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

2 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

2 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

3 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

5 uur geleden
Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

8 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

8 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

9 uur geleden