NAVO-chef: Canada en Europa doen meer voor Oekraïne dan VS
BRUSSEL (ANP) - Canada en Europese NAVO-bondgenoten leveren alles bij elkaar meer hulp aan Oekraïne dan de Verenigde Staten. Militair gezien is de VS "cruciaal", aldus NAVO-chef Jens Stoltenberg, maar Europa levert ook veel economische steun, die het Oekraïne mogelijk maakt om stand te houden.
Stoltenberg deed de verklaring vlak voor het begin van een vergadering van ongeveer vijftig landen op het NAVO-hoofdkwartier over militaire steun voor Oekraïne.
Afgelopen weekend zei de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump dat Rusland gerust NAVO-landen mag aanvallen die onvoldoende aan defensie uitgeven. Stoltenberg benadrukt dat alle hulp voor Oekraïne belangrijk is en dat de landen zich niet uit elkaar moeten laten spelen. De kritiek in de Verenigde Staten gaat, volgens Stoltenberg, dan ook helemaal niet over de NAVO zelf, maar over een eerlijke verdeling van de kosten. "Dat is een begrijpelijk standpunt, dat opeenvolgende Amerikaanse regeringen steeds hebben uitgedragen. Het feit dat de NAVO-landen hun defensie-uitgaven nu opkrikken "benadrukt dat die boodschap is aangekomen".
De EU-landen, waarvan een heel aantal ook in de NAVO zit, hebben op de laatste Europese top van 1 februari besloten tot een ophoging van de begroting met 50 miljard euro voor economische steun aan Oekraïne. Het geld is niet bedoeld voor defensie, maar voor herstelkosten, pensioenen en andere civiele taken. Ook bilateraal is er nog Europese steun voor Oekraïne.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse politie begint een onderzoek naar de opgestapte Labour-politicus Peter Mandelson (72) en zijn contact met Jeffrey Epstein, schrijven Britse media als The Guardian en de BBC. In vrijdag vrijgegeven documenten zitten aanwijzingen dat Mandelson gevoelige informatie zou hebben doorgespeeld aan de omstreden Amerikaanse investeerder over de financiële crisis van 2008.
18 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij het proces in Frankrijk tegen de uiterst rechtse politicus Marine Le Pen is ook in hoger beroep geëist dat ze vijf jaar geen openbaar ambt mag bekleden. Dat betekent onder meer dat ze zich niet kandidaat kan stellen voor verkiezingen. Le Pen wil meedoen aan de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben een Iraanse drone neergeschoten. Dat melden Reuters en AFP op basis van een woordvoerder van het militair commando in de regio, Tim Hawkins. Het onbemande toestel zou volgens CENTCOM een Amerikaans vliegdekschip in de Arabische Zee "op agressieve wijze" zijn genaderd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de mensenrechten van oppositieleider Aleksej Navalny geschonden toen hij in 2021 werd gevangengenomen, zo oordeelt het hoogste Europese mensenrechtenhof. Volgens het hof werd de inmiddels overleden Navalny onderworpen aan een "onmenselijke behandeling" en was zijn gevangenneming onwettig.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een leerling heeft een 60-jarige lerares neergestoken in een middelbare school in het Franse Sanary-sur-Mer, aan de Middellandse Zee ten oosten van Marseille. De toestand van de docente is kritiek, melden de autoriteiten. Volgens de zender BFMTV is de leerling 14 jaar.
3 uur geleden