NAVO-chef: Canada en Europa doen meer voor Oekraïne dan VS
BRUSSEL (ANP) - Canada en Europese NAVO-bondgenoten leveren alles bij elkaar meer hulp aan Oekraïne dan de Verenigde Staten. Militair gezien is de VS "cruciaal", aldus NAVO-chef Jens Stoltenberg, maar Europa levert ook veel economische steun, die het Oekraïne mogelijk maakt om stand te houden.
Stoltenberg deed de verklaring vlak voor het begin van een vergadering van ongeveer vijftig landen op het NAVO-hoofdkwartier over militaire steun voor Oekraïne.
Afgelopen weekend zei de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump dat Rusland gerust NAVO-landen mag aanvallen die onvoldoende aan defensie uitgeven. Stoltenberg benadrukt dat alle hulp voor Oekraïne belangrijk is en dat de landen zich niet uit elkaar moeten laten spelen. De kritiek in de Verenigde Staten gaat, volgens Stoltenberg, dan ook helemaal niet over de NAVO zelf, maar over een eerlijke verdeling van de kosten. "Dat is een begrijpelijk standpunt, dat opeenvolgende Amerikaanse regeringen steeds hebben uitgedragen. Het feit dat de NAVO-landen hun defensie-uitgaven nu opkrikken "benadrukt dat die boodschap is aangekomen".
De EU-landen, waarvan een heel aantal ook in de NAVO zit, hebben op de laatste Europese top van 1 februari besloten tot een ophoging van de begroting met 50 miljard euro voor economische steun aan Oekraïne. Het geld is niet bedoeld voor defensie, maar voor herstelkosten, pensioenen en andere civiele taken. Ook bilateraal is er nog Europese steun voor Oekraïne.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
13 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
13 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
14 uur geleden