Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-bron: raket in Polen was volgens Biden Oekraïens

NAVO-bron: raket in Polen was volgens Biden Oekraïens

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De explosie waarbij twee doden vielen in een Pools dorp bij de grens met Oekraïne, werd veroorzaakt door een Oekraïense luchtverdedigingsraket. Dat zou de Amerikaanse president Joe Biden hebben laten weten aan de G7-landen en de NAVO-partners, zegt een bron rond het NAVO-beraad over het incident.

Biden had eerder op basis van voorlopige informatie al aangegeven dat het mogelijk ging om een Oekraïense luchtafweerraket van het type S-300. Rusland zegt te kunnen aantonen dat het geen eigen raket was.

De Belgische minister van Defensie beaamde dat voorzichtig. "Op basis van de voorlopige beschikbare informatie zijn de aanvallen hoogstwaarschijnlijk het resultaat van Oekraïense luchtafweersystemen die werden ingezet om Russische raketten uit de lucht te halen", aldus minister Ludivine Dedonder in een verklaring.

Artikel 4

Dat het hoogstwaarschijnlijk om Oekraïens vuur ging valt ook op te maken uit het feit dat Polen nog geen beroep heeft gedaan op artikel 4 van het NAVO-verdrag, zeggen NAVO-bronnen. Met dat artikel kan een NAVO-land dat zich bedreigd voelt zijn 29 bondgenoten bijeenroepen om het gevaar en de mogelijke reactie te bespreken. Als er een Russische raket was neergekomen zou het logisch zijn geweest om de belangrijke overlegprocedure wel te activeren.

De NAVO-ambassadeurs zijn wel in Brussel bijeen voor spoedoverleg, maar dat is door NAVO-chef Jens Stoltenberg belegd. De dertig lidstaten bespreken wat er precies in Polen, op NAVO-grondgebied dus, is gebeurd.

Geen sprake van beroep op artikel 5

Van een beroep op het vermaarde artikel 5, dat NAVO-landen bij een aanval verzekert van elkaars militaire hulp, is sowieso geen sprake.

Meer uit Buitenland

Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn enkele duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen.

50 minuten geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

1 uur geleden
Iran: Trump verantwoordelijk voor slachtoffers in Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.

2 uur geleden
Haardonaties stromen binnen voor slachtoffers Crans-Montana

CRANS-MONTANA (ANP) - Na de brand in Crans-Montana zamelen kapsalons in Frankrijk en andere Europese landen haar in voor pruiken voor de gewonden, schrijft de Franse zender BFMTV. Op nieuwjaarsnacht brak er brand uit in een café waar veel jongeren waren. Hierbij vielen 40 doden en raakten 116 mensen gewond.

3 uur geleden
Politie-inval bij Oegandese oppositieleider, meldt partij

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is afgesneden van communicatie na een politie-inval in zijn huis, meldt zijn partij NUP. Eerder gingen er geruchten dat hij was ontvoerd door het leger. De partij plaatste vrijdagavond laat op X dat Wine met geweld was meegenomen in een helikopter, maar dat werd even later weer verwijderd.

5 uur geleden
Minimale toename internetverkeer Iran

TEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.

9 uur geleden
Rechter legt inzet ICE-agenten in Minnesota aan banden

MINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.

10 uur geleden