NAVO-beveiliging Polen lucht in tegen Russische drones
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-macht die in Polen het vliegveld van het Poolse Rzeszów bewaakt, is voor het eerst in actie gekomen. F-35's werden de lucht ingestuurd om een opdoemende "enorme" zwerm Russische drones tegen te houden. Die bleven bij nader inzien toch aan de Oekraïense kant van de grens, zodat de NAVO niet hoefde in te grijpen. Rzeszów is de belangrijkste draaischijf voor de hulp aan Oekraïne.
De NAVO bewaakt het vliegveld, niet ver van de Oekraïense grens, sinds vorige maand. Twee Noorse F-35's moesten woensdag haastig aantreden om Russische drones te onderscheppen die in de richting van Polen vlogen, zegt de hoogste commandant van de westerse militaire alliantie in Europa. "Ze konden ze goed in het vizier krijgen en waren klaar om met ze af te rekenen als ze het NAVO-luchtruim waren binnengekomen", aldus generaal Christopher Cavoli.
De NAVO-commandant haalde de actie aan om te illustreren dat de NAVO allerlei taken van de Amerikanen heeft overgenomen. Dat verzekert Oekraïne en andere bondgenoten dat de hulp ook doorgaat als maandag de nieuwe president Donald Trump het Witte Huis heeft betrokken, stelt hij. "We hebben infrastructuur. We hebben er mensen op gezet." Bovendien hebben alle NAVO-landen keer op keer betuigd dat ze Oekraïne blijven steunen, memoreert Cavoli.
Ook de hoogste militair van de NAVO, de Nederlander Rob Bauer, ziet genoeg waaruit Oekraïne vertrouwen kan putten. De legerchefs van de NAVO-landen en hun Oekraïense collega hebben een vertrouwensband opgebouwd, voerde hij donderdag na een gezamenlijk overleg aan. Dat is "belangrijk". "Er is ook een persoonlijke band. Dit is niet iemand van ver, met wie we praten. Er is wederzijds vertrouwen."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
51 minuten geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
3 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
6 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
8 uur geleden