NAVO-beveiliging Polen lucht in tegen Russische drones
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-macht die in Polen het vliegveld van het Poolse Rzeszów bewaakt, is voor het eerst in actie gekomen. F-35's werden de lucht ingestuurd om een opdoemende "enorme" zwerm Russische drones tegen te houden. Die bleven bij nader inzien toch aan de Oekraïense kant van de grens, zodat de NAVO niet hoefde in te grijpen. Rzeszów is de belangrijkste draaischijf voor de hulp aan Oekraïne.
De NAVO bewaakt het vliegveld, niet ver van de Oekraïense grens, sinds vorige maand. Twee Noorse F-35's moesten woensdag haastig aantreden om Russische drones te onderscheppen die in de richting van Polen vlogen, zegt de hoogste commandant van de westerse militaire alliantie in Europa. "Ze konden ze goed in het vizier krijgen en waren klaar om met ze af te rekenen als ze het NAVO-luchtruim waren binnengekomen", aldus generaal Christopher Cavoli.
De NAVO-commandant haalde de actie aan om te illustreren dat de NAVO allerlei taken van de Amerikanen heeft overgenomen. Dat verzekert Oekraïne en andere bondgenoten dat de hulp ook doorgaat als maandag de nieuwe president Donald Trump het Witte Huis heeft betrokken, stelt hij. "We hebben infrastructuur. We hebben er mensen op gezet." Bovendien hebben alle NAVO-landen keer op keer betuigd dat ze Oekraïne blijven steunen, memoreert Cavoli.
Ook de hoogste militair van de NAVO, de Nederlander Rob Bauer, ziet genoeg waaruit Oekraïne vertrouwen kan putten. De legerchefs van de NAVO-landen en hun Oekraïense collega hebben een vertrouwensband opgebouwd, voerde hij donderdag na een gezamenlijk overleg aan. Dat is "belangrijk". "Er is ook een persoonlijke band. Dit is niet iemand van ver, met wie we praten. Er is wederzijds vertrouwen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
2 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
10 uur geleden