Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-beveiliging Polen lucht in tegen Russische drones

NAVO-beveiliging Polen lucht in tegen Russische drones

BRUSSEL (ANP) - De NAVO-macht die in Polen het vliegveld van het Poolse Rzeszów bewaakt, is voor het eerst in actie gekomen. F-35's werden de lucht ingestuurd om een opdoemende "enorme" zwerm Russische drones tegen te houden. Die bleven bij nader inzien toch aan de Oekraïense kant van de grens, zodat de NAVO niet hoefde in te grijpen. Rzeszów is de belangrijkste draaischijf voor de hulp aan Oekraïne.

De NAVO bewaakt het vliegveld, niet ver van de Oekraïense grens, sinds vorige maand. Twee Noorse F-35's moesten woensdag haastig aantreden om Russische drones te onderscheppen die in de richting van Polen vlogen, zegt de hoogste commandant van de westerse militaire alliantie in Europa. "Ze konden ze goed in het vizier krijgen en waren klaar om met ze af te rekenen als ze het NAVO-luchtruim waren binnengekomen", aldus generaal Christopher Cavoli.

De NAVO-commandant haalde de actie aan om te illustreren dat de NAVO allerlei taken van de Amerikanen heeft overgenomen. Dat verzekert Oekraïne en andere bondgenoten dat de hulp ook doorgaat als maandag de nieuwe president Donald Trump het Witte Huis heeft betrokken, stelt hij. "We hebben infrastructuur. We hebben er mensen op gezet." Bovendien hebben alle NAVO-landen keer op keer betuigd dat ze Oekraïne blijven steunen, memoreert Cavoli.

Ook de hoogste militair van de NAVO, de Nederlander Rob Bauer, ziet genoeg waaruit Oekraïne vertrouwen kan putten. De legerchefs van de NAVO-landen en hun Oekraïense collega hebben een vertrouwensband opgebouwd, voerde hij donderdag na een gezamenlijk overleg aan. Dat is "belangrijk". "Er is ook een persoonlijke band. Dit is niet iemand van ver, met wie we praten. Er is wederzijds vertrouwen."

Meer uit Buitenland

Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

1 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

2 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

2 uur geleden
Poolse premier Tusk: Oekraïne moet weer prioriteit EU worden

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."

2 uur geleden
Veel ontheemden in noorden van Syrië door gevechten

DAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.

3 uur geleden
Macron blijft 'uiterst waakzaam' op dreiging na Groenland-crisis

BRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan ​​te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.

3 uur geleden
Merz dankbaar dat Trump plan Groenland te annexeren laat varen

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.

4 uur geleden