Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO belooft steun aan Oekraïne in slotverklaring

NAVO belooft steun aan Oekraïne in slotverklaring

DEN HAAG (ANP) - De NAVO heeft in de slotverklaring van de top in Den Haag beloofd om Oekraïne te blijven steunen. Dat was lang niet vanzelfsprekend, omdat de Amerikanen juist geen aandacht aan Oekraïne wilden besteden in de tekst.

"De bondgenoten bevestigen hun blijvende soevereine toezeggingen om steun te verlenen aan Oekraïne", staat in de korte verklaring. "De veiligheid van Oekraïne draagt bij aan die van ons, en daarom zullen de directe bijdragen aan de defensie en de defensie-industrie van Oekraïne ook worden meegenomen in de berekening van de defensie-uitgaven van de geallieerden."

Volgens ingewijden maakten de Amerikanen lange tijd bezwaar tegen de komst van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky naar Den Haag. De Amerikaanse president Donald Trump stelt zich op als bemiddelaar in de oorlog met Rusland en heeft de steun aan Oekraïne flink teruggeschroefd.

Minder centraal

Bij de top van vorig jaar in Washington stond Oekraïne nog centraal in de slotverklaring, die ook veel langer was. Het land werd toen 67 keer genoemd in de tekst. Dit jaar was dat slechts twee keer.

Secretaris-generaal Mark Rutte heeft tijdens deze top meerdere ontmoetingen gehad met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarin benadrukte hij dat Kyiv kan blijven rekenen op steun van de NAVO-landen en dat het land onderweg is op een "onomkeerbaar pad" naar toetreding tot de alliantie. Volgens diplomaten spreekt Rutte er zo nadrukkelijk over om te compenseren voor het feit dat die woorden niet in de slotverklaring staan.

Meer uit Buitenland

Qatar wil blijven bemiddelen in Gaza-oorlog

DOHA (ANP/DPA) - Qatar wil blijven bemiddelen in de Gaza-oorlog, ondanks de Israëlische aanval in Doha van dinsdag. Dat zei premier Mohammed bin Abdulrahman al-Thani bij een Arabisch-islamitische top in de Qatarese hoofdstad.

11 minuten geleden
Dodental anticorruptieprotesten in Nepal stijgt met tientallen

KATHMANDU (ANP/RTR) - Het dodental als gevolg van de anticorruptieprotesten in Nepal is opgelopen tot 72, zei het gezondheidsministerie zondag. Reddingsteams zoeken nog steeds naar lichamen in winkelcentra en andere gebouwen die zijn beschadigd door de onrusten.

5 uur geleden
Oproep 'Bloquons tout' vindt in weekend nauwelijks gehoor

NANTES/LYON (ANP) - De oproep van de anonieme protestbeweging 'Bloquons tout' (We blokkeren alles) lijkt dit weekend in Frankrijk nauwelijks gehoor te hebben gevonden. Na de grote actiedag van afgelopen woensdag had de beweging op sociale media weer acties en blokkades in het vooruitzicht gesteld, maar het is volgens Franse media voornamelijk gebleven bij kleine plaatselijke samenscholingen.

6 uur geleden
Dode gevonden in puin van ontploft Madrileens café

MADRID (ANP) - Na een gasexplosie zaterdag in een café in een buitenwijk van Madrid is in het puin van het café een overleden slachtoffer gevonden. De man is voor zover bekend de enige dode bij dit incident in Vallecas. Er vielen 25 gewonden, onder wie drie ernstig gewonden.

8 uur geleden
Buitenlandminister VS in Israël na Israëlische aanval op Qatar

DOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio brengt een bezoek aan Israël, kort na een Israëlische aanval op de Qatarese hoofdstad Doha afgelopen week. Israël viel een pand aan dat door de regering van Qatar aan de Palestijnse beweging Hamas ter beschikking was gesteld. Daarbij kwamen een Qatarees en vijf Palestijnen om het leven. Er werden geen Hamasleiders getroffen, wat Israëls bedoeling was.

9 uur geleden
Venezuela beschuldigt VS van onderscheppen vissersboot

CARACAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben zaterdag een Venezolaanse vissersboot onderschept en acht uur lang bezet. Dat stelt het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

10 uur geleden
Israëlisch leger doorzoekt woning Palestijnse Oscarwinnaar

AT-TUWANI (ANP) - De Palestijnse regisseur en activist Basel Adra zegt zaterdag op de bezette Westelijke Jordaanoever te zijn aangevallen door kolonisten. Toen hij familieleden die bij het incident gewond waren geraakt, vergezelde naar een ziekenhuis, doorzocht het Israëlische leger zijn woning, aldus de filmmaker tegenover CNN.

10 uur geleden