
NAVO beducht voor Russische operatie onder valse vlag in Moldavië
BRUSSEL (ANP) - De NAVO is beducht voor een door Rusland in scène gezette vijandige aanval op een deel van Moldavië met de bedoeling dan te kunnen terugslaan. De afgelopen dagen waren er in Transnistrië, een afvallige Russischgezinde regio van Moldavië waar Russische troepen zijn gelegerd, een aantal ontploffingen.
"We hebben eerder pogingen van Rusland gezien om aanvallen onder valse vlag op te zetten in buurland Oekraïne, dus we zullen de gebeurtenissen in Moldavië nauwgezet volgen", zei een NAVO-functionaris. De westerse militaire alliantie maakt zich zorgen over de explosies bij een overheidsgebouw en een zendmast in Transnistrië. Temeer omdat "het Kremlin heeft gezegd dat zijn doelen niet beperkt zijn tot Oekraïne", aldus de functionaris. "Iedere bedreiging door Rusland van Moldavië, een onafhankelijk land, is onacceptabel."
De NAVO werkt al lange tijd samen met Moldavië, brengt het bondgenootschap in herinnering. Het voormalige Sovjetstaatje kan rekenen op de "volledige steun" van de NAVO voor zijn soevereiniteit en zeggenschap over zijn grondgebied.
Westelijk front
Waarnemers houden er rekening mee dat Rusland vanuit Transnistrië een nieuw westelijk front tegen Oekraïne zou willen openen of Moldavië onder de voet zou willen lopen. Het land zou daarvoor een in scène gezette aanval op Transnistrië als excuus kunnen gebruiken.
De Oekraïense president Volodimir Zelenski is niet verbaasd. "Rusland doet er alles aan de situatie in die regio te destabiliseren. Rusland probeert Moldavië te laten zien wat er gebeurt als dat land achter Oekraïne blijft staan."
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/RTR) - Zo'n vierhonderd kinderen in Indonesië zijn ziek geworden na het eten van gratis schoolmaaltijden. Dit is voor zover bekend het grootste geval van vermoedelijke voedselvergiftiging sinds de regering van president Prabowo Subianto het verstrekken van de maaltijden invoerde.
25 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Bondgenoten van Oekraïne werken aan een vijfde wapenpakket waarvoor ze in de Verenigde Staten inkopen. Luxemburg zoekt andere landen om het pakket van waarschijnlijk weer zo'n half miljard dollar (circa 430 miljoen euro) samen te betalen.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie doneert 1 miljoen euro en 130 ton hulpgoederen aan Afghanistan vanwege de dodelijke aardbeving. Het geld gaat naar "humanitaire partners die al noodhulp ter plaatse uitvoeren", laat de Europese Commissie weten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Het nieuwe topoverleg van Oekraïnes bondgenoten over veiligheidsgaranties gaat niet zozeer over de veiligheid van Oekraïne, maar over die van Europa, zegt een Oekraïens regeringskopstuk. Hij verwacht dat president Volodymyr Zelensky donderdag in Parijs in ieder geval de leiders treft van Frankrijk, het VK, Duitsland, en NAVO-chef Mark Rutte en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.
1 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties verwachten dat het aantal slachtoffers door de aardbeving in Afghanistan nog fors zal oplopen. Dat zei humanitair coördinator Indrika Ratwatte vanuit Kabul. Hij wees erop dat in het rampgebied veel huizen staan van modder met houten dakconstructies. "Dus als de muren instorten, is het dak in feite wat de mensen doodt of verstikt."
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische krijgsmacht heeft de burgemeester van Hebron op de Westelijke Jordaanoever opgepakt. Tayseer Abu Sneineh zou volgens de autoriteiten Hamas en Islamitische Jihad hebben gesteund, zeggen bronnen. De Israëlische autoriteiten hebben de aanhouding nog niet bevestigd.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De NAVO neemt het verstoren door Rusland van de gps-signalen die bijvoorbeeld vliegtuigen gebruiken hoog op, zegt NAVO-chef Mark Rutte. "We zetten ons dag en nacht in om ervoor te zorgen dat ze dit niet nog eens doen", verzekerde Rutte op bezoek in Luxemburg.
2 uur geleden